fbpx
Зсередини/Блоги

Українські традиції в дизайні приміщень та архітектурі – без шароварщини

Поради від архітекторки Катерини Ярової
Bazilik Media, 20.03.2024

Коли чуєш «українські традиції в дизайні та архітектурі» – що спадає на думку? Керамічні глечики, вишиванки, петриківський розпис на стінах та багато інших стереотипних елементів? У новинах бачимо, як вистеляють площі доріжкою у вигляді вишиванки або використовують її мотиви для 3D-панелей. Такі прояви української культури видаються дещо застарілими, але чи варто від них відмовлятися зовсім?

Ми вирішили поспілкуватися з Катериною Яровою, головною архітекторкою та засновницею архітектурного бюро IK-architects. Говорили про те, як можна показати нашу українську ідентичність у дизайні та архітектурі, щоб це було сучасно, лаконічно та стильно.

Катерина: Прояви української ідентичності нині на піку популярності. Велика кількість замовників хочуть отримати автентичний український вигляд свого об’єкта. Географія запитів на українські традиції, тільки в нашому бюро IK-architects, простягається від Канади до Польщі. Ця тенденція простежується і в Україні, де активне впровадження відбувається у східних та центральних регіонах України.

Наразі в бюро ми розробляємо 3 проєкти, де в основу концепції закладена українська історія та традиції. Це кафе й фермерська крамниця «Сніданішна» (Харків) та 2 мініготелі в Карпатах (Красник та Дземброня, Івано-Франківська обл.).

Досліджуючи та аналізуючи сучасні трактування української культури, я знайшла цікаві ідеї, як використати наші традиції в архітектурі та дизайні, щоб вони видавались актуальними та практичними. Ділюсь основними трендами.

1. Переосмислення традиційних мотивів

Український дизайн та архітектура часто містять традиційні українські орнаменти та мотиви: геометричні, біонічні (переважно квіткові), анімалістичні. Їх використання варіюється: від розписів печей та фасадів будинків до майоліки з біонічним орнаментом для Полтавського краєзнавчого музею.

Для пошуку та адаптації класичних орнаментів послуговуємось Енциклопедією сучасної України. Тут можна знайти історію орнаменту, яка підійде до концепції об’єкта, та попрацювати над сучасною інтерпретацією – самостійно або з допомогою графічного дизайнера.

Наприклад, у нашому проєкті мініготелю в Карпатах ми використали на фасаді будівлі різьблення орнаменту, традиційне для цього регіону. Взяли автентичний орнамент, переосмислили його, адаптували під обʼєкт та спосіб виконання. Це буде дуже лаконічна, вишукана, орнаментальна вставка на декількох ламелях для оздоблення фасаду. Водночас інші ламелі матимуть класичний вигляд.

Мініготель «Красник»

На мій погляд, таке нюансне введення орнаменту в сучасну архітектуру – якраз про синергію поєднання сучасного та історичного. Не варто декорувати весь фасад, щоб він прямо «кричав» навсібіч, на всі гори та полонини.

В інтерʼєрі це може бути різьблення по дереву або невеличкі патерни в оздобленні – на деревʼяних панелях або меблях.

На текстилі доцільно використати біонічний орнамент вишиванкою.

Наприклад, у проєкті «Сніданішна» ми прикрасили вишивкою-витинанкою у вигляді бурячків сервірувальні серветки з натурального льону.


2. Використання палітри українських традиційних кольорів

Наші традиційні кольори переплітаються з останніми світовими тенденціями щодо кольорів дизайну інтерʼєру.

● Коричневий – асоціюється з природою, землею і є одним з основних кольорів в українському стилі. Переважно його можна побачити в дерев’яних меблях, обшивці стін або як основне тло в інтер’єрі.

● Червоний – найкраще підходить для кольорових акцентів в українському стилі (на думку одразу спадає червоне намисто). В інтер’єрі доцільно використовувати різні відтінки червоного: від насиченого до приглушеного.

Переважно колір використовуємо для деталей, текстилю, прикрас та вишивки, щоб додати інтер’єру барвистості та насиченості.

В одному зі своїх проєктів ми використали червоний колір у меблях, для стільців за спільними столами. За допомогою кольору ми виділяємо, акцентуємо цю зону. Далі – міксуємо червоні стільці з класичними деревʼяними та хромованими металевими. Я обожнюю такі поєднання: коли через контраст традицій та сучасності ми підсилюємо елементи, і дзвінкість їх поєднання зростає в десятки разів.

● Глибина синього кольору в дизайні – як символ неба та води. Цей колір надає свіжості та простору інтер’єру. Я б використовувала його для акцентів та об’єднувала з елементами, що прикрашені українськими візерунками.

● Зелений — це колір природи, його часто використовують для оздоблення та декору. В інтер’єрі з українським стилем його можна застосувати як елемент природи. Переважно він є окрасою для стін, меблів і декору. Мені подобається розвиток тенденції кольору й патерна. Крутим прикладом є нова лінійка дизайнерських шпалер від українського бренду The O. Дизайнери переклали смерекові гори Карпат на унікальний пантеон.

Для «Сніданішної» ми використали зелений колір з холодним відтінком, як карпатські смереки. Це текстиль: ліжники, подушки та килими.


3. Кераміка та глина

Керамічні вироби та посуд є важливими елементами спадку українського стилю. Вони можуть виконувати не лише декоративну, а й практичну функцію.

Нетривіальним використанням кераміки є керамічна цегла ручного формування. Перегородки або зовнішні стіни будинку/квартири можна виконати із цієї цегли й залишити її без оздоблення. Тут знадобиться не звичайна цегла, а клінкерна, фасадна. Насичена теракота кераміки задає колірний напрям, притаманний українським мотивам.

Кладка цегли може бути стандартною зі зміщенням або ж можна використати складніші мурувальні схеми, додатково поєднавши з орнаментикою. І необовʼязково використовувати тільки коричневі глиняні горщики – це можуть бути сучасні інтерпретації форм у білій глині. Такі елементи додадуть стилю та сучасності.

Керамічна плитка в оздобленні каміна – ще один гарний приклад використання. Я за поєднання сучасної печі та автентичної кераміки в облицюванні. Це такий собі мікс сучасного, технологічного елемента – каміна (печі) та декоративної плитки.


4. Мазанка

Саме тренд мазанки ідеально лягає у філософію wabi-sabi й твердження, що краса – в неідеальності. Нерівні стіни, вкриті шаром декоративної штукатурки із соломою у складі, потріпаність, шерехатість та маленькі тріщинки – це все додає інтерʼєру затишку, робить його домашнім, як у бабусі в селі.

У наших проєктах та в проєктах колег я бачу використання мазанки на стінах – мені дуже подобається цей тренд. У сучасному трактуванні це може бути не тільки оздоблення стін, а й оздоблення зони каміна.

Наприклад, у проєкті мініготелю в селищі Красник Івано-Франківської області ми використовуємо камін у кожному будиночку. Це певне відсилання до коріння сільської печі, яка давала тепло всьому будинку. Раніше на ній готували їжу, а нині ми міксуємо сучасні дров’яні печі та автентичне оздоблення у вигляді мазанки.


5. Автентичні деревʼяні елементи

Ніхто не скасовував блошині ринки – ми купуємо й реставруємо старі елементи інтерʼєру, часом робимо реновацію. У такому разі ми змінюємо функцію об’єкта, і деревʼяні колоди можуть стати декоративними приліжковими тумбами, лавкою в передпокої або декором.

Скрині для зберігання, різьблені столи тощо – всі ці елементи додають простору автентичності, історії та часової глибини. Амбарні двері, віконні рами можуть бути reused у новій версії.

Елементи, що мають різьблення та геометричні візерунки, дуже популярні в українському стилі. Можуть бути використані як для інтерʼєру, так для екстерʼєру. Варто застосовувати невелику кількість таких деталей з історією, щоб сфокусувати увагу саме на автентичних елементах.


6. Ґонт, очерет, стріха

 Ґонт – це 100% український природний матеріал, що ідеально підійде для повного оздоблення фасаду будинку або для акценту на окремих зонах. Єдиний момент – майстрів, здатних якісно виконати роботу з ґонтом, не так багато. Тому варто мати підрядників ще на етапі становлення концепції.

Для проєкту приватного будинку в Івано-Франківську ми стилізували сланцевий камінь під розкладку ґонту. Вийшло цікаво та автентично.

 Очерет – крутий матеріал для даху та стін. Він надає унікального українського колориту та поєднується із сучасною архітектурою. Це, певно, один з найкращих традиційних матеріалів, який легко використовувати для проєктів сучасної архітектури. Проте проблема пошуку досвідчених підрядників так само актуальна і з цим матеріалом.

Для проєкту «Сніданішна» ми використали очерет як елемент сучасного мистецтва у вигляді велетенського панно на 2х1,5 м. Це обʼємний артоб’єкт з кутовим монтажем очерету. Завдяки правильному використанню світла ми бачимо динаміку матеріалу.

 Стріха — солом’яна або очеретяна покрівля. Стріхою також називають нижній край такої покрівлі, що нависає над стіною. Ця історія знаходить свого клієнта у промисловому дизайні. Наприклад, український бренд меблів «Тіволі» нещодавно презентував обідній стіл Striha — це гарний приклад сучасного трактування традицій.


7. Комунальний стіл

Елемент який задає тон і розміри як для інтер’єру, так і для архітектури.

Комунальний стіл – це про нашу українську гостинність, бажання зібратися декількома поколіннями за одним родинним столом. Комунальний стіл зʼявляється і в обʼєктах HoReCa, і приватних інтерʼєрах квартир. Зараз клієнти проєктів приватних будинків все частіше замовляють великий обідній стіл у свої оселі.

Стіл обовʼязково має бути деревʼяним, з масивною опорою. Або сучасніший, гарно відшліфований, з текстурою чи без, із тріщинами чи без – все залежить від концепції. Столи можуть бути різними, але традиція родинних зборів за столом є незмінною.

Комунальний стіл може бути мебльований як стільцями, так і лавкою. Знову ж таки – український колорит та переосмислення бабусиної хати.

Ми з вами переглянули варіанти включення українських традицій у сучасний інтер’єр та архітектуру. Український сучасний мінімалізм з елементами етно: поєднання простих, лінійних форм із традиційними українськими кольорами, мотивами та візерунками – це те, що набуває неабиякої популярності. Бажання мати власну національну ідентичність не вщухає, тому творімо сучасний, якісний, український простір, в якому хочеться жити й працювати.


Матеріали підготовлено в рамках проєкту «Strategic Media Support Program», який реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень