Ми натискаємо ту саму кнопку, коли відчуваємо збудження або сум, щастя чи агресію. Лайк о шостій вечора відрізняється від того, який поставили о першій ночі. Лайк “мені не подобається” зовні не відрізняється від “вау, класно” — вони обидва стоять червоним серцем під фото. Лише один клік — а в ньому криється нескінченний діапазон людських емоцій.
Переклали матеріал Vice, у якому автор Джоел Голбі спробував розібратися, що означають лайки.
01.
“Збуджений” лайк
Коли дуже хочеться чогось
Instagram — мережа, де юзери лайкають те, чого дуже хочуть. Це можуть бути кросівки, фастфуд або чиєсь напівоголене тіло. Ми лайкаємо фото, яке збуджує і викликає бажання, переходимо у профіль, пишемо в direct, отримуємо відповідь. Так ми заявляємо Instagram про свої потреби й уподобання.
“Збуджений” лайк не залежить від дня тижня, часу або сезону. Кількість “збуджених” лайків зростає, коли ми у стані сп’яніння й не соромимось проявляти себе.
02.
“Збуджений” дизлайк
Лайк, який ми не ставимо, щоб не викликати підозр
Юзер Instagram повинен навчитися ставити “збуджені” лайки і стримуватися від цього, щоб не викликати підозр в оточення. Нам не подобається бути занадто зацікавленими в очах інших і визнавати, що щось має над нами контроль. “Непоставлені” лайки роблять користувачів “шпигунами”, які стежать за тим, що їм подобається, але при цьому залишаються непоміченими.
03.
Лайк “Кращий друг”
Ми лайкаємо фото друзів, тому що це — фото друзів
Ми без питань ставимо лайки друзям, тому що раді бачити те, що робить їх щасливими. Якщо фото подобається другові настільки, щоб опублікувати його в Instagram, нам воно теж подобається. Тому що ми любимо друзів усім серцем.
04.
“Дружній” лайк
Майже не відрізняється від попереднього — нам просто подобається людина, яка опублікувала фото
Лайки нічого не означають. Не існує загальної бази вподобань, яка фіксує, що ми поставили забагато лайків мемам.
Ми лайкаємо фотографії нових татуювань друзів, їхніх сніданків, собак, дітей, сімейні портрети — усе, щоб додати їм трохи дофаміну під час публікації нового контенту.
05.
Лайк “Усе нормально, допоки твоя подруга не в бікіні”
Обережно — можна сплутати зі “збудженим” лайком
Фото в купальнику ніколи не означають “просто ранкове плавання”. Це фото, розроблене в лабораторії фільтрів і попередньо схвалене групою подружок у месенджерах. І все це заради того, щоб серце конкретної людини розтануло в цьому червоному серці під постом.
Тому проясніть заздалегідь, чи дозволяє рівень вашої дружби лайкати фото в купальниках просто так. Не потрапляйте в пастку.
06.
Лайк “На підтримку”
Коли ми схвалюємо те, що людина робить усе можливе
Ми ставимо цей лайк, коли хтось хворіє і робить селфі з підписом про свій поганий стан. Коли хтось зробив фото першого дня на новій роботі, або спік хліб, що на фото зовсім не схожий на хліб.
Цей лайк означає “я бачу, як ти стараєшся, але необов’язково одразу бути успішним”. Тому можна навіть розламати екран під цією кнопкою із серцем, намагаючись підтримати людину.
07.
“П’яний” лайк
Після трьох коктейлів, коли ми стаємо розкутішими й менш розбірливими
У такому стані ми лайкаємо фото з вечірок, де нас немає, з компаніями, яких ми не знаємо; людей, які співають в караоке, чужих котів, собак тощо. Це рандомні лайки о другій годині ночі, коли ми повертаємося додому нетверезі.
08.
“Зірковий” лайк
Ним ми нарікаємо собі, що Кім Кардаш’ян отримує 432 757 лайків щодня
Навіщо ми лайкаємо фото Кім, якщо вона цього не помітить? Ми ніби стоїмо на порозі її публікацій, сотень коментарів та мільйонів лайків — маленька піщинка в океані. Із сумом усвідомлюємо свою незначущість, та все одно ставимо лайк.
09.
“Обов’язковий” лайк
Який ми ставимо хлопцю або дівчині, тому що це наші хлопець або дівчина
Якщо ви бачите когось оголеним частіше, ніж двічі на тиждень, потрібно лайкати кожен його/її пост в Instagram. Це правило, і що швидше ви його почнете дотримуватись, то краще.
Без “обов’язкового” лайку починаються “проблеми в раю”. Ви натискаєте червоне серце, навіть якщо стосункам два роки, секс погіршав, але ви снідаєте разом щосуботи і їдете з батьками у відпустку. Просто виконуйте свій обов’язок, що б не сталося.
10.
“Дитячий” лайк
Яким визнаємо, що друзі раді жити не так, як ми
Ми ставимо лайки друзям з дітьми, навіть якщо не відчуваємо або не хочемо відчувати жодних емоцій щодо подій на їхніх фото. Ми просто визнаємо, що вони щасливі. Тому лайкаємо їхній Instagram з початку вагітності — фото з УЗД, вечірка Baby shower, на яку нас не запросили, десятки фото дитини.
11.
Лайк “Гарний лук”
Коли вбрання подобається більше, ніж людина
На цей лайк очікують люди, яким вдалося вдягти джинси, футболку й піджак так, щоб це мало гармонійний вигляд. Вони хочуть, щоб їх запитали про нові кросівки чи зимову куртку. Так вони заявляють про себе та ініціюють “збуджений” лайк. Тому, якщо ви ретельно підбираєте лук лише в один ранок із сорока, просто гортайте стрічку далі.
12.
Лайк “Подобається підпис”
Коли текст зацікавив більше
Цей лайк для тих, хто спершу читає, і лише потім звертає увагу на віжуал. Якщо підпис смішить, ви лайкаєте пост швидше, ніж розглянете фото. Але будьте обачні — зміст фото може відрізнятися від тексту, який сподобався.
13.
Лайк “Колись у нас був секс, але більше ні. Тому я лайкаю одне з трьох твоїх фото, щоб показати, що ми досі друзі, але не коханці”
Весела прогулянка мінним полем
Лайк, у момент натискання якого нас кидає в піт.
14.
“Взаємний” лайк
Ставимо його з ввічливості
У кожного в стрічці сповіщень є 8-12 людей, які реагують на все, що ми публікуємо. У житті ми не друзі, але ці люди реагують на кожну сторіз і публікацію, завжди проявляють активність.
Ми просто лайкаємо у відповідь їхні пости, без особливих емоцій. Можливо, ми випадково підписалися навзаєм, а тепер незручно ігнорувати.
15.
Лайк “Пасивна агресія”
Коли ми ставимо крапку
Має дві форми:
- Друг опублікував фото, яке зробили ми, але не позначив “великого фотографа”. Тому ми нагадуємо про себе доти, доки не досягнемо мети.
- Коли друзі виклали веселе фото з вечірки, на яку нас не запросили. Тоді ми лишаємо згадку про себе — напам’ять їхньому сумлінню.
16.
Лайк “Вечірка, на яку не пішли”
Протилежність “пасивній агресії”
Після 25 років ми починаємо скасовувати свої плани на день на 900% частіше, ніж раніше. Вечірка, на яку збиралися піти, проходитиме занадто далеко від дому; на ній будуть люди, з якими ви бачились вісім разів, але чиїх імен не пам’ятаєте досі.
Тому ми просто залишаємося вдома й коментуємо їхні фото підписом “Шкода пропускати”. Але це неправда — у нас є тепла ковдра й коробка шоколадних цукерок.
17.
Лайк “Татко голодний”
Коли ми лайкаємо фото їжі через голод
Це ніяк не пояснити — просто хочеться їсти.
18.
“Ревнивий” лайк
Для переоцінки свого життя
Ми ставимо його через загострені почуття. Коли хтось важливий і бажаний не відповідає на повідомлення кілька годин або публікує фото з друзями з бару. Ми розуміємо, що все нормально, але не можемо реагувати адекватно.
19.
Лайк “Я бачу, що ти не відповів на моє повідомлення, але зробив новий пост”
Зворотний бік людських взаємин
Instagram починався як соцмережа, де можна ділитися веселими фото котів, їжі та відпусток. Із часом він став нав’язувати ідею показати себе кращим, ніж ти є насправді. Ми намагаємося вести сторінки в одному стилі й добирати потрібні кольори в одязі, інтер’єрі тощо.
Чому ми натискаємо на червоне серце? Нам це подобається? Це збудження чи вплив алкоголю? Лайк стоїть випадково? Чи, можливо, нас зачепив текст?
Тепер це — неконтрольований процес, і визначити, що для кожного означають лайки в Instagram, неможливо.