fbpx
Зсередини

Змінила професію, евакуювалася до Німеччини та стала SEO Middle. Історія Ангеліни Калашнікової 

Досвід роботи за кордоном та поради для SEO-початківців
Данилюк Даяна, 27.09.2022

У 2021 році Ангеліна закінчила SEO course під кураторством Ксюші Демченко в практичній школі комунікацій Bazilik. Після випуску їй вдалося знайти першу роботу у сфері SEO, паралельно фрилансити, збагачуючи знання, та почати рухатися в напрямі мідла.

Ангеліна планувала за 2-3 роки переїхати за кордон і продовжувати працювати SEO-спеціалісткою на зарубіжному ринку. Проте початок війни змусив дівчину покинути Україну з одним рюкзаком та без планів на найближчий час. Як їй вдалося адаптуватися до нових умов, знайти роботу в Берліні та потрапити в компанію на позицію SEO Middle — читай у нашому матеріалі.


2020 рік, початок пандемії. Усе навколо змінювалося дуже швидко, а я вже кілька років як думала про рішучу зміну професії та карʼєрного шляху. Часто ти маєш усе необхідне — доступ до знань, бажання, але бракує поштовху ззовні та розуміння, в який бік рухатися. Ти думаєш: “Наскільки дивно починати все спочатку в такому пізньому віці?”, — а потім згадуєш, що тобі лише 28 і ти ніби встигаєш утілити мрії до примарного дедлайну.

Знайти джерела інформації, коли я серйозно за це взялася, виявилось дуже легко. В Україні так багато чудових курсів, шкіл, відеоуроків, що можна стати ким завгодно. Власне, на початку я так і робила: перебирала все по порядку, намагалась відчути, що надягається на мою голову найлегше. Переважно це була сфера діджитал-маркетингу.

До SEO я підійшла з відеоуроків і статей, а трохи згодом натрапила на класні курси в Bazilik School із Ксюшею Демченко. Це були насичені уроки та домашні завдання, які кураторка перевіряла з особливою увагою. Мені було важливо отримати базове розуміння професії, оцінити себе в ній настільки, щоб потім на справжній роботі не захотілося втекти через місяць.


Перший досвід у SEO

Першу роботу в SEO мені вдалося знайти одразу після закінчення курсу. Насправді це специфіка самої сфери — першим кроком для джуна можуть стати лише курси, зокрема й самостійні. А ті, які пройшла я — у невеликій групі з Ксюшею — були майже індивідуальними менторськими уроками, що стало однозначною перевагою. Знання, отримані на курсі, покрили базу — я розуміла, які задачі можуть переді мною стояти з технічного боку, а також достатньо знала про on-page та off-page оптимізації. Це не глибоке занурення в професію, але воно й не було б можливим на курсі для SEO-початківців.

Тому одразу після випуску з курсу мій “CTR” (показник кліків) становив приблизно 70% — саме такий відсоток компаній відповідали на моє резюме.

SEO-спеціаліст — це одна з тих професій, де можна не соромитися подаватися без досвіду. Роботодавці цього й очікують на початку. Коли тебе беруть на позицію джуна, від тебе спочатку не вимагатимуть надто багато, а робота буде монотонною. Усі завдання джунів спершу доволі поверхові — іде градуальний розвиток. Поступово відбувається заглиблення, а завдання стають складнішими.

Я працювала on-page SEO-спеціалісткою — моя робота переважно була повʼязана з людьми й текстами. Велика перевага позиції джуна в тому, що очікування від тебе відповідають твоїм знанням і навичкам. Це круто, адже ти маєш достатньо багато часу, щоб підтягнути знання, заглибитися, багато читати й запитувати. Привілей джуна — постійно ставити запитання ментору, тому що ти не мусиш цього знати.


Що можу порадити?

  1. У сфері SEO слід рутинно, аж надокучливо, стежити за новинами Google. Постійні зміни в алгоритмах розбавляють монотонність деяких повсякденних задач SEO-спеціаліста. Та все ж не хочу налякати. Константний розвиток не означає, що потрібно буде постійно перевчатися — а лише брати до уваги нову інформацію.
  1. Не слід давати жодних обіцянок клієнтам — як то кажуть, щоб не наврочити. Діяльність спеціаліста, який оптимізує сайти, полягає переважно в тому, щоб зробити усе можливе, а потім шукати, що із цього не прижилося, і пробувати зробити інакше. І потім знову. Переважно завдяки апдейтам Google ця сфера не проєктна, коли можна “один раз добре проаналізувати й відпустити”, — а постійна. Це її великий плюс.
  1. Цікаво не тоді, коли задачі будуть неймовірно насичені, а сайт — як запуск супутника в космос, а тоді, коли вдасться вдало обрати команду.


Переїзд до Німеччини та пошук роботи

Я почала задумуватися про переїзд за кордон ще до війни. Багато читала про еміграцію і складнощі, повʼязані з нею, багато фантазувала про те, як зможу з ними впоратися і як буду з інтересом досліджувати інші країни, крок за кроком адаптуючись до нових викликів. З особистих причин мені було важливо переїхати хоча б на деякий час. Такий був план на найближчі 2-3 роки. До 24 лютого.

Я евакуювалася з одним рюкзаком, без грошей і в нікуди. Було багато переїздів з місця на місце, голова адаптувалася до нового світу й намагалась усвідомити, що сталося 24 лютого.

Відверто кажучи, я не з тих, хто зміг одразу впоратися із собою і почати шукати роботу. Мені знадобилося приблизно чотири місяці, щоб просто відкрити своє резюме. Тут важливо розуміти, що проживання війни й те, як ми вчимося її проживати — особистий досвід для кожної людини. Немає правильних відповідей і чит-кодів. Треба знайти те, що допоможе. А потім ще раз, і ще раз, і стільки разів, скільки необхідно. Зараз немає тих міфічних людей, кому насправді, щиро — ок жити в умовах війни. Є лише ті, хто дуже старається створити таке враження, переважно для себе.

Саме тому чотири місяці я давала собі можливість бути сумною і непродуктивною. Доволі незвично використовувати це слово, та мені неймовірно пощастило зустрічати хороших людей на своєму шляху. Це додало сил і створило простір для того, щоб думати не про базові потреби, а про те, як знайти роботу. Величезний привілей.

Було кілька правил пошуку роботи, які мені допомогли:

  1. Подаватися на всі вакансії, що хоч віддалено повʼязані з професією. Але в Німеччині потрібна німецька мова, якою я не володіла. Тож для пошуків я обрала Берлін — найбільш інтернаціональне місто й найбільш англомовне.
  2. Проходити всі запропоновані інтервʼю, навіть якщо компанія не надто цікава. Це хороше тренування, що дає змогу зрозуміти, як саме відбуваються процеси в Німеччині, які є етапи інтервʼювання тощо.
  3. Підготуватися до інтервʼю заздалегідь. Усі вони, з деякими варіаціями, використовували список тих самих запитань — про досвід, задачі, очікування, слабкі та сильні сторони. Тому варто заздалегідь обміркувати, чим ви можете виділитися.
  4. Останній фільтр був найважчим, бо результат виявився мізерним. Мені було важливо, щоб компанія не ігнорувала слона в кімнаті. Якщо ставлення до російсько-української війни інфантильно-ескапічне, то й подальша співпраця була б для мене прокручуванням іржавих шестерней.

Багато, аж надто багато компаній були такими. Дізнавшись, що я з України, вони одразу переводили тему, щоб створити ту казкову аполітичну робочу атмосферу. Власне, я обрала ту компанію, де в мене на першій же співбесіді запитали, які я знаю перевірені фонди для допомоги Україні. Після цього виявилося, що в компанії і задачі, і офіс, і ремоут, і команда — усе чудове.

Конкретно в Берліні хорошого рівня англійської вистачає, а німецьку можна відкласти на поличку. В інших містах Німеччини доведеться вивчати мову або згадувати шкільну програму. Мені здається, трьох місяців буде достатньо, щоб вийти на рівень, з яким людина зможе потрапити на інтерв’ю і успішно пройти його.

Також я виправляла своє резюме. Редагувала з невеликою скорботою, прибрала хорошу фотографію, усі ці кольори, сторінки — файл довелося зробити нудним і чорно-білим. Але недаремно.


Чим відрізняється робота SEO-спеціаліста за кордоном?

Дуже хотілося б описати якісь неймовірні відмінності і лайфхаки, та насправді процеси достатньо схожі, а база знань — універсальна. У Німеччині просто трохи більше правил і документів, з якими потрібно розібратися на початку.

Наприклад, ремоут — це насправді хоум-офіс. Роботодавець має знати, що ти перебуваєш саме за зареєстрованою адресою, і навіть не на сусідній вулиці. Людей, які працюють з кафе, зустрічаю нечасто. А ще тут безперестанку приходять листи на пошту — ту саму, де листи паперові.

Я чула різні відгуки про інші професії, але в SEO можна очікувати на досить молоду діджиталізовану команду. І це, повірте, великий плюс, адже не все в Німеччині пройшло діджитал-революцію.

З основних розбіжностей, які не надто помічаєш:

  1. Випробувальний термін триває 6 місяців замість 2 — більше листів, більший обсяг роботи. Але, повірте, це не надто критично.
  2. Є безліч статей про те, що в німецькій робочій етиці усе за графіком, формально, інтенсивно. Та це стосується лише великих компаній і держустанов. Серед молодих та трохи менших компаній у столиці можна знайти спокійну дружелюбну атмосферу.


Як нині відбувається процес навчання

Найлегше навчатися тоді, коли є де ці знання застосувати. Ще в Україні мені пощастило знайти кілька фриланс-прєктів, де потрібно було розв’язувати кейси, з якими я до цього не стикалася.

Зараз багато задач на новій роботі змушують звертатись до гугла. Тому я раджу шукати якомога більше відповідей, повʼязаних з конкретним завданням.

“О, там описують ще одну тему, про яку я знаю недостатньо. Чудово, перейду туди. А це що за фільтр? Треба знайти інформацію”.

Як часом о 3-й ночі, коли інтернет із запиту “Як швидко заснути” заводить на сторінку рецептів ньокі з маракуєю — так і тут, але з хорошими інтенціями.

Цікаво також знаходити додаткові лекції і повні курси на Coursera, Udemy, LinkedIn. Колегам, які планують працювати у сфері SEO в Німеччині, рекомендую моніторити статті на Searchengineland, Ahrefs, Moz, Searchengineroundtable, Backlinko, Searchenginejournal. Навіть якщо це топік про те, що здається пройденим і забутим — новий погляд може подарувати неочікуваний інсайт.

Насправді SEO має одну значну перевагу. Коли стає трохи нудно й відкривається віконечко до стагнації і суму — приходить час нового апдейту, а потім ще одного. Це мотивує і заряджає.


Опанувати основні навички й компетенції SEO-спеціаліста, а також розробити свою першу SEO-стратегію можна на SEO Course під кураторством Ксюші Демченко у Bazilik School.

 Записатися 

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень