fbpx
Конспект/Книги

5 небанальних книжок про саморозвиток від Yakaboo Publishing

Без “успішного успіху” та мотиваційних порад
Данилюк Даяна, 12.09.2020

Книжки із саморозвитку — не тільки про дієві (або не дуже) поради, які допоможуть вам змінити своє життя. Вони також розповідають про досвід автора, навчають турбуватися про своє здоров’я, переводити подих та вдосконалювати себе не лише за допомогою нових навичок.

Ми зібрали 5 книжок, які не змусять вас вийти на пробіжку, змінити роботу та знайти психолога, але чесно розкажуть про те, яким може бути саморозвиток.


“Як давати собі раду. Чого ми навчилися за 50 книжками із саморозвитку”, Джолента Ґрінберґ, Крістен Майнзер

Нам цікавий досвід інших: чи смачна кава в новій кав’ярні, чи дуже складним виявився сюжет “Тенет” Нолана, чи дієвим був крем для обличчя тощо. Що й казати, коли йдеться про особистісний розвиток та роботу над кращою версією себе.

Джолента Ґрінберґ та Крістен Майнзер вирішили поекспериментувати й поділитися своїм досвідом з іншими. Фанатки мотиваційної літератури, вони що два тижні читали певну мотиваційну книжку і жили за її законами. Протягом трьох років саме книжки диктували дівчатам, чим харчуватися, як спілкуватися з оточенням, як будувати кар’єру, розвивати романтичні стосунки та спілкуватися із чоловіками тощо. Усі враження від прочитання 50 книжок вони виклали в комедійному подкасті By the Book, а згодом розповіли у книжці “Як давати собі раду. Чого ми навчилися за 50 книжками із саморозвитку”.

«Уже на другий день, з’ївши дві скибочки маринованого огірка й листок салату, я розплакалася. Я картала себе за те, що порушила правило. У моїй тодішній настільній книзі було написано, що споживати можна лише відварну цибулю-порей або ж бульйон з-під неї, а я не стрималася. Усе це відбувалося через тиждень після того, як я зреклася половини своїх матеріальних благ, і через три тижні після того, як силою думки почала рухати машини на дорозі. Я тоді сиділа на дієті, яку вичитала в книжці під назвою “Чому француженки не гладшають”. А за тиждень до того була інша книжка — ​”Викинь мотлох із життя!”. А ще за три тижні — “Секрет”. Отак я й жила. Що два тижні в мене з’являлася нова мотиваційна книжка, інструкцій якої я дотримувалася до останньої літери — їла й говорила тільки те, що дозволялося, прокидалася, спала, прибирала і співіснувала з чоловіком лише відповідно до цих інструкцій. А всі спостереження записувала для свого подкасту під назвою “Згідно з книжкою” (By the Book).»

«Отже, ми розповімо конкретно про свій досвід. Це означає, що за бажання ви теж можете все це повторити. А якщо ця розповідь про наші тортури в ім’я самовдосконалення змусить вас усміхнутися й похитати головою — ​що ж, ми не проти. Ви будьте собою, а ми — ​собою.»


“Знайти час. Як щодня фокусуватися на тому, що справді важливо”, Джейк Кнапп, Джон Зерацкі

Не встигли оком зморгнути, а день пройшов? Знову скасували прогулянку з друзями за містом? У записнику кількість справ збільшується в геометричній прогресії? Це означає, що потрібно сповільнитися й перейти до усвідомленого “тут і зараз”. Допомогти знайти час на всі важливі та приємні справи взялися Джейк Кнапп та Джон Зерацкі. Вони запропонували понад 80 тактик для продуктивного тайм-менеджменту.

«Перший крок системи “Знайти час” — це рішення про те, на що саме ви хочете знайти час. Щодня ви обиратимете одне завдання, важливе для вас, на яке має бути час у календарі. Це або завдання на роботі, наприклад завершити презентацію, або якась домашня справа — приготувати вечерю чи попрацювати в саду.»

«Праця до повного виснаження є імовірнішою причиною “завалів” на роботі, бо позбавляє нас відпочинку, який потрібен для того, щоб правильно визначати пріоритети й максимально ефективно працювати. Намагання втиснути ще бодай щось у свій день — це як вести автомобіль, у якого закінчується пальне: хай там скільки тримайте ногу на педалі газу, якщо бак порожній — авто нікуди не поїде. Треба зупинитися й залити пальне.»

«Спробуйте влаштовувати перерви від роботи без екранів: вигляньте у вікно (це хороша вправа для очей), вийдіть на прогулянку (це добре для розуму й тіла), перекусіть (це додасть енергії, якщо ви зголодніли) або поспілкуйтеся з кимось (це поліпшить настрій, якщо та людина — не якийсь придурок).»


“Вперед за мрією. Відвага, креативність і сила змін”, Бет Комсток, Тал Раз

Щоб утілювати мрії у життя, потрібна сміливість. Подвійна порція сміливості потрібна, якщо йдеться про бізнес. Бет Комсток, директорку в Nike, знають як запеклу прихильницю змін, людину, яка мчить назустріч підривним торнадо, врізаючись у їхній хмарний вир на повній швидкості. Вона ділиться практичними порадами, як бізнесу прораховувати виклики часу й адаптуватися до змін, як віднайти новий шлях уперед та бути з інноваціями на “ти”, як реагувати на невизначеність і хаос, що стали невід’ємними елементами сьогодення.

«Ми маємо стати “готовими до змін” — тобто безстрашними, ладними невпинно переосмислювати, переконструйовувати та наново уявляти усе, що робимо і що собою являємо. Ми маємо постійно адаптуватися, відкривати, продумувати наперед і крок за кроком вносити покращення. Ми мусимо зустрічати зміни на ранніх етапах й безперервно адаптуватися до них. Так, ми мусимо зосереджуватися на масштабованих поточних робочих операціях — маємо виконувати обіцяне споживачам та акціонерам; але нам також потрібно давати волю тим складникам бізнесу, що спрямовані на прогрес і перспективи, — нашій здатності еволюціонувати, кидати виклик традиціям, користатися паростками змін. І для цього потрібна уява: додати в роботу спроможність організовано виходити за межі знаного й осяжного цілком можливо. Це починається зі зміни способу мислення. Ви маєте дозволити собі уявляти нове майбутнє й діяти за його вимогами.»

«Щоб досягти висот у перевинаходженні та підривних ідеях, довелося тяжко попрацювати. Але це вселило в мене абсолютну певність, що опанувати цей процес може кожен.»

«Протягом своєї кар’єри я з’ясувала одну річ: люди, які здійснюють кардинальні зміни, мають демонструвати безкомпромісну віру в експеримент, радикальну нетерпимість до невиконання зобов’язань, схильність до новизни і дії, розуміння, що підривна дія — це те, до чого ти залучаєшся, а не спостерігаєш. Ми маємо дозволити собі часом сприймати роботу як радісний бунт. Завдяки цьому дозволу ми можемо “хакнути” безглузді правила замість дотримуватися їх; рознести на порох ідеї та історії, які не спрацьовують; обійти вахтерів, гнобителів та бюрократичні вузькі місця, які задушать зміни. Плекання звички дозволяти щось самому собі наповнює вас вірою, що контролюєте свою кар’єру і життя, попри всі навколишні події.»


“Ви це зможете! 7 складових здорового способу життя”, Дарка Озерна

Міфи про здоровий спосіб життя та захворювання оточують нас усе тісніше. Та й саме поняття “здоровий спосіб життя” дискредитовано так званими “фітоняшами”, які присвячують життя “ліпленню” ідеального тіла, продавцями біологічно активних добавок і суперфудів та деякими лікарями, що призначають пацієнтам зайві обстеження й ліки. Дарка Озерна, медична журналістка та біологиня, на сторінках книжки закликає свідомо ставитися до життя й поліпшення здоров’я, розвінчує стереотипи та дає конкретні поради, підкріплені сучасними науковими даними й медичними рекомендаціями.

«Здорове сильне тіло й красива шкіра потрібні не для вподобайок в інстаграмі. Вони підтверджують, що у вас все гаразд із калорійністю раціону, активністю, сном, управлінням стресом та гормональним фоном. Бодіпозитив — це круто, бо й справді ніхто не повинен перейматися через те, що не відповідає чиїмось стандартам. Ми народжені різними, виховувалися у різних умовах, життя кожного з нас теж проходить по-різному. У жодному разі не треба ставити свій зовнішній вигляд над усе чи знецінювати інших через їхню зовнішність. Але водночас важливо усвідомлювати, що втрата контролю над вагою, випадіння волосся, акне — усі ці явища мають свої причини. Тому дбаймо про себе не для того, щоб комусь сподобатися, а щоби зберегти своє здоров’я. Любов до себе — це не лише теплі ванни з піною і вимкнений будильник. Це також і похід до ендокринолога та пробіжка під дощем.»

«Розуміти, що́ ви зараз робите. Їсте, бо зголодніли, чи заїдаєте стрес? Не спите й не працюєте, бо не знаєте, як робити завдання? А може, не розумієте сенсу завдання? Потерпаєте від страху безсоння? Відкладаєте роботу, бо хочете почати “на свіжу голову” чи, може, прокрастинуєте?»

«Здоровий спосіб життя багато хто чомусь асоціює із несмачною їжею. Такою, приміром, якою колись годували у радянських дитячих санаторіях. Ті страви не мали ні смаку, ні запаху, їх довго готували, але жувати було складно. Справді, дієтичні парові котлетки без спецій не дуже смачні й можуть викликати “брудні” фантазії про бургер. Але ж і здорову їжу можна приготувати смачно. До прикладу, приготовані на парі овочі швидко підсмажити в оливковій олії з орегано і часником. Можна експериментувати із салатами, щоб вони не смакували, немов якісь бур’яни в моїй тарілці, як казав славнозвісний Альф із серіалу. І, до речі, можете сміливо вживати перець чилі, бо він не спричиняє гастриту.»


“Мистецтво відпочинку. Як перевести подих у сучасному світі”, Клаудія Гаммонд

В епоху “успішного успіху” відпочинок вважається рудиментарним елементом життя, який заклопотана людина не може втиснути у свій перевантажений графік. А дарма! Уже давно час припинити мірятися кількістю випитих чашок кави чи недоспаних годин, а прийняти новий суспільний тренд — відпочинок.

«Утома відчутно впливає на когнітивні здібності. Завдання, яке на свіжу голову видається легким, значно ускладнюється, якщо ви втомлені. Втома призводить до втрати пам’яті, притуплення емоцій, браку зосередженості, частіших непорозумінь і сповільненого мислення. Ви б не хотіли, щоб ваш пілот або лікар перебували у цьому стані.»

«Ми мусимо більше відпочивати. І відпочивати краще. Звісно, відпочивати слід заради самого відпочинку, але також і заради життя в ширшому сенсі. Відпочинок корисний не лише для здоров’я, а й для продуктивності. Швидкий пошук в інтернеті підказує, що ми живемо в епоху самоопіки. Хоч би яку думку ви мали про цей термін, а концепція таки непогана. І, скажу я вам, найкращий спосіб опікуватися собою — це відпочивати.»

«Безкоштовний. Повноцінний. Теплий. Відновлювальний. Темний. Лежачий. Мрійливий. Смачний. Класний. Очищувальний. Спокійний. Необхідний. Піднесений. Безпечний. Безтурботний. Цілющий. Безцінний. Приватний. Жаданий. Бездумний. Підбадьорливий. Ось деякі слова, що їх використали 18 000 людей, які взяли участь у “Тесті на відпочинок”, відповідаючи на запитання “Що для вас означає відпочивати?”.»

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень