fbpx
Зсередини

Вони закрили бізнес і повернулися до роботи за наймом

Історії чотирьох працівників про їхній досвід підприємництва й вибір на користь найманої праці
Ракша Лариса, 22.02.2022

Якщо ми повернемося до дитинства, то виявимо, що майже нікого з нас не вчили помилятися. Нам потрібно було відвідувати багато гуртків, устигати всюди бути першими й кращими. І навіть коли щось не подобається — усе одно йти до фінішу, щоб не бути слабкими.

Але виявилося, що в дорослому житті все працює інакше. Наприклад, можна змінювати пріоритети й напрями розвитку, робити поспішні вчинки та помилятися, роками йти до цілі, а потім зрозуміти, що це не твоя історія.

Дотепер існує стереотип, що відмовлятися від того, за що ти взяв відповідальність, — це прояв слабкості. Але насправді це навичка обирати себе, нові шанси, вчитися, розвиватися й не проживати життя з руйнівними переконаннями.

Ми поспілкувалися із чотирма підприємцями, які закрили бізнеси й повернулися до роботи за наймом, щоб набратися досвіду. Розповідаємо про їхню початкову мету, перші складнощі, причини закриття й ділимося порадами для підприємців-початківців.


Ольга Новикова, засновниця MoreThan

Історія заснування бізнесу

У 2018 році я займалася просуванням особистого бренду роботодавців. Це була робота на фрилансі, тому працювала одразу з кількома клієнтами. Загалом мені подобалося розв’язувати задачі й нести відповідальність за всі етапи самостійно. Але в певний момент я зрозуміла, що потребую допомоги, адже кількість клієнтів збільшувалась.

Саме тоді, після нетривалих роздумів, я відкрила агенцію під назвою MoreThan. Ми пропонували послуги повного циклу підтримки й розвитку бізнесу: рекрутинг, маркетинг, упровадження IT-систем, юридичні та бухгалтерські послуги. У мене з’явилася команда однодумців, класні партнери й підрядники, а кількість проєктів продовжувала зростати.

Щодня я все глибше поринала в усі без винятку аспекти бізнесу: від вивчення договорів до створення сайту, просування, продажу.


Перші труднощі підприємництва

Коли я відкрила агенцію, то думала, що підприємництво — це не робота, а спосіб життя, в якому ти повинен бути присутнім 24/7. Звісно, коли ти живеш з такою установкою, то дуже швидко втомишся від того, що відбувається навколо. Хоча формально я часто їздила в інші міста й країни для зміни локації, але ніколи не відпочивала, адже робота завжди була зі мною.

Також зрозуміла, що мені бракує знань у менеджменті та управлінні процесами. Попри мій досвід роботи у великих компаніях і вміння комунікувати з командами як менеджер з персоналу, стало очевидно, що пряме підпорядкування має інші процеси та формати взаємодії з працівниками.


Причини закриття бізнесу

Моїй агенції виповнився один рік, а я вже відчувала вигоряння від підприємництва, була постійно втомлена й не знала, куди рухатися далі. На додаток якраз у той період мені запропонували посаду HR-директорки в освітній компанії. Я розуміла, що це класна можливість переосмислити свій досвід, а також поліпшити менеджерські навички. Я завершила проєкти, закрила MoreThan та повернулася до роботи за наймом.


Що відбувалося далі?

За 2,5 року я працювала у двох компаніях: HR-директоркою і операційною директоркою в IT. Цей досвід допоміг мені прокачати навички, яких дуже бракувало, а саме — управління процесами й командами, стратегічне мислення. Я точно стала впевненішою, сильнішою особистістю.

Робота за наймом дала мені можливість вивчати нові ринки, масштаби компаній, а також безліч нових контактів і ширше бачення внутрішніх та зовнішніх процесів.

У 2021 році я перезапустила агенцію MoreThan на основі отриманих знань. Ми переосмислили бізнес-модель та обрали основний напрям — HR. Тож минулий рік завершився для нас успішно — ми маємо нових клієнтів, сильну команду, велику кількість проєктів і виправлені помилки.


Закриття бізнесу — це програш чи досвід?

Закриття бізнесу, як і його відкриття, — це однозначно класний досвід, можливість дізнатися багато нового про себе. У світі вважається нормальною практикою, коли людина виходить зі своїх проєктів і йде працювати за наймом, щоб навчитися нового, поліпшити скіли та з новим досвідом повернутися до розвитку власного бізнесу.

Хоча закриття бізнесу потребує набагато більше сміливості й моральних сил, ніж його відкриття, це все одно не програш. Якщо сприймати цей етап як можливість не “зависати” на певних циклах розвитку бізнесу, то можна побачити, що робота за наймом часто допомагає рухатися швидше. До того ж підприємництво точно не для всіх, багато працівників досягають кращих результатів саме в наймі.


Поради підприємцям-початківцям

Головне — це сміливість, готовність щодня вчитися нового й велика любов до всіх процесів, які робиш. Думаю, що на цих трьох стовпах можна побудувати хорошу основу для бізнесу. Потім вам потрібно буде вчитися керувати командою, делегувати, створювати стратегії, структурувати етапи навчання інших й опановувати ще безліч процесів. Але якщо власник “горить” своїм проєктом і готовий його розвивати попри всі обставини — тоді в нього хороші шанси на те, щоб масштабно запуститися й стати потрібним.


Історія заснування бізнесу

Я працювала в класній агенції, і ця робота загалом мені подобалась. Але по життю мене завжди супроводжувала мрія про бізнес, пов’язаний з подорожами. Я не розуміла, що саме це має бути, у якому вигляді, а з досвіду мала лише численні подорожі як туристка та мандрівниця. Згодом звільнилася, прислухалася до внутрішнього самозванця, який нашіптував: “Ти тепер ніколи не знайдеш собі роботу”, — і вирішила, що це найкращий час для реалізації мрії. 

Ми з партнеркою надихнулися подорожами пана Ернеста, його любов’ю до Куби й за півтора місяця створили travel bar “Його шукав Хемінгуей”. Це простір, де можна було за кавою та розмовами про подорожі придбати тур у країну мрії: пакетний або індивідуальний. Власне, трапилося так, як ми мріяли — люди заходили до нас на ранкову каву й виходили з квитками на літак.

Аліса Калюжна, співзасновниця тревел-бару “Його шукав Хемінгуей”
Фото: Стелла Мельниченко

Перші труднощі підприємництва

За нашим планом, кав’ярня повинна була покривати поточні витрати, а тревел — заробляти. Партнерка, з якою ми реалізовували проєкт, мала досвід роботи в туристичній агенції. Тож ми були впевнені, що клієнтів точно не бракуватиме, але помилилися.

Ми були схвильовані, хотіли скоріше заявити про себе та відкритися, оскільки непокоїлись, щоб нас із нашою ідеєю не випередили. Між операційним менеджментом, затвердженням логотипа й вибором крісел ми не встигли проговорити та розподілити функціонал, а саме — зрозуміти, де шукатимемо клієнтів турагенції і що варто зробити, аби кав’ярня була прибутковою.

Ключові помилки — це поспіх, відсутність бізнес-плану й стратегії розвитку хоча б на перші кілька місяців.


Причини закриття бізнесу

Ми з партнеркою бачили різні шляхи розвитку проєкту, і зрештою я залишила бізнес. Ситуацію ускладнювало те, що ми не мали жодних юридично зафіксованих домовленостей між нами як співзасновницями. На той момент я остаточно вигоріла, сил і мудрості на пошуки компромісів уже не вистачало.  Хотілось нарешті повернутись до подорожей, тому я просто відпустила ситуацію. Travel bar проіснував ще деякий час і закрився.


Що відбувалося далі?

Я поринула в новий для мене світ кіно на FILM.UA, де спочатку займалася маркетингом і піаром студійного комплексу, а згодом — промо анімаційних та повнометражних фільмів. Власне, промо фільмів я займаюсь і досі, але вже в статусі незалежного спеціаліста.


Закриття бізнесу — це програш чи досвід?

Я обожнюю цей досвід. Він привів у моє життя неочікуваних людей, з якими ми й досі підтримуємо зв’язок, подарував спогади та історії, які не трапилися б за будь-яких інших обставин. Наприкінці минулого року я впевнилася, що знову хочу спробувати відкрити бізнес, і пішла за натхненням на курс Лєри Бородіної Not Only Magic. Протягом усього навчання я так чи інакше подумки поверталась до наявного досвіду: зрозуміла, що майже все, що можна було зробити не так, було зроблено не так.

Також нещодавно міркувала, що єдиний період свого життя, куди б я хотіла повернутися з усім теперішнім досвідом і прожити його знову — це період travel bar. Я зробила би все інакше. Часто думаю про те, що, можливо, варто дати друге життя цій ідеї? У новому форматі та обрамленні, в умовах сучасних реалій та потреб.


Поради підприємцям-початківцям

 Обов’язково знайдіть юриста й фінансиста — це перше, із чого варто розпочинати бізнес. Якщо ви маленький чи середній проєкт, то це може бути компанія, яка надаватиме послуги за потреби, але розумітиме ваші особливості.

 Зареєструйте торгову марку. Ви можете не помітити, як швидко станете впізнаваними: хтось зареєструє марку раніше за вас у необхідних вам класах і потім пропонуватиме вам її викупити.

 Сформулюйте ваші цінності, місію та позиціювання, які ви передасте своїй команді й надалі будете транслювати у світ.

 Пройдіть короткі курси з маркетингу та піару, щоб принаймні поверхово розуміти, як це працює. Ви можете найняти спеціалістів, але ніхто краще за вас, власника бізнесу, не розумітиме особливостей бренду та для якої аудиторії ви його створювали.


Аліка Микал, співзасновниця Kreem

Історія заснування бізнесу

Ми з подругою відкривали бізнес на драйві, з упевненістю, що все вдасться, оскільки дуже вірили в продукт. Вона виробляла хенд-мейд солодощі, макарони й десерти, а я відповідала за логістику, бухгалтерію й рекламу. На той час у цій ніші конкуренції майже не було, а правильне харчування набирало популярність, тож сумнівів щодо відкриття в нас не виникало. 


Перші труднощі підприємництва

Зараз я можу сказати, що не була готова інвестувати гроші. Наш бізнес відкривався на голому ентузіазмі, але без реальних можливостей вкладати кошти. Смішно згадувати, але ми починали із суми в $300. Для розвитку бізнесу це нікчемна сума. Адже, яким би класним не був продукт, його не вдасться продавати, якщо про нього ніхто не знає. До того ж ми не розуміли, що таке стратегія, і будували свої плани навмання, у голові, не фіксуючи, не документуючи, не готуючись до втілення планів.


Причини закриття бізнесу

Основною причиною я вважаю тиск, який утворився в нашому колективі. Найсмішніше те, що тиск чинила третя сторона, але він сильно деморалізував проєкт. Із часом вплив аж занадто посилився. Були випадки, коли ми готуємось до виставки, усі процеси налаштовані на підготовку до цього заходу, а через тиск і вплив із третьої сторони ми не знаємо, чи будуть готові певні солодощі. Тож раджу заздалегідь обговорювати якомога чіткіше всі деталі, навіть якщо вони здаються вам дрібними. 


Що відбувалося далі?

Саме для ведення бізнесу я почала поглиблювати свої знання: закінчила в Bazilik курс із SMM, потім — з копірайтингу й таргетингу, відвідувала лекції. Мені так сподобався цей напрям, що я захотіла отримати досвід у сфері маркетингу й соціальних мереж. На жаль, мені так і не довелось попрацювати в компанії, що спеціалізується саме на SMM. Життя вносить корективи — зараз я веду власний блог на медичну тематику, розповідаю про трансплантацію та донорство в Україні.


Закриття бізнесу — це програш чи досвід?

Для мене історія із власною справою є колосальним досвідом, тоді я кайфувала від процесу. Тому точно знаю, що реалізую ще якусь свою ідею, але вже намагатимусь уникнути помилок минулого.


Поради підприємцям-початківцям

Людині, яка вагається щодо відкриття власної справи, я хочу порадити прописати стратегію. Для цього слід відповісти собі на низку запитань: “Хто ви? Про що ви? Яка ваша мета? Через які канали плануєте просувати бізнес? Яким чином?”. Також дуже важливо мати стратегію комунікації з аудиторією та прорахунок бюджету. Спробуйте врахувати всі витрати й помножте їх на два, тому що завжди виникатимуть певні неочікувані витрати. 


Історія заснування бізнесу

Я закінчував університет і паралельно вирішив піти працювати на паперову фабрику менеджером зовнішньоекономічної діяльності. Загалом усе було добре: я навчався в процесі, виконував важливі доручення й за 6 місяців мені вдалося освоїтися та зрозуміти галузь. Але згодом я відчув, що це нескінченна рутина, чого не було в моїх мріях. А прагну я протилежного — нових вражень, шалених пригод, подорожей.

Тоді я звільнився, і ми з другом поїхали подорожувати Європою. Обирали нестандартні, небанальні локації, які раніше з’являлися лише в тревел-блогерів. Це викликало шалений інтерес у наших соцмережах, і в процесі подорожі ми зрозуміли, що можемо організовувати подібні тури. Разом з другом ми організували дві поїздки, а далі наші дороги розійшлися.

За наступний рік я переформатував проєкт, перейшов від “стихійно-емоційного” підходу до раціонального й почав розвивати цю справу самостійно. Наш тревел-проєкт “Їдь.Дій” пропонував сучасні авторські тури й істотно відрізнявся від тогочасних пропозицій ринку. Мотивувало й те, що я бачив недоліки своїх конкурентів і знав, що ми можемо зробити краще. Тому в певний момент просто ухвалили рішення: “Окей, чудово! Ми вміємо, можемо, тож зробимо класно!”.

ВОВА КОВТУНЕНКО, ЗАСНОВНИК ЇДЬ.ДІЙ

Перші труднощі підприємництва

Перші труднощі виникли, коли ми почали думати про масштабування. Я займався всіма процесами організації самостійно, а дівчина допомагала із соціальними мережами та маркетингом. Нас було лише двоє і наших ресурсів бракувало. Ми організовували щонайбільше 2-3 тури на сезон. Але щоб заробляти в такому форматі, потрібно робити таку саму кількість поїздок, але за місяць. Я розумів, що потрібно знайти хоча б одну людину, яка мислить зі мною в одному напрямі, але це було складно.

Я легко міг відповісти на запитання: “Навіщо ми це робимо? Як ми це робимо?”. Але я не мав знань та досвіду для масштабування, тож не розумів, які дії потрібно зробити на наступному етапі.


Причини закриття бізнесу

2020 рік був складним для розвитку туризму — розпочався карантин, який і став каталізатором для ухвалення рішення призупинити проєкт. Я знав, що ми робимо класний формат, але він уже не приносив мені такого задоволення, як на момент запуску. Адже спочатку подорожі були моїм хобі, та із часом стали тією самою рутиною, у якій є проблеми, відповідальність, щоденні роздуми й головний біль щодо поліпшення. Мені подобалася роль організатора, але в певний момент я зрозумів, що не можу з нею впоратися. Я відчував утрату мотивації, оскільки поруч не було команди, з якою можна спільними силами розширювати межі проєкту, розв’язувати проблеми й рухатися пліч-о-пліч.


Що відбувалося далі?

Я підтримував хороші стосунки з колегами з попередньої роботи, тож коли закрив свій бізнес, вони запропонували мені нову посаду в проєкті. Ця пропозиція здалася мені цікавою, й у результаті я вже півтора року працюю проджект-менеджером у R&D відділі компанії SEM Technology. Ми розробляємо інноваційні рішення у сфері екологічного пакування, а також співпрацюємо з великими компаніями в Україні та Європі.

Мої власні цінності збігаються із цінностями та місією компанії — це допомагає підтримувати внутрішню мотивацію для розвитку. І хоча зараз я найманий працівник, моя робота є більше ніж “перекладання папірців”. Я розумію, що займаюся глобально важливими речами. Мене оточує команда спеціалістів у цій сфері, і я знаю, що можу завжди до них звернутися за порадою.

Коли йдеш разом з великою командою, ти підживлений фінансами, ресурсами, маєш простір для певних помилок і знаєш, що керівник допоможе з розв’язанням цих похибок. Колективна робота дає сміливість для експериментів.


Закриття бізнесу — це програш чи досвід?

Це точно не програш, а 100% досвід, який я отримав і який допомагає мені зараз. Можливо, у майбутньому мені вдасться знайти однодумців, щоб відновити певні маршрути, але зараз я бачу перспективи розвитку в компанії.


Поради підприємцям-початківцям

Тут усе просто: якщо у вас є ідея, яка запалює всередині, то беріть і робіть! Проведіть дослідження, зрозумійте, чим ваш проєкт відрізняється від конкурентів, знайдіть переваги, визначте для себе план дій, вірте в ідею — і вперед!

На початку мені бракувало знань, досвіду й упевненості в собі, але була віра, що все вдасться. Не бійтеся навчатися в процесі, працюйте над помилками, аналізуйте, делегуйте, звертайтеся за порадами. І пам’ятайте, всього й одразу не буває — маленькими кроками можна дійти до великої цілі.


Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень