fbpx
Зсередини

Що таке спекулятивний дизайн і як він допомагає розвивати бізнес

Розповідаємо, як фантазувати про майбутнє з користю
Коротенко Оля, 15.05.2021

Є майбутнє, в якому ми майже точно впевнені. Воно засноване на дослідженнях учених, доведених фактах. А є майбутнє, яке можна передбачити і про яке можна пофантазувати. Таке майбутнє засноване на спекуляції, тобто на абстрактному міркуванні про можливі варіанти розвитку подій. Звідси й термін “спекулятивний дизайн” — проєктування майбутнього. Ми розібралися, навіщо потрібен спекулятивний дизайн, чи можна застосувати нереальні ідеї в реальному житті, а також зібрали приклади спекулятивно задизайнених проєктів.


Що таке спекулятивний дизайн

Соціолог і теоретик архітектури Бенджамін Браттон так визначає поняття спекулятивного дизайну:

“Як тільки ви наближаєтеся до чогось спекулятивного, допускаєте різні варіанти розвитку подій — ви наближаєтеся до дизайну. Спекулятивний дизайн у цьому випадку — не обов’язково щось декоративне, як ми звикли. Говорячи про спекулятивність, варто відштовхуватися від дієслова designate — «призначати, визначати, характеризувати». Тобто це може бути будь-який проєкт, що передбачає майбутнє. Часто ідеї зображають у вигляді макетів, але іноді вони існують просто як думки на папері.”

У деяких випадках спекулятивний дизайн покликаний не тільки припустити, як може бути в майбутньому, а й запропонувати, як повинно бути. Однак він не пророкує майбутнє, а лише пропонує варіанти, які могли б поліпшити, спростити або хоч якось змінити життя.

Спекулятивний дизайн може бути пов’язаний із чимось зовсім, здавалося б, нереальним. Наприклад, навряд чи жінки колись почнуть народжувати акул. Але чому б не припустити, що це можливо втілити — для порятунку видів риб, що вимирають? Утім, фантазії і припущення можуть бути й цілком заземленими — такими, які можна втілити в життя найближчим часом. На курсах зі спекулятивного дизайну і стратегічного планування студент запропонував подумати про пересадку органів удома у пацієнтів, і вчені вже взяли цю ідею в роботу.

Звичайно, значно функціональнішим є другий варіант, коли спекуляція — це не вигадка із чистого аркуша, а оброблення реальної проблеми. Головне в такому разі — підходити до цієї проблеми з незвичної перспективи.

З таким підходом у Нью-Мексико проводять конкурс для дизайнерів: на місці радіоактивного поховання потрібно придумати знак для майбутніх поколінь, який покаже, що тут небезпечно копати.

Який вигляд повинен мати цей знак? Ніхто не знає, як зміниться людська комунікація через 10 тисяч років. Ми навіть не можемо бути впевнені, що Землю все ще населятимуть люди. Однак це дуже серйозна проблема, яка потребує уваги. Як створити такий знак, який дохідливо попередить про небезпеку, але водночас не викличе недоречну цікавість у людини з іншої епохи? Єдиний спосіб — відмовитися від усіх наявних конвенцій і придумати щось радикально нове й незвичне для нас, ґрунтуючись на даних сучасної науки.


Чому спекулятивний дизайн корисний для бізнесу та створення стратегій

Великі компанії, які планують існувати щонайменше найближчі 20 років, повинні думати, які чинники в майбутньому можуть вплинути на бізнес. Адже так з більшою ймовірністю можна буде відповісти на виклики. Якщо концентруватися тільки на тому, що відбувається зараз, досить легко проґавити зміни, які можуть зруйнувати бізнес. Звичайно, ідеться не лише про вигадування неординарних варіантів розвитку подій, а й про цілком раціональне стратегічне планування.

Методом спекуляцій користуються в багатьох великих компаніях, наприклад Google, Microsoft, Facebook, Toyota, Phillips та ін. Деякі з них мають навіть окремі департаменти, які працюють тільки над концептами. Припускають, пропонують ідеї проєктів, а потім проводять дослідження — думають, наскільки реально й раціонально втілювати ідею в життя.

Google, наприклад, досліджує космос. Завдяки спекулятивному дизайну придумали сенсорні екрани, віртуальну реальність — спочатку припустили, а потім — утілили.

Концепт-кар Toyota

На курсах для підприємців часто пропонують виконати завдання, використовуючи спекулятивний дизайн. Наприклад, уявити, що може продаватися в IKEA через 30 років. Ця вправа на уяву, але з акцентом на аналізування того, що відбувається зараз. Реальні чинники змінюють життя, і це може бути важливо для нових бізнесів і бренд-стратегій, які виходять на ринок.


Ще кілька прикладів спекулятивного дизайну

The Extrapolation Factory

Дизайн-студія The Extrapolation Factory, яка вивчає майбутнє, створила вже багато проєктів за методологією спекулятивного дизайну. Вони не просто описують можливі концепти розвитку, а й створюють прототипи незвичайних речей. Ось, наприклад, детектор дронів, ферма комах, конвертер емоцій, пошуковик генетичного коду та інші предмети, які можуть знадобитися нам у далекому майбутньому. Так, усі ці речі більше схожі на дивні дитячі іграшки, але в спекулятивному дизайні головне — не втілення ідеї, а сама ідея.


Solar Kitchen

Solar Kitchen — це проєкт ресторану, який створено за принципом спекулятивного дизайну. За ідеєю, ресторан має працювати на сонячних панелях, тобто готувати їжу будуть з використанням лише чистої сонячної енергії. Ресторан Solar Kitchen переосмислює наше сприймання кухні, кулінарії, їжі та напоїв на основі зв’язку з природою. Творці проєкту запевняють, що, на відміну від традиційного способу приготування страв, сонячне тепло позитивно впливає на смак і текстуру страви, створюючи кардинально інші смакові відчуття.


I Wanna Deliver a Shark

Незвичайний сценарій майбутнього показує дизайнерка Ай Хасегава з Японії у своєму проєкті I Wanna Deliver a Shark. Вона створила макет, у якому висловила припущення, що в майбутньому жінки зможуть виношувати плоди тварин, що зникають, — наприклад, акул. Для створення цього проєкту авторка провела дослідження й консультувалася з ученими.


A Zoology of the Future

Проєкт A Zoology of the Future був створений ще в 1981 році. Художник розробив атлас тварин, які, на його думку, можуть з’явитися після того, як людство вимре. Створення ілюстрацій підкріплено дослідженнями еволюційних процесів.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень