fbpx
Кейси

Санта-Клаус — маскот Різдва

Розповідаємо, як Санта став комерційним символом зимових свят
Альтман Дарина, 13.12.2020

Санта-Клаус – невід’ємний атрибут Різдва в західній християнській культурі. Без нього неможливо уявити зимові свята — Санту обожнюють як діти, так і дорослі. Однак Санта-Клаус не завжди був добрим дідусем-реготуном, що приносить слухняним дітям подарунки. Колись він носив священницьку рясу та мав обличчя моторошного ельфа. Сучасний образ казкового веселуна в червоному кожусі сформувався саме завдяки американській рекламі.

Ми розповіли історію Санта-Клауса, про роль компанії Coca-Cola в його сучасному образі та зібрали яскраві кейси з різдвяним персонажем.


Трохи історії

Образ Санта-Клауса має різні прототипи. Серед них – християнський святий Миколай, англійський Батько Різдво, персонажі скандинавського фольклору та язичницькі боги. Його часто зображали гігантським ельфом, лісовим духом або релігійною фігурою. Варто згадати, що образ Санта-Клауса зародився саме в американській культурі, згодом інші країни його запозичили або створили власні варіації. Уже на початку 20-го сторіччя Санта мав головні риси свого образу: білу бороду, кожух та подарунки для дітей. 

Поштові листівки 1900-х років

Реклама Coca-Cola зіграла вагому роль у формуванні образу Санти, якого ми знаємо сьогодні. Компанія експериментувала з різдвяним персонажем ще з 20-х років минулого сторіччя, але справжнього успіху вдалося досягти в 1931 році. Намагаючись створити Санту одночасно реалістичним і символічним, Coca-Cola долучилась до співпраці з ілюстратором Геддоном Сандбломом. Компанія випустила різдвяну комерцію, у якій зобразила Санта-Клауса добрим і веселим дідусем у червоному вбранні.

Coca-Cola адаптувала Санту як свого постійного амбасадора та почала створювати з ним тематичні реклами. На ілюстраціях персонаж читає листи від дітей, готує подарунки та зазирає в холодильники в домівках. Малюнки стали надзвичайно популярними: їх публікували в газетах та використовували в зовнішній рекламі. Особливо вони полюбилися дітям. Малюки роздивлялися кожну деталь та писали листи до компанії, коли бачили зміни на малюнках — наприклад, коли ремінь на поясі Санти був одягнений задом наперед.

Нині зображення з класичним Сантою прикрашає все — від банок Coca-Cola і вітальних листівок до різдвяних светрів і домашнього декору. А все завдяки тому, що колись Coca-Cola захотіла збільшити свої зимові продажі.

Вони були не єдиними на той час, хто використовував Санту у своїх рекламах. Але як компанія, що займала більше 90% частки на ринку, Coca-Cola неабияк сприяла поширенню саме цього образу. Санта-Клаус почав з’являтися всюди: на обгортках шоколаду, печива, у рекламах автомобілів, домашніх телефонів і навіть цигарок.

Санта-Клаус швидко став невід’ємною комерційною складовою Різдва. В Америці ще з 19 сторіччя існує традиція відвідувати місцевого Санту в торговому центрі. Дотепер в американських ТРЦ влаштовують святкові дні, коли родини приходять на дитяче свято, аби весело провести час і сфотографуватися із Сантою. 

Писати листи Санта-Клаусу вже багато років є різдвяною традицією для дітей. Малюки по всьому світу пишуть про бажані подарунки та розповідають Санті про свої успіхи й бажання. Багато поштових служб дозволяють дітям надсилати листи Санті. Чимало країн мають спеціальні адреси, з яких дітям потім відповідають працівники пошти або волонтери.

Існують навіть спеціальні вебсайти, які щороку “відстежують” Санта-Клауса. Деякі з них, як-от NORAD Tracks Santa, Google Santa Tracker та emailSanta, пропонують спеціальні розвивальні ігри для дітей, що навчають географії та підвищують інтерес до технологій та науки.

За концептом “Санта-трекерів” ховається цікава історія: у 1955 році магазин Sears Roebuck у штаті Колорадо дав дітям номер для дзвінка на “гарячу лінію Санти”. Номер було введено неправильно, у результаті чого діти напередодні Різдва телефонували до Командування континентальної протиповітряної оборони США. Директор з оперативних питань, полковник Гаррі Шоуп, отримавши дзвінки, відповідав дітям, що бачить на радарі знаки, за якими Санта справді прямує на південь від Північного полюса.

Так і виникла традиція, яку підхопили спершу телевізійні станції у США й Канаді. Вони також стверджували, що “відстежували” Санту у своїх містах через метеорологів станцій. 


M&M’S

У 1996 році M&M’S випустили рекламний ролик, що згодом став класикою різдвяних реклам. Санта-Клаус і цукерки M&M’S потай пробираються в будинок до ялинки, де раптом стикаються одне з одним. “Він існує”, “Вони існують!” – одночасно промовляють M&M’S і Санта, непритомніючи.


Marks & Spencer

У 2016 році компанія Marks & Spencer випускає комерцію із Сантою. У ролику переосмислили роль ще одного персонажа – Місіс Клаус, дружини Санти. Вона допомагає чоловікові зібратися, немов на звичайну роботу. “Не забудь про Австралію!” – вигукує услід чоловікові Місіс Клаус. Як жінка різдвяного персонажа, вона також має відповідальні справи та допомагає дітям.


Duracell

У 2017 році Duracell у співпраці з Wieden+Kennedy випустили ролик, у якому уявили Різдво без батарей Duracell, через що Санта втрачає сани, оленів та роботу.

Якби Санта-Клаус не використовував батареї Duracell у своїх подарунках, в уявному “нічному кошмарі” на нього б образились ельфи, у нього конфіскували б сани та звільнили з роботи, залишивши жити у трейлері з одним-єдиним оленем. 

У 2018 році Duracell випустили ще одну варіацію цього ролика. У ньому Санта – звичайний тато, на якого покладена вся відповідальність за Різдво. 

Цього разу Санта вже не казковий персонаж, а подібний до реальних людей. Утім, йому так само важливі працюючі батареї. В уявному сценарії без Duracell усе йде не за планом. Розлючена дочка-підліток не може грати на електрогітарі й викидає її через вікно; маленький син розчарований, що не може керувати динозавром через розряджений пульт дистанційного керування, а дружина спотикається об кинуту на підлогу іграшку й завалює ялинку.


Pepsi

Хоч Санта й має репутацію амбасадора Coca-Cola, Pepsi вирішили не втрачати нагоди із цього поглузувати. У 2011 році компанія випустила рекламний ролик, у якому Санта-Клауса зобразили на відпочинку. Підійшовши до бару, він замовляє Pepsi. Бармен здивовано дивиться, адже був упевнений, що Санта завжди віддає перевагу Coca-Cola. “Я ж у відпустці!” – пояснює різдвяний персонаж.


iPhone

Технології не стоять на місці, так само й Санта-Клаус — він адаптується до будь-яких нововведень у своїй святковій рутині. У 2011 році Apple випустила рекламний ролик для просування нового на той час iPhone 4S. У ролику зобразили функцію Siri, яка стає в пригоді Санті в його роботі.


LinkedIn

Не всі різдвяні кампанії мають яскравий святковий ролик. LinkedIn пішли трохи іншим, але не менш вдалим шляхом. У 2014 році Санта-Клаус приєднався до професійної мережі LinkedIn напередодні різдвяного сезону.

Ініціатива була частиною кампанії, яку започаткувала благодійна організація NSPCC. Люди з усього світу могли отримати персональний лист від Санти за 5 фунтів пожертвування. Санта-Клаус нібито зареєструвався на LinkedIn у пошуках допомоги в копірайтингу.

Представник LinkedIn Дарейн Фараз прокоментував: “Ми раді вітати улюбленого різдвяного персонажа на LinkedIn. Це весела творча кампанія на підтримку фантастичної справи, що, як ми сподіваємось, виявиться успішною і для NSPCC, і для Санти”.


Що по висновках?

Санта-Клаус – це невід’ємний улюблений персонаж різдвяних свят, навіть у країнах, де традиційно його не було. Змінюється світ, змінюються технології, і Санта-Клаус змінюється разом з ними. 

Із плином часу Санта посів особливе місце у світі реклами, а окремі ролики стали залізно асоціюватися зі святом. він – справжній маскот різдва, якому однаково будуть радіти у кампанії кожного бренду.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Кейси
“Спільний спадок”: як працює український краудфандинг зі збереження культурної спадщини
Розповідаємо про створення проєкту, його філософію та особливості співпраці з музеями
Як Frontline.Care створили комікс про БПЛА “Мара”, аби закрити збір на 5,2 мільйона
Розповідаємо про ідею, сюжет і митців, які долучилися до проєкту
/ Рекламний бліц з Артемом Гусєвим
Артдиректор про кейси, які підтримують під час війни та надихають до змін
13 кінострічок, натхненних реальними історіями брендів
Добірка про історії успіху та складнощі, що виникали на цьому шляху
10 рекламних роликів про Україну, знятих з початку повномасштабної війни
Про волонтерів, військових, матерів, дітей та всіх українців
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень