fbpx
Кейси

Принципи роботи Amazon: за книжками “Думай, як Amazon” та “Листи Безоса”

Розповідаємо про співбесіди, непорушну стратегію, внутрішні принципи компанії
Ракша Лариса, 02.12.2021

Нині ми знаємо Amazon як онлайн-магазин, що пропонує безліч категорій товарів і має зручний функціонал. Компанія презентує власні товари, інвестує у молоді стартапи та швидко масштабується. Аби досягти таких результатів, Джефф Безос ще у 1994 році сформулював 3 основні принципи, які ефективно розвинуть його ідею. А саме — завжди враховувати думку клієнта, створювати інновації та не очікувати на швидкі результати.

Протягом років ці принципи коригували, поліпшували, але глобально вони так і залишаються основою для розвитку Amazon. Ми зібрали 5 найцікавіших принципів, яких зараз дотримується Amazon, і розповіли про них детальніше на прикладах.Працівники — найголовніша цінність

У своїх листах засновник Amazon Джефф Безос неодноразово наголошує на тому, що люди, які працюють разом з ним, — це фундамент для розвитку компанії. Безос упевнений — саме від їх зацікавленості та залученості залежать результати роботи. Якщо працівник недостатньо мотивований, почувається некомфортно чи загалом не закоханий в ідею, то його робота ніколи не досягне того рівня якості, який потрібен компанії.

Процес співбесіди

Щоб у компанію потрапляли лише висококваліфіковані спеціалісти, тут існують правила, які є дієвими вже 27 років. Наприклад, співбесіди проходять у 6-7 етапів. Кандидат повинен бути готовий до того, що протягом місяця він спілкуватиметься з рекрутерами, напише есе та пройде близько 8 інтерв’ю по 60 хвилин. На перших етапах усі процеси й розмови відбуваються в онлайн-форматі, далі — офлайн, з різними представниками компанії.

Amazon шукає людей, які розуміють її принципи лідерства. Для цього компанія наймає незалежних HR-спеціалістів, які перевіряють кандидата на потрібні якості. Розробники компанії навіть створили додаток, присвячений загальному обговоренню кожного кандидата. Адже, перш ніж закрити вакансію, у середньому проводять 23 співбесіди. У додаток завантажують усі записи, інформацію та відповіді на запитання, які дав потенційний працівник. Таким чином, якщо між рекрутерами виникає суперечка, то кожен ще раз переглядає акаунти, а далі відбувається анонімне голосування.

Процес роботи

Попри складність етапів відбору кандидатів, Amazon ніколи не страждає від нестачі охочих тут працювати. Це пояснюється тим, що компанія присвячує багато часу та витрачає фінанси на поліпшення умов для своїх працівників.

Наприклад, під час внутрішнього опитування компанія виявила, що більшість працівників обрали Amazon саме завдяки чотирьом нестандартним правилам, які діють у компанії. Адже саме їх наявність дає той досвід, який не отримаєш на іншій роботі.

 Відсутність премій/планів/заохочень

З перших днів заснування компанія відмовилася від стандартних мотиваційних рішень. Основна причина в тому, що подібна стратегія суперечить принципу Amazon про лідерство. Ще на етапі запуску компанії Джеффу Безосу було важливо, щоб люди, які працювали з ним, були максимально зацікавлені в розвитку компанії. Саме тому він вирішив заохочувати працівників не додатковими грошима, а акціями Amazon.

 Наявність патентів на креативні рішення

Якщо працівник винайшов або створив щось оригінальне, то компанія допоможе запатентувати його інноваційне рішення. Отримання патенту — це зазвичай кропіткий процес, який потребує багато часу й документів, але Amazon бере всю відповідальність на себе. Таким чином, вони налаштовують працівників на креативне мислення та викликають бажання бути корисними у всіх процесах.

 Працівник Amazon — це і є власник компанії

 Звісно, це перебільшене формулювання, але концепція все ж зберігається. Кожен, хто працює у компанії, може ухвалювати важливі рішення. Навіть якщо працівник припустився помилки, довіра до нього не зникне, він і надалі братиме на себе відповідальність ухвалювати рішення. Безос упевнений, що довіра між усіма причетними до справи — це важлива складова ефективної роботи.

 Можливість піти з компанії за гроші

Щороку працівникам Amazon пропонують гроші за їх звільнення. Спочатку — $2000, потім — $3000, $4000, а максимальна сума — $5000. Це допомагає Безосу провести власне дослідження щодо зацікавленості працівників і дає можливість піти тим, хто не є ефективним. Компанія не хоче, щоб з нею були лише через статус і гроші. Бажання створювати нове, бути креативним у наданих умовах, завжди бажати більшого — ось що потрібно Amazon.


Стратегія — запорука успіху

Безос вірить, що планувати потрібно на 10-15 років уперед. Попри обставини, які можуть виникнути за цей час, або зміну пріоритетів, — план усе одно повинен бути прописаний. Це добре пояснює, чому під час співбесід близько 27% запитань націлені саме на те, щоб виявити, як кандидат ухвалює рішення та наскільки глобально він мислить.

Наприклад, усі пресрелізи Amazon пишуть ще до виходу продукту. Роблять це так, наче вони вже готові випустити його в продаж, хоча насправді перебувають лише на етапі розроблення. Це відбувається для того, щоб самим же підняти свою планку та не мати можливості зробити посередньо. А ще така стратегія дає змогу заздалегідь простежити за реакцією аудиторії на продукт і за потреби внести зміни.

Інвестування в молоді та перспективні проєкти — це ще одна зі стратегій, якої дотримується компанія. Існує навіть програма під назвою Amazon Web Services. Її мета — знаходження фінансових ресурсів для стартапів. На сайті представлені проєкти, які доступні для перегляду всім охочим. А допомогти з інвестуванням можуть приватні особи та фонди.

Ще один яскравий приклад масштабного мислення Amazon — завчасний пошук потрібних фахівців. Наявність структурованого плану на найближчі 10 років дає можливість розрахувати, скільки спеціалістів знадобиться в певний проміжок часу. Тож за 2-3 роки до відкриття вакансії компанія починає збирати інформацію щодо фахівців у кожному місті, де є офіс Amazon.


Думку клієнта враховують у всіх процесах

Від самого початку діяльності Amazon ухвалили рішення щодо позитивної емоції, яку повинен отримувати клієнт на всіх етапах роботи з онлайн-платформою. Усередині компанії працює окремий відділ, що ретельно відстежує взаємодію аудиторії з їхнім продуктом. Це не лише робота з негативними відгуками та усунення очевидних проблем. Команда Amazon регулярно сама стає своїм клієнтом, щоб зрозуміти, на якому етапі можуть виникнути незручності.

Завдяки цій позиції у 2008 році компанія помітила, що їхнє паковання занадто складне — потрібно багато часу, щоб його відкрити. Тоді вирішили розробити нову коробку, яка розпаковується за 10 секунд. Ніхто з клієнтів не скаржився на попередній варіант паковання, але після випуску оновленого Amazon отримала безліч позитивних відгуків.

Ще один приклад — коли на сайті зросла кількість продавців, користувачі почали писати на пошту компанії про жахливу якість фото. Тоді компанія придумала систему зворотного зв’язку під товарами зареєстрованих акаунтів. Таким чином, кожен отримав можливість самостійно регулювати якість фотографій та залишати свою думку про співпрацю з продавцем.


Протидія конкурентам

Колишній генеральний директор Amazon Джон Россман у своїй книжці написав про дієвий метод, який він запровадив у компанії, щоб передбачити всі ризики. Він запропонував улаштувати зустріч усіх працівників, які обіймають керівні посади, та скласти справжню стратегію протидії конкурентам. Важливо поставитися серйозно до цього завдання й створити справді ефективний план дій. Відтак відбувається аналіз тих сфер, у яких конкурентні компанії можуть обігнати Amazon. А вже на основі отриманої інформації починають поліпшувати процеси у власній компанії.

Загалом споживачі обирають Amazon через широкий асортимент і низькі ціни. На їх сайті можливо купити майже все: від взуття до музичних інструментів. Компанія регулярно надає знижки, завдяки чому товари стають ще доступнішими для клієнтів. Але попри низьку вартість товарів Amazon щороку збільшує суму своїх доходів завдяки коригуванню цін. Програма щосекунди аналізує популярні товари та платоспроможність клієнта. У такий спосіб сайт змінює ціну кожні 10 хвилин, а це приблизно 2,5 мільйона раів на день.


Уміння ризикувати, відсутність страху та потяг до інновацій

Незалежно від посади в компанії усі працівники повинні прагнути до постійного вдосконалення, створення нових ідей, проєктів, стартапів. Уже давно Amazon нікого не обмежує у їхніх проявах і приймає будь-які інновації. Якщо ж вони стають невдалими, то людині, якій належала ідея, скажуть “дякую” за сміливість. Адже відсутність страху — це важлива характеристика для лідера.

Так, один із працівників додав унікальності офлайн-книжкам, які продає компанія. Він подумав про людей, яким складно визначитися з вибором, і запропонував систему з інтерактивними боксами. Вони вміщують книжки з рейтингом від 4,6 на самому сайті Amazon, а також на них розміщені QR-коди з відгуками читачів.

А у 2014 році компанія випустила власний мобільний телефон під назвою Fire Phone. Він був зручним для користування сайтом Amazon, але більше переваг у нього не було. Тож ця ідея провалилася, а Безос втратив $178 мільйонів.

Через деякий час, завдяки принципу про ризик, команда випустила колонку та голосового асистента. Цього разу споживачі оцінили ідею та принесли компанії мільярди доларів доходу.

Джефф Безос упевнений, що невдалі ідеї — це також ідеї. Через це він зібрав команду, яка досліджує, розробляє, тестує та прогнозує. Щомісяця він виділяє певну суму коштів для роботи над потенційно невдалими проєктами. Тому що тільки так можна глобально оцінити помилки та усунути їх у наступному продукті.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Кейси
Як незалежні київські книгарні комунікують зі своїми клієнтами? Частина 1
Говоримо про конкурентів, соцмережі та заробітки
Людям — сумки, чотирилапим — допомога
Розбір соціального кейса від компанії Bagland до 14 лютого
/ Як росіяни крадуть українську історію
Інтерв’ю з науковицею Анною Данильчук
Військовим — дрони, брендам — підписники
Як невеликий жарт у твіттері перетворився на масштабний флешмоб
/ Рекламний бліц з Іваном Іщенком
Добірка рекламних кейсів, які дивують, змушують замислитися та взятися за активне використання ШІ в роботі
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень