Для відродження національних традицій у грошовому обігу України Національний банк України ініціює зміну назви розмінних монет з «копійка» на «шаг».
У Нацбанку кажуть, що назва «шаг» має давнє українське походження. Її використовували на території України та в українській грошовій лічбі впродовж 16-17 століття. Додають, що таке найменування монети широко розповсюджене в класичній українській літературі. Зокрема, часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників. Також зазначають, що в часи Української революції 1917–1921 років в обігу були закріплені на законодавчому рівні грошові знаки з назвою «шаг».
У Нацбанку стверджують, що зміна назви обігових монет сприятиме:
- очищенню від російського впливу;
- дерусифікації та деколонізації.
Ініціативу підтримала й наукова спільнота, яка досліджувала можливість перейменування українських монет. Серед них: історики Національного банку, які працюють у Музеї грошей НБУ, фахівці Національної академії наук України, Національного музею історії України тощо.
«Уже в козацькій Україні з середини XVII ст. назву «шаг» широко вживали в мові діловодства. Коротке та містке слово “шаг” добре ілюструє властивість тогочасної розмовної мови економити мовні засоби. Тому воно швидко стало популярним та основним найменуванням дрібної лічби грошей, глибоко вкорінилося в мовному вжитку та українській культурі загалом. І сьогодні ми нарешті маємо можливість переглянути радянські назви та відродити втрачене», — розповів старший науковий співробітник Національного музею історії України Владислав Безпалько.
Національний банк розробив пропозиції щодо необхідних законодавчих змін:
- встановити співвідношення «копійки» із «шагом» 1:1;
- розробити дизайн та визначити порядок введення в обіг нових монет.
Відомо також, що Нацбанк не планує через зміну назви вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги. Обидві монети перебуватимуть в обігу паралельно, а громадянам не потрібно буде обмінювати старі монети на нові.
Раніше ми писали, що на фестивалі Burning Man лунає повітряна тривога