Сьогодні, 1 грудня, відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Незважаючи на епідемію по всій планеті, СНІД усе ще залишається стигматизованою хворобою та збирає навколо себе багато міфів. Головна мета події – поширювати інформацію про захворювання та сприяти соціальній толерантності.
Ми зібрали п’ять рекламних кампаній, що привертають увагу до проблеми захворювань ВІЛу і СНІДу, а також розвінчують деякі міфи.
Grim Reaper
У 1987 році в Австралії випустили телевізійний ролик, покликаний підвищити обізнаність громадськості про небезпеку СНІДу. У рекламі зобразили Смерть, що грає в “боулінг”, збиваючи замість кеглів чоловіків, жінок і дітей. Смерть у цьому відео символізує СНІД та його згубний вплив на людей.
Ролик зустрів суперечливу реакцію, адже через соціальні стереотипи люди почали ототожнювати Смерть із геями. Незважаючи на це, реклама стала надзвичайно успішною та поширила в австралійському суспільстві знання про хворобу.
AIDS: Don’t Die of Ignorance
“СНІД: Не вмирай від незнання” — це британська соціальна кампанія 1987 року, розроблена у співпраці з агенцією TBWA. На той момент уряд вважав, що мільйони людей можуть заразитися вірусом, тож брошуру розіслали в кожен дім у Великій Британії.
“Великою проблемою було те, що ніхто нічого не знав про хворобу. Це було схоже на чуму чужорідних. Люди не розуміли, звідки вона взялася, наскільки масштабною вона буде. Від того ширились паніка і спекуляції, захворілі люди ставали справжніми вигнанцями”, – розповідає дизайнер TBWA Малкольм Гаскін.
Згідно з дослідженням рекламу побачили 90% громадськості, після чого велика кількість людей змінила свою думку про хворобу й поведінку. Індивідуальні кампанії були створені для стоматологів і татуювальників, які опинилися в зоні особливого ризику.
Обкладинка журналу із чорнилами, які містять кров ВІЛ-позитивних людей
У 2015 році австрійський журнал Vangardist надрукував на обкладинці нового номера напис чорнилом, в яке додали кров трьох ВІЛ-позитивних людей.
Щоб допомогти створити провокаційну обкладинку, троє людей, які живуть з ВІЛ, передали виданню свою кров. Одним з них був 26-річний чоловік-гей з Берліна, другим — гетеросексуальний чоловік, який побажав залишитися невідомим. Третьою стала 45-річна жінка, яка отримала статус ВІЛ-позитивної через чоловіка, який не повідомив, що є носієм вірусу.
Хоча сама ідея використання ВІЛ-позитивної крові може відлякувати людей і викликати огиду, журналу вдалося зруйнувати стереотипи й запевнити своїх читачів, що обкладинка на 100% безпечна.
“З наукового погляду, вірус імунодефіциту людини вмирає поза організмом за 30 хвилин”, — заявили у виданні. Американський Центр з контролю й профілактики захворювань підтвердив ці дані.
Гра в хрестики-нулики від організації SAMEDH
У 2014 році бразильське агентство Espaсo Giacometti розробило для місцевої організації SAMEDH, що займається питаннями охорони здоров’я, просту й зрозумілу кампанію до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом.
Мета кампанії — в ігровій формі нагадати молодим людям віком від 15 до 26 років про важливість використання презервативів. Щоб донести меседж цільовій аудиторії, розробники використали просту і зрозумілу всім гру — хрестики-нулики. У ній хрестик символізує смерть, а нулик — презерватив.
Angry AIDS
Фінське рекламне агентство dynamo&son створило інформаційний ролик з головним персонажем — злим Вірусом імунодефіциту. У ньому вірус розповідає про різні ситуації із життя людей, під час яких вони, імовірно, могли інфікуватися ВІЛ. Проте закадровий голос розвінчує міфи. Від цього Вірус сердиться ще більше, поки не виходить з кадру, лаючись.
Інформаційний ролик має на меті розвінчати такі стереотипи, як: “ВІЛ передається під час поцілунку, кашлю та чхання” або “ВІЛ неможливо виявити через симптопи, як, наприклад, грип”.