Команда UAnimals вручила премію «Гуманна книжка — 2025» дитячим виданням, які сприяють формуванню у дітей чуйного ставлення до тварин і довкілля. Також оголосила про посмертну нагороду для українського письменника Володимира Вакуленка.
Головні відзнаки премії цьогоріч отримали три книжки. Серед них видання «Снігове морозиво» Катерини Лазірко з ілюстраціями Ірини Потапенко (видавництво «Час майстрів»). Через історію маленького зебреняти авторка порушує тему глобального потепління й пропонує доступні для дітей кроки, які можуть допомогти запобігати кліматичним змінам.
Відзнаку отримала також книжка «Мій друг снігур» Надійки Гербіш з ілюстраціями Анни Сурган (Видавництво Старого Лева). Це історія про дівчинку, яка співчуває птахам узимку й намагається допомогти їм пережити холодний період та знайти їжу.
Третьою лауреаткою стала книжка «Лев у цирку не сміється» Ганни Булгакової з ілюстраціями Каріни Шуби (видавництво «Ранок»). Видання побудоване у форматі інтерв’ю із цирковими тваринами й розповідає про умови їхнього життя та причини, через які не варто підтримувати експлуатацію тварин у цирках.
Окрему нагороду посмертно отримав письменник Володимир Вакуленко за «Татусеву книгу» — поетичну збірку, присвячену його синові. Засновник UAnimals Олександр Тодорчук зазначив, що ці вірші здатні зробити добрішими всіх, хто їх читає. У 2022 році на Харківщині Володимира Вакуленка викрали, катували й убили російські військові через його патріотичну позицію.
«Росіяни вбивають наших митців і мисткинь, нищать українські книжки на окупованих землях, спалюють цілі наклади видань, обстрілюючи друкарні. Це свідоме нищення культури. Натомість ми маємо свідомо її плекати й підтримувати. Маємо пам’ятати своїх авторів і авторок, купувати й читати їхні твори, радити іншим. І наша премія — це якраз така порада», — наголосив Олександр Тодорчук.
Цього року організатори премії змінили принцип формування журі. Якщо раніше лауреатів оцінювали окремі фахівці та фахівчині, то в 2025 році номіновані на премію книжки читали й обговорювали родини разом із дітьми.
До складу журі увійшли Наталія Жижченко — культурна діячка, дослідниця української культури та фронтвумен гурту ONUKA, Євген Філатов — саундпродюсер, композитор і лідер гурту The Maneken, а також їхні діти Ліна та Олександр; видавчиня й філологиня PhD Юлія Сливка із чоловіком Ігорем і доньками Дарусею та Лідусею; дитяча сімейна психологиня Світлана Ройз, ветеран Анатолій Ройз і їхня донька Дар’я; виконавчий директор Освітньої фундації «МрійДій», учитель української мови та літератури Артур Пройдаков, дитяча логопединя Марина Селезінка та їхній син Марко; письменниця й засновниця проєкту BaraBooka Тетяна Стус разом із донькою Дариною та онукою Уляною; книжковий блогер Ростислав Петрушко, його мама Олеся Кирилюк і брат Владислав; ілюстраторка й дитяча письменниця Грася Олійко з донькою Ніною; а також засновник UAnimals Сашко Тодорчук, засновниця та голова Клубу Добродіїв Марічка Тодорчук і їхні доньки Соломія та Поліна.
«Цьогоріч особливо приємно було оцінювати книги зі своїми дітьми. Бо це можливість не просто оглянути книгу як артефакт, а і врахувати сприйняття дитини. Іноді воно буває дуже несподіваним», — поділилася враженнями постійна членкиня журі премії, видавчиня й філологиня Юлія Сливка.