Нещодавно Павло Антонов, офіційний реселер Facebook та Twitter, на своїй сторінці повідомив, що вони з колегою з Htpool Віктором Філоненком розробили тест для спеціалістів з реклами. Він дає можливість оцінити рівень знань та надалі нарощувати свою експертизу.
До цього, крім платних іспитів Facebook Blue Print, не існувало жодного ресурсу, де можна було б об’єктивно оцінити свої навички в цій сфері.
Ми поговорили з Павлом про проблеми ринку, загальний тренд у рекламі в соціальних медіа, про навчання та власне необхідність і особливості такого тесту.
Ми представляємо Facebook у довірених нам країнах
Я представляю авторизованого сейлз-партнера, простими словами — реселера Facebook та Twitter у Європі. Cтатус реселера — це найвищий рівень партнерства у світі. У Facebook усього три реселери. По суті, ми представляємо Facebook у довірених нам країнах. Тобто там, де в них немає власних офісів — ми є їхніми представниками. Якщо зовсім умовно, то ми і є Facebook у цих країнах.
Моя команда займається всім, що пов’язано з глобальною закупівлею реклами, роботою з топбрендами у напрямі перформанс-реклами, електронної комерції та закупівлі трафіку в мобільних додатках.
Також у нас є школа маркетингу Targetorium. Ми вирішили створити її, коли формували команду. Річ у тім, що на локальному ринку, зокрема в Україні, спеціалістам часто не вистачає знань, досвіду, рівня англійської, щоб працювати на найвищому рівні. Багато хто розуміє сферу, знає, як налаштовувати рекламу, але не розуміє, як нею керувати.
За минулий рік я особисто провів понад 100 співбесід та інтерв’ю. Вдалося зібрати команду з 15 осіб, але в нас майже постійно є відкриті вакансії. В основу моделі школи ми якраз вклали всі необхідні практичні знання. Цей кейс дійсно працює — трьох членів команди ми знайшли серед випускників.
Проблема українського ринку таргетингу в тому, що багато хто не знає своїх можливостей. а проблема українського ринку освіти — у великій кількості неякісного контенту.
Мені здається, що всього можна навчитися. Мені особисто знадобилося 14 місяців, щоб від невеличких проєктів з мінімальними бюджетами перейти на топовий рівень роботи. Тому в українських спеціалістів насправді є багато можливостей.
Реклама стає дорожчою
На світовому ринку реклами зараз спостерігаєтья один тренд, і він поки що лише наростає. На топових ринках світу — у США, Великобританії, Канаді — закупівля трафіку стає дорожчою. На ринок заходить більше бізнесів, конкуренція зростає. Тобто поріг входу у будь-яку нішу стає вищим, і від спеціалістів це вимагає певного рівня скілів. Тобто просто поставити рекламу, і воно якось там працює — не підходить. Рекламою потрібно вміти керувати.
Зараз, у посткарантинний час, усе повертається на свої місця. Був певний проміжок часу, коли великі бренди, як-от Nike, Nestle, призупинили свої рекламні активності, і вартість на аукціонах трохи знизилася — можна було зробити закупівлі навіть дешевше. Але потроху все повертається на свої місця, і тенденція до здорожчання є незмінною.
Люди не знають, як себе позиціонувати
Часто, коли люди приходять на навчання, вони запитують, як їм зрозуміти свій експертний рівень: junior, middle чи senior. Це важливо, адже коли людина не усвідомлює свого рівня, вона не знає, як себе позиціонувати.
Ми зробили тести, щоб допомогти спеціалістам зрозуміти, у яких сферах їм потрібні знання, де є прогалини. Це дає змогу відтак пропрацювати певні вміння й підтягнути себе. Тобто тест — це допомога.
Крім цього тесту, є також платний іспит від Facebook, який має назву Facebook Blue Print. Це доволі складний тест — 60 запитань за 90 хвилин. Для жителів країн СНД кожен іспит коштує 75 доларів. Якщо не складаєш його, ідеш на переатестацію. Цей тест дає сертифікат — підтвердження, що ти можеш працювати на найвищому рівні.
Наш тест більше націлений на перформанс-рекламу — він якраз про те, із чим реально зіштовхуються спеціалісти на нашому ринку та ті, хто працює з малим і середнім бізнесом.
Перевага нашого тесту в тому, що він, по-перше, безплатний. По-друге, почасти містить запитання, подібні до запитань у Facebook Blue Print. По-третє, у тесті є багато реальних ситуацій, які ми взяли з нашої практики. Він буде корисний тим, хто готується до іспиту Facebook Blue Print.
Поки що це MVP, і у ньому 30 запитань. Можливо, згодом їх стане більше. Запитання ми розподілили на три рівні складності. Залежно від рівня кожне запитання «коштує» певну кількість балів. Загалом можна набрати 300 балів, але, щоб зарахування було успішним, вистачить 200.
Коли я опублікував на власній сторінці цей тест, ми одразу отримали близько 500 заявок на проходження. За кілька днів його пройшло понад 1000 людей. Результати тестів свідчать, що в Україні дуже крутий ринок. У нас є непогані фахівці, і ми отримали великий фідбек — тобто люди цікавляться цим.
Ми поки що не даємо сертифікат про проходження тесту, але даємо іншу важливу річ — розуміння того, що треба підтягнути та чого навчитися, аби отримати сертифікат топфахівця від Facebook.
Пройти тест можна тут.