Дослідницька компанія Gradus Research провела опитування щодо ліберальних цінностей українців у воєнний період.
Стало відомо, що більше половини опитаних не можуть контролювати своє життя та не можуть взяти на себе відповідальність за те, що відбувається. Кількість тих, хто не несе жодної відповідальності за те, як живе його місто чи село, збільшилась удвічі порівняно з даними за серпень 2020 року.
“Зростає рівень невизначеності в суспільстві. Значно побільшало відповідей «Складно відповісти». І це цілком закономірно, адже поточна ситуація призводить до активної переоцінки особистої позиції з багатьох питань”, — відзначає Євгенія Близнюк, засновниця та директорка Gradus Research.
Через війну люди переглянули свої думки про фінансування армії — тепер її обирають частіше порівняно з освітою та культурою: зараз таких опитаних 66%, у 2020 році було лише 29%. До того ж за перехід на повне навчання українською мовою в школах і ВНЗ України висловилися 73% опитаних, позаминулого року таких було 67%. Противників декомунізації стало на 17% менше.
Майже всі опитані сказали, що хочуть розбиратися в тенденціях розвитку країни та її перспективах. Також українці прагнуть бути незалежними у своїх судженнях і вчинках — в обох випадках цього хочуть 93% опитаних.
Загалом українці часто допомагають іншим і беруть участь у волонтерських та благодійних проєктах — таких 64%. Більше людей почали ставити інтереси групи, колективу вище власних — у серпні 2020 таку позицію обирали 39% українців, а зараз — 44%.