Інститут масової інформації на замовлення Центру прав людини ZMINA провів медіамоніторинг “Як медіа висвітлюють права людини у новинах” і виявив, що 22% новин українських ЗМІ містять сексизм.
Виявилося, що тільки 57% новин за період моніторингу не містили дискримінаційних висловлювань за жодними ознаками, а цілих 22% мали сексистські висловлювання, і найчастіше вони стосувалися жінок. Видання розміщують фото оголених жіночих тіл, супроводжуючи це сексистськими коментарями, і переважно беруть матеріал для новин із соцмереж, не відокремлюючи факти від коментарів.
“Майже кожен четвертий-п’ятий текст супроводжується принизливим ставленням чи оцінкою щодо жінки, найчастіше жінку в тих новинах розглядають виключно як сексуальний об’єкт / об’єкт для задоволення, а не самостійну особистість. Такі «новини» ще більш небезпечні тому, що вони не тільки відображають стереотипне ставлення, а й впливають на формування світогляду аудиторії, закріплюючи ці стереотипи”, — говорить журналістка, експертка з недискримінації Ірина Виртосу.
Загалом моніторили дотримання медіа особистих прав людини — право на свободу та особисту недоторканність, презумпція невинуватості, заборона дискримінації, свобода думки, совісті та релігії.
Дослідження тривало в період із 18 по 24 жовтня 2021 року й охопило всі новинні матеріали (всього 463), опубліковані за цей період на сайтах 9 телеканалів: Україна24, Подробиці.Інтер, Суспільне, 1+1 (ТСН), Факти.ICTV, Перший незалежний, 5-й канал, Еспресо, 24 канал. А також 10 найпопулярніших онлайн-медіа: Обозреватель, Гордон, Українська Правда, Корреспондент, Політека, РБК Україна, Цензор, НВ, УНІАН, Вести.