7 травня у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого в Києві команда The Ukrainians Media презентує перше видання свого видавництва — збірку есеїв «Контурні карти пам’яті».
Це книжка про місця, людей і сенси, які росія або знищила, або намагалася стерти з української культурної мапи. Серед «героїв» — музеї Часового Яру, Херсона й Сковородинівки на Харківщині, чернігівська бібліотека зі стародруками, єврейський цвинтар у Глухові, двохсотлітня школа в Миколаєві, будинок художниці Любові Панченко в Бучі, мистецька спадщина Алли Горської в Донецьку та Маріуполі.
Про видання на презентації розкажуть авторки есеїв — письменниця, лауреатка Шевченківської премії Євгенія Подобна та журналістка й культурна менеджерка Софія Челяк. Модераторка події — головна редакторка The Ukrainians Publishing Віра Курико.
Одна з історій у книжці — про шістдесятницю Любов Панченко. Вона відмовилася співпрацювати з радянською владою, писала українською, жила й творила в ізоляції, залишаючись невизнаною. Під час окупації Київщини у 2022 році Панченко перебувала в Бучі без їжі та тепла. У березні російський снаряд влучив у її двір. Жінку знайшли непритомною, після деокупації її шпиталізували, але 30 квітня 2022 року вона померла. У 2023 році її іменем назвали вулицю в Бучі.
Початкову ідею створення збірки запропонувала письменниця Вікторія Амеліна. Від літа 2022 року вона разом із Truth Hounds документувала воєнні злочини рф. Її ідеєю було не лише зафіксувати факти руйнування, а й передати глибше розуміння — чому росія нищить школи, музеї, бібліотеки. У липні 2023 року Вікторія загинула внаслідок російського ракетного удару по Краматорську Донецької області.
Презентація книжки «Контурні карти пам’яті» відбудеться завтра, 7 травня, о 18:00 у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого. Вхід вільний за попередньою реєстрацією.
Раніше ми писали, що у віртуальному Музеї вкраденого мистецтва з’явилася культурна спадщина Маріуполя