Французький уряд спільно з компанією Microsoft створить «цифрового двійника» Собору Паризької Богоматері — однієї з найвідоміших готичних пам’яток Парижа. Проєкт реалізують із залученням стартапу Iconem, а технологічну підтримку забезпечить Microsoft.
Віртуальну копію собору створять на основі тисяч фотографій, зроблених камерами, дронами та за допомогою лазерного сканування. Отримані дані оброблятимуть за допомогою штучного інтелекту, щоб зібрати точну 3D-модель інтер’єру й екстер’єру будівлі.
Цифровий двійник стане важливим інструментом для майбутніх дослідників та реставраторів.
«Через сотні років люди зможуть зберегти собор завдяки точним даним про те, який вигляд він має сьогодні», — зазначив віцепрезидент Microsoft Бред Сміт у коментарі Associated Press.
За словами Сміта, алгоритми ШІ зможуть також виявити поточні структурні дефекти, зафіксовані на зображеннях. Він наголосив, що проєкт — це не лише технічне досягнення, а й внесок у збереження культурної спадщини, доступної всім. Microsoft передасть цифрову копію у власність держави, а в майбутньому її планують зробити доступною онлайн — для тих, хто не має змоги побачити Собор Паризької Богоматері наживо.
Iconem і Microsoft уже мають подібний досвід: у 2024 році вони створили віртуальну реконструкцію базиліки Святого Петра у Ватикані. Тоді команда зібрала понад 400 тисяч високоякісних фото за три тижні. Цей цифровий проєкт відкрив доступ до елементів архітектури, які складно розгледіти під час фізичного візиту, — зокрема мозаїк, розміщених на висоті приблизно 120 метрів.
Віртуальний тур оновленим Нотр-Дам-де-Парі — один із кроків у напрямі ширшої цифрової доступності мистецтва та архітектури, що поєднує культурну спадщину та сучасні технології.
Раніше ми писали, що ЮНЕСКО запускає віртуальний музей викрадених культурних артефактів