fbpx
Кейси

Санта-Клаус — маскот Різдва

Розповідаємо, як Санта став комерційним символом зимових свят
Альтман Дарина, 13.12.2020

Санта-Клаус – невід’ємний атрибут Різдва в західній християнській культурі. Без нього неможливо уявити зимові свята — Санту обожнюють як діти, так і дорослі. Однак Санта-Клаус не завжди був добрим дідусем-реготуном, що приносить слухняним дітям подарунки. Колись він носив священницьку рясу та мав обличчя моторошного ельфа. Сучасний образ казкового веселуна в червоному кожусі сформувався саме завдяки американській рекламі.

Ми розповіли історію Санта-Клауса, про роль компанії Coca-Cola в його сучасному образі та зібрали яскраві кейси з різдвяним персонажем.


Трохи історії

Образ Санта-Клауса має різні прототипи. Серед них – християнський святий Миколай, англійський Батько Різдво, персонажі скандинавського фольклору та язичницькі боги. Його часто зображали гігантським ельфом, лісовим духом або релігійною фігурою. Варто згадати, що образ Санта-Клауса зародився саме в американській культурі, згодом інші країни його запозичили або створили власні варіації. Уже на початку 20-го сторіччя Санта мав головні риси свого образу: білу бороду, кожух та подарунки для дітей. 

Поштові листівки 1900-х років

Реклама Coca-Cola зіграла вагому роль у формуванні образу Санти, якого ми знаємо сьогодні. Компанія експериментувала з різдвяним персонажем ще з 20-х років минулого сторіччя, але справжнього успіху вдалося досягти в 1931 році. Намагаючись створити Санту одночасно реалістичним і символічним, Coca-Cola долучилась до співпраці з ілюстратором Геддоном Сандбломом. Компанія випустила різдвяну комерцію, у якій зобразила Санта-Клауса добрим і веселим дідусем у червоному вбранні.

Coca-Cola адаптувала Санту як свого постійного амбасадора та почала створювати з ним тематичні реклами. На ілюстраціях персонаж читає листи від дітей, готує подарунки та зазирає в холодильники в домівках. Малюнки стали надзвичайно популярними: їх публікували в газетах та використовували в зовнішній рекламі. Особливо вони полюбилися дітям. Малюки роздивлялися кожну деталь та писали листи до компанії, коли бачили зміни на малюнках — наприклад, коли ремінь на поясі Санти був одягнений задом наперед.

Нині зображення з класичним Сантою прикрашає все — від банок Coca-Cola і вітальних листівок до різдвяних светрів і домашнього декору. А все завдяки тому, що колись Coca-Cola захотіла збільшити свої зимові продажі.

Вони були не єдиними на той час, хто використовував Санту у своїх рекламах. Але як компанія, що займала більше 90% частки на ринку, Coca-Cola неабияк сприяла поширенню саме цього образу. Санта-Клаус почав з’являтися всюди: на обгортках шоколаду, печива, у рекламах автомобілів, домашніх телефонів і навіть цигарок.

Санта-Клаус швидко став невід’ємною комерційною складовою Різдва. В Америці ще з 19 сторіччя існує традиція відвідувати місцевого Санту в торговому центрі. Дотепер в американських ТРЦ влаштовують святкові дні, коли родини приходять на дитяче свято, аби весело провести час і сфотографуватися із Сантою. 

Писати листи Санта-Клаусу вже багато років є різдвяною традицією для дітей. Малюки по всьому світу пишуть про бажані подарунки та розповідають Санті про свої успіхи й бажання. Багато поштових служб дозволяють дітям надсилати листи Санті. Чимало країн мають спеціальні адреси, з яких дітям потім відповідають працівники пошти або волонтери.

Існують навіть спеціальні вебсайти, які щороку “відстежують” Санта-Клауса. Деякі з них, як-от NORAD Tracks Santa, Google Santa Tracker та emailSanta, пропонують спеціальні розвивальні ігри для дітей, що навчають географії та підвищують інтерес до технологій та науки.

За концептом “Санта-трекерів” ховається цікава історія: у 1955 році магазин Sears Roebuck у штаті Колорадо дав дітям номер для дзвінка на “гарячу лінію Санти”. Номер було введено неправильно, у результаті чого діти напередодні Різдва телефонували до Командування континентальної протиповітряної оборони США. Директор з оперативних питань, полковник Гаррі Шоуп, отримавши дзвінки, відповідав дітям, що бачить на радарі знаки, за якими Санта справді прямує на південь від Північного полюса.

Так і виникла традиція, яку підхопили спершу телевізійні станції у США й Канаді. Вони також стверджували, що “відстежували” Санту у своїх містах через метеорологів станцій. 


M&M’S

У 1996 році M&M’S випустили рекламний ролик, що згодом став класикою різдвяних реклам. Санта-Клаус і цукерки M&M’S потай пробираються в будинок до ялинки, де раптом стикаються одне з одним. “Він існує”, “Вони існують!” – одночасно промовляють M&M’S і Санта, непритомніючи.


Marks & Spencer

У 2016 році компанія Marks & Spencer випускає комерцію із Сантою. У ролику переосмислили роль ще одного персонажа – Місіс Клаус, дружини Санти. Вона допомагає чоловікові зібратися, немов на звичайну роботу. “Не забудь про Австралію!” – вигукує услід чоловікові Місіс Клаус. Як жінка різдвяного персонажа, вона також має відповідальні справи та допомагає дітям.


Duracell

У 2017 році Duracell у співпраці з Wieden+Kennedy випустили ролик, у якому уявили Різдво без батарей Duracell, через що Санта втрачає сани, оленів та роботу.

Якби Санта-Клаус не використовував батареї Duracell у своїх подарунках, в уявному “нічному кошмарі” на нього б образились ельфи, у нього конфіскували б сани та звільнили з роботи, залишивши жити у трейлері з одним-єдиним оленем. 

У 2018 році Duracell випустили ще одну варіацію цього ролика. У ньому Санта – звичайний тато, на якого покладена вся відповідальність за Різдво. 

Цього разу Санта вже не казковий персонаж, а подібний до реальних людей. Утім, йому так само важливі працюючі батареї. В уявному сценарії без Duracell усе йде не за планом. Розлючена дочка-підліток не може грати на електрогітарі й викидає її через вікно; маленький син розчарований, що не може керувати динозавром через розряджений пульт дистанційного керування, а дружина спотикається об кинуту на підлогу іграшку й завалює ялинку.


Pepsi

Хоч Санта й має репутацію амбасадора Coca-Cola, Pepsi вирішили не втрачати нагоди із цього поглузувати. У 2011 році компанія випустила рекламний ролик, у якому Санта-Клауса зобразили на відпочинку. Підійшовши до бару, він замовляє Pepsi. Бармен здивовано дивиться, адже був упевнений, що Санта завжди віддає перевагу Coca-Cola. “Я ж у відпустці!” – пояснює різдвяний персонаж.


iPhone

Технології не стоять на місці, так само й Санта-Клаус — він адаптується до будь-яких нововведень у своїй святковій рутині. У 2011 році Apple випустила рекламний ролик для просування нового на той час iPhone 4S. У ролику зобразили функцію Siri, яка стає в пригоді Санті в його роботі.


LinkedIn

Не всі різдвяні кампанії мають яскравий святковий ролик. LinkedIn пішли трохи іншим, але не менш вдалим шляхом. У 2014 році Санта-Клаус приєднався до професійної мережі LinkedIn напередодні різдвяного сезону.

Ініціатива була частиною кампанії, яку започаткувала благодійна організація NSPCC. Люди з усього світу могли отримати персональний лист від Санти за 5 фунтів пожертвування. Санта-Клаус нібито зареєструвався на LinkedIn у пошуках допомоги в копірайтингу.

Представник LinkedIn Дарейн Фараз прокоментував: “Ми раді вітати улюбленого різдвяного персонажа на LinkedIn. Це весела творча кампанія на підтримку фантастичної справи, що, як ми сподіваємось, виявиться успішною і для NSPCC, і для Санти”.


Що по висновках?

Санта-Клаус – це невід’ємний улюблений персонаж різдвяних свят, навіть у країнах, де традиційно його не було. Змінюється світ, змінюються технології, і Санта-Клаус змінюється разом з ними. 

Із плином часу Санта посів особливе місце у світі реклами, а окремі ролики стали залізно асоціюватися зі святом. він – справжній маскот різдва, якому однаково будуть радіти у кампанії кожного бренду.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень