Публічний інфопростір містить різні тези, наративи та міфи про квір-людей. Дискурс щодо ЛГБТК+ у масовій культурі стає дедалі позитивнішим. Однак досі деякі з меседжів про ЛГБТК+ людей є шкідливими, оскільки можуть підживлювати стереотипи та зміцнювати дискримінацію.
Масова культура може допомагати поширювати коректні наративи. Тож ми запитали у представників ГО «КиївПрайд» про їхній ТОП квір-серіалів, які розвінчують міфи та формують правильні наративи у суспільстві щодо квір-людей.
«Коли завмирає серце» (Heartstopper), 2022
Наратив, який руйнує серіал:
«Усі бісексуалки та бісексуали просто не можуть визначитися»
Британський романтичний телесеріал від Netflix на основі однойменного графічного вебкоміксу Еліс Осман (в Україні його презентувало видавництво «Видавництво»).
Один з головних героїв відкриває свою ідентичність у стосунках з іншим хлопцем, усвідомлюючи, що є бісексуалом. Це зворушлива підліткова історія про пошуки себе та перші потужні романтичні почуття.
У серіалі зображено, як бісексуальні люди можуть відчувати стирання та заперечення своєї ідентичності. Серіал «Коли завмирає серце» доводить, що наша ідентичність визначається не тим, з ким ми у стосунках, а тим, до кого взагалі ми відчуваємо потяг.
«Восьме чуття» (Sense8), 2015
Наратив, який руйнує серіал:
«Різноманіття – це те, що нас роз’єднує»
Американський науково-фантастичний серіал, створений сестрами Вачовскі спільно з Дж. Майклом Стражинскі.
Серіал «Восьме чуття» розповідає про вісьмох незнайомців – представників різних культур та частин світу – які віднаходять ментальний та емоційний зв’язок одне з одним. Вони можуть відчувати та спілкуватися між собою, а також можуть ділитися своїми знаннями та навичками.
Усіх героїв та героїнь серіалу розділяє дуже багато ознак: мова, національність, сексуальна та гендерна ідентичність, робота, переконання, стосунки. Але зрештою ми розуміємо, що їх розділяє зовсім небагато. Усі вони пережили страждання, зраду, радість, страх і любов. І навіть якщо людей розділяє певний контекст, їх об’єднують життєві випробування та люди, про яких вони піклуються.
«Сексуальна освіта» (Sex Education), 2019
Наратив, який руйнує серіал:
«Бути ЛГБТК+ – це лише про суцільні страждання та гоніння»
Британський серіал, що розповідає про життя молоді з містечка Мурдейл. Головний герой починає консультувати своїх однолітків та допомагає їм розв’язувати проблеми, пов’язані із сексуальним життям.
Це яскравий приклад позитивної та неклішованої репрезентації ЛГБТК+ людей. Серіал повністю спростовує троп про те, що квір-люди в кіно та серіалах або помирають (англ. bury your gays), або ж лише страждають.
Тут ми бачимо реалістичне представлення: герої та героїні «Сексуальної освіти» мають власні проблеми, труднощі, стикаються з нерозумінням. Але також пізнають радість стосунків, дружби та підтримки.
У серіалі можна зустріти людей найрізноманітніших ідентичностей: небінарних, гомосексуальних і багатьох інших, що сприяє їх найкращому пізнанню та розумінню.
«Смайлик» (Smiley), 2022
Наратив, який руйнує серіал:
«ЛГБТК+ люди мають принципово інше життя та стосунки»
Іспанський романтичний комедійний телесеріал, заснований на однойменній п’єсі Гієма Клуа.
Серіал знайомить нас із різними сюжетними лініями, персонажками та персонажами: від стосунків лесбійської пари до історії драг-квін. А основна історія зосереджена навколо двох чоловіків, між якими спалахують почуття і які відчувають шалений потяг. Але багато обставин стають їм на заваді.
Деякі глядачі переконані, що в цьому серіалі забагато кліше. Проте в ньому ми також бачимо, що в стосунках ЛГБТК+ люди мають такі ж проблеми, як і всі. Це непорозуміння, зрада, невдалий шлюб тощо. Водночас ЛГБТК+ люди так само шукають особистого щастя.
«Молоді монархи» (Young Royals), 2021
Наратив, який руйнує серіал:
«Статус має значення»
Шведський драматичний телевізійний серіал, дія якого відбувається у вигаданій елітній школі-інтернаті.
Сюжет розгортається довкола таємних романтичних стосунків юного шведського принца і його однокурсника.
У серіалі ми бачимо, що для ЛГБТК+ людей (як і для гетеросексуальних), жоден соціальний статус не має значення. Навіть якщо ти принц. Адже справжні почуття існують попри будь-які кордони та обставини.
«Гламур» (Glamorous), 2023
Наратив, який руйнує серіал:
«Якщо бути собою – неможливо стати успішною та успішним»
Американський серіал у жанрі комедії та драми. Він розповідає історію блогера, чиє життя, здавалося б, зупинилося на одному місці. Допоки він не починає працювати на роботі мрії – у косметичній компанії.
Для хлопця ця робота — перший шанс зрозуміти, чого він хоче від життя, ким він є і що насправді для нього означає бути квір-людиною.
У серіалі недостатньо розкрита тема трансгендерної ідентичності, проте він залишає багато простору для думок.
Як підтримати ЛГБТК+ людей в Україні?
Долучайтеся до заходів КиївПрайд 2024 – наймасштабнішої правозахисної ЛГБТК+ події.
- Спеціально до прайд-місяця КиївПрайд оголосить великий збір, щоб підтримати наших військових та організації, які їм допомагають.
- 9 червня у Києві відбудеться благодійний фестиваль з лекціями, воркшопами, майстернями, артпрограмою і багатьма іншими цікавими активностями.
- 16 червня, вперше за час повномасштабної війни, у Києві відбудеться Марш Рівності.
- Більше анонсів – на сторінці КиївПрайду.