ГО “Жінки в медіа” за підтримки IFES Україна та у співпраці з Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики України опублікували результати дослідження “Гендерний баланс у прийнятті рішень в медіаорганізаціях України”.
Опитування щодо гендерного аналізу керівного складу редакцій, яке грунтується на 173 анкетах від представниць і представників 168 українських медіа, показало, що хоча жінки становлять більшість у керівних органах редакцій, серед власників медіа переважають чоловіки.
За результатами дослідження, жінки обіймають керівні посади в 41% медіа. Водночас у 17 регіональних редакціях немає жінок на керівних посадах – це майже кожне пʼяте регіональне медіа, представники й представниці яких взяли участь в опитуванні.
У редакціях, де керівні посади представлені більше ніж двома людьми, потенційно зростає ризик посилення гендерного дисбалансу.
Понад третина представниць і представників редакцій вказали, що в їхній організації немає формалізованої жодної політики рівності. На це вказують 34% опитаних.
Серед тих, хто має певні політики, найменш поширена відповідь – в редакції є політики стимулювання жіночого лідерства. Про це зазначили представники і представниці 3% опитаних медіа.
Попри наявність політик у більшості випадків редакції не мають посадової особи, консультанта або механізму щодо звернень у разі порушень політик рівності та недискримінації. Не мають – 68%, мають – 18%, ще 14% не знають про наявність чи відсутність такого механізму в редакції.
Схожа ситуація і з тренінгами з питань толерантності, недискримінації, жіночого лідерства, які проводилися б для працівниць і працівників редакції принаймні раз на рік, оскільки 67% відповіли, що такої практики немає.
За підсумками опитування отримали коментарі 9 представниць та представників редакції про те, що вони хотіли б напрацювати політики рівності або ж проводити відповідні тренінги для колективу своїх медіа.