Нині термін “бренд” стосується не тільки компаній, що продають товари або послуги. Кім Кардаш’ян, Ілон Маск, Дональд Трамп – це такі самі бренди, як Nike чи McDonald’s.
Репутація та популярність роблять з людини образ, за яким стоять певні якості та характеристики. Індивідуальність сама стає брендом, який здатен продавати й надовго залишатись у пам’яті людей.
У часи соцмереж та інфлюенсерів особистий бренд стає в пригоді не лише селебрітіз, а й кожному, хто створює та просуває свій контент. Ми розповіли про феномен особистого бренду та як він формується.
Вважається, що вперше термін “особистий бренд” ужив у своїй статті автор Том Пітерс у 1997 році. Щоправда, в американській бізнес-літературі схожі ідеї з’явилися ще в 1930-х роках. Згодом почало з’являтися все більше формулювань про бренд особистості.
“Особистий бренд – це не те, що ви говорите про себе. Це те, що думають про вас інші.”
Зародившись у США, особистий бренд одразу знайшов своє місце у бізнес-середовищі країни. Його використовують політики, власники корпорацій, артисти та інші знаменитості. Дональд Трамп використовує своє прізвище на нерухомості та підприємствах (Trump Tower).
Знаменитості, як-от родина Кардаш’ян, користуються своїм соціальним статусом для просування власних компаній одягу і косметики у співпраці з іншими брендами тощо. Кожен успішний у своїй галузі професіонал створив та “продав” свій імідж, відточуваний роками.
Люди часто обирають певний продукт, адже впізнають власника його “імені”, і він їм імпонує. Тисячі людей замовлять новий парфюм від Ріанни, навіть якщо гадки не мають, з яких ноток складається аромат.
Особистий бренд – це сформований імідж людини. Простими словами, це те, що про вас думають та говорять інші люди, і чому вони вам довіряють. У сучасному світі перемагають бренди “з обличчям”. Ми більше не користуємось просто банком, ми йдемо в банк Дубілета, їмо у Кацуріних тощо.
Особистий бренд потрібен тим, хто хоче бути експертом або пов’язаний з бізнесом. Він формується з візуальної частини, цілей, глобальної ідеї, меседжів, які прагне донести людина.
У прецифрові часи особистий бренд насправді був лише візитною карткою. Якщо ви не мали високої публічності у ЗМІ або не були обличчям реклами, мало хто про вас чув.
Нині персональний бренд – це не лише про зірок шоу-бізнесу, політиків та світських персон. В епоху соцмереж ми формуємо свій імідж в інтернеті не лише для друзів та знайомих, а й у професійному середовищі.
Нагадаємо, що ваш особистий бренд – це те, як ви себе рекламуєте та підносите світові. Це унікальна комбінація вашого досвіду, навичок та особистості, з якою люди бачать вас і ваш бізнес. З кожним словом, предметом одягу та публікацією в Instagram ви розповідаєте вашу історію. Імідж людини формується незалежно від того, чи докладає вона зусиль для створення свого персонального бренду. Він може бути хаотичним і від того не менш ефективним.
Цікаво, що люди часто не довіряють рекламі, проте готові повірити живим людям. Знаменитості, інфлюенсери, будь-яка незнайома людина, що підтримує влучний імідж, відчувається як хтось, кого ви знаєте. І в таких випадках до хорошої рекомендації блогера дослухаються навіть ті, хто щиро ненавидить осіб, які стоять за брендом продукту.
Рух до персоналізації ділових людей відбувся і в бізнесі. Це стосується як малого бізнесу, так і великих корпорацій. Стів Джобс, наприклад, використовував особистий бренд задовго до того, як цей термін став загальновідомим, щоб виділити себе як обличчя Apple. Так само й особистий бренд Ілона Маска може позмагатися в популярності з корпоративним брендом Tesla.
Із чого формується особистий бренд?
Фокус. Оберіть свою нішу та цільову аудиторію. Важливо визначити, у якій сфері інтересів ви будете себе позиціонувати. Незважаючи на безліч захоплень та вмінь, під час формування особистого бренду важливо сфокусуватися на тому, у чому ви справді розбираєтеся краще за інших. Зробивши саме одну тему власною “фішкою”, можна доречно використати свої навички й уміння.
Оригінальність. Особистий бренд повинен мати “родзинку” — те, у чому ви унікальні, чим відрізняєтеся від конкурентів і колег. Чи то нестандартний вигляд, чи неповторна історія. Це стосується як візуального враження про вас, так і ваших ідей, і меседжу, який ви несете.
Цінності. Кожен бренд несе свою філософію, орієнтири та глобальні ідеї, чітко окреслені цілі, орієнтовані на “спільні” ідеї та соціум. Навіть працюючи майстром манікюру, можна стати лідером думок у галузі. Цінності персонального бренду допоможуть сформувати коло однодумців та привернути увагу людей, що поділяють ваш світогляд.
Репутація. Це те, завдяки чому люди довіряють вам і будь-якій вашій дії. Що сильніша віра у вашу репутацію, то простіше вам просувати себе та продати будь-яку ідею. Простими словами, про вас мають говорити добре й багато. Репутацію довго заробляти, проте можна за мить втратити. Усе, що ви кажете чи робите, автоматично сприймається як позиція особистого бренду й відображається в ставленні людей. Працюйте над своєю репутацією — і одного дня вона почне працювати на вас.
Оптиканальність. Особистий бренд потребує охоплення. Необов’язково, щоб вас знали всі — достатньо, щоб вас добре знала ваша цільова аудиторія. Щоб доречно комунікувати зі своєю аудиторією, важливо правильно обрати канал зв’язку. Зосередившись на чомусь одному, потрібно знайти потрібний підхід.