В американському музеї Denison Museum відкрилась колективна виставка “Адаптація зі змінами та стійкістю”. На ній, зокрема, представлена робота української художниці ZINAIDA — “УКОРІНЕНІ 2.0” .
У роботу ввійшли відео та орнаментовані фотопортрети жителів Чорнобильської зони відчуження.
Об’єктом дослідження роботи “УКОРІНЕНІ 2.0” є культурна спадщина поліщуків. А саме особливості побуту й традицій жителів етнографічного регіону Полісся, яким було заборонено проживати на своїх землях після Чорнобильської катастрофи. Нині це зона відчуження.
“Працюючи над створенням цієї роботи, — ділиться художниця ZINAIDA, — я навідувала жителів зони відчуження в різні пори року, щоб бачити, які зміни відбуваються в їхньому житті. Ця робота дорога мені! Тамтешні люди дуже щирі, тому я залюбки приїздила знімати їх на відео, фіксувала фотопортрети… я немов уросла в їхнє життя. Нині жити на цих землях дуже важко через російську воєнну агресію. І вже невідомо, чи продовжуватимуться в майбутньому в тому краї традиції жителів Чорнобильського Полісся. Адже з кожним роком носіїв цієї унікальної культури меншає.”
За словами художниці, відзнятий матеріал дістав нову точку поділу: “довоєнні обличчя” та “обличчя після окупації”. У ньому помітні зміни: люди дужче згуртувалися, хоча розповіді їхні не обходяться без сліз.
Виставка триватиме до 1 грудня.