Європейська Бізнес Асоціація у партнерстві з експерткою з аналітики ринку праці Тетяною Пашкіною провели дослідження ринку праці в Україні. Воно мало на меті виявити основні тенденції ринку праці у воєнний час.
Анонімне дослідження провели серед фахівців сфери управління персоналом. Зокрема, запитали, чи можливий у їхніх кампаніях дистанційний формат роботи. 54% учасників опитування відповіли ствердно. Однак зазначили, що можливість працювати онлайн є не у всіх фахівців. Не можуть працювати дистанційно:
- співробітники торгових точок, які працюють безпосередньо в магазині;
- працівники складу та виробництва;
- працівники відділень банків, інкасації, каси перерахунку;
- прибиральниці, водії, охоронці;
- механіки, майстри-приймальники;
- брокери;
- вчителі;
- менеджери з продажу;
- працівники сфери логістики;
- медичні працівники та працівники лабораторій;
- юристи судової та кримінальної практики;
- менеджери з обслуговування клієнтів;
- HR-менеджери;
- представники менеджменту середньої та вищої ланки;
- керівники, до чиїх обов’язків входить підписувати паперові документи.
Учасників дослідження також запитали про те, чи планують їхні компанії повертати працівників до роботи в офісах. 41% респондентів відповіли, що ні; 12% вказали, що найближчим часом планують повернути офісний режим роботи, а 20% повідомили, що до офісів повертатимуть не всі категорії працівників.
Також більшість учасників дослідження зазначили, що в їхній компаніях є можливість гібридного формату роботи. Але є й такі роботодавці, що зменшують рівень заробітної плати працівникам, які обирають роботу онлайн.
У дослідженні брали участь 109 фахівців, які представляють сферу управління персоналом. З них понад 60% – представники міжнародного бізнесу, 50% – це компанії великого бізнесу, 43% – середнього і 7% – представники малого бізнесу.
Раніше ми писали, що майже 85% українців у 2023 році відмовилися від російського контенту