fbpx
Зсередини

Проджект-менеджер, креативний продюсер і тімлідер: хто веде проєкти в агенціях

Говоримо з трьома комунікаційниками й розповідаємо, як займатися менеджментом проєктів
Данилюк Даяна, 23.07.2021

Гаряча лінія, швидка допомога, цілодобовий сервіс підтримки — як тільки не називають проджект-менеджерів в агенціях. Саме вони ведуть комунікації всередині команди та з клієнтом, працюють з бюджетами й документацією, тримають на контролі дедлайни й виконують ще сотню великих і дрібних доручень, аби проєкт став реальністю. 

Ми поговорили з проджект-менеджером Fedoriv Agency, тімлідеркою Gres Todorchuk і креативною продюсеркою ANGRY, щоб порівняти обов’язки кожного комунікаційника й розповісти про те, кому підходять ці професії. 


Юлія Соловей, 
тімлідерка Gres Todorchuk
Назар Житкевич, 
проджект-менеджер Fedoriv Agency
Дарія Андрюшенко,
креативна продюсерка ANGRY


Чому ви обрали саме цю професію?

Назар Житкевич:

Я отримав свою першу керівну посаду в 2003 році, в кол-центрі компанії UMC. Мені довірили керувати групою з 20 людей. Пам’ятаю, як мені сподобалось розуміння того, що разом з командою ти можеш досягнути значно більших результатів, ніж самотужки. Головне — навчитись правильно комунікувати.

 Ступінь упливу на суспільство іноді вражає, і ти забуваєш про витрачені сили й нерви

Відтоді я так чи інакше займався менеджментом творчих і не дуже проєктів. Найкрутіше в професії проджект-менеджера або продюсера — це можливість працювати з профі й створювати проєкти для найкращих брендів. Ступінь упливу на суспільство іноді вражає, і ти забуваєш про витрачені сили й нерви.

Юлія Соловей:

Я потрапила у сферу випадково. Закінчила школу екстерном, після художки вступила на архітектуру, але виграла грант на вивчення підприємництва в Москві. Коли почалась війна, повернулась до України посеред навчального року, так і не отримавши вищу освіту. Займалася з мамою сімейним бізнесом, про який згадую з усмішкою, — ми шили та продавали дитячі сукні. Потім потрапила в Gres Todorchuk 18-річною стажеркою.

 Найбільше в роботі мене надихає синергія з командою і можливість створювати світи, в які занурюються відвідувачі виставок, отримуючи нові знання

Тут за 5 років я пройшла тернистий шлях від SMM-менеджерки, контентниці, піарниці, артдиректорки до тімлідерки, яка організовує виставки. Я довго шукала своє місце в агенції, і після успіху “Музею новин” і “Парку корупції”, які створила Ярослава Гресь, долучилась до неї. Уже за два місяці ми відкрили виставку в Мистецькому Арсеналі про історію залізниці, і вперше моє ім’я було зазначено поруч з написом “керівник проєкту” в експозиційному просторі. Найбільше в роботі мене надихає синергія з командою і можливість створювати світи, в які занурюються відвідувачі виставок, отримуючи нові знання.

Дарія Андрющенко:

Років 6 тому я чітко визначилася з тим, що люблю рекламу й хочу робити проєкти в цій сфері. Мені завжди подобалась організаторська робота, подобалось знайомитися з новими людьми, придумувати рішення для ситуації, коли все пішло не так. І коли мені запропонували піти менеджеркою у креативне агентство, я навіть не сумнівалася, що це моє.

 Для продюсера зростання — це ускладнення завдань і проєктів, адже що складніше, то цікавіше.

Моєю першою роботою у рекламі була посада акаунт-менеджерки в креативному агентстві. Паралельно я працювала менеджеркою в школі реклами і привозила з майстер-класами креативників з України та Росії. Тому рекламою була оточена звідусіль і без вихідних. Якщо людина небайдужа до своєї роботи, то вона зростає і розвивається автоматично, з кожним своїм новим проєктом. Вважаю, що коли ти працюєш у сфері вже кілька років, то знаєш багатьох людей на ринку, розумієш, як працюють різні агентства — і шлях до кар’єрного зростання й цікавих проєктів тобі відкривається автоматично. Тому для продюсера зростання — це ускладнення завдань і проєктів, адже що складніше, то цікавіше.


Ким і де ви наразі працюєте?

Назар Житкевич:

Зараз я працюю у Fedoriv Agency на позиції проєктного менеджера. Fedoriv — це незалежна маркетингова агенція, яка працює з провідними українськими брендами, такими як Нова Пошта, Rozetka, Моршинська, WOG та іншими.

Як і в будь-якій іншій сфері, проджект-менеджер сфери реклами й маркетингу відповідає за те, щоб проєкт вчасно почався і вчасно закінчився. Іншими словами, моє завдання полягає у тому, щоб з бажання і доброї волі велика команда найкращих талантів створила фантастично крутий продукт, а жорстокий недосконалий світ не втручався у творчий процес і не відволікав від високого!

До моїх обов’язків входить:

  • узгодження умов і підготовка договору;
  • якісний брифінг;
  • планування і таймінг проєкту;
  • пошук необхідних підрядників і комунікація з ними;
  • контроль оплат і документів.

Окрім цього, важливо не втратити фокус і зробити все так, щоб продукт на виході був саме таким, який потрібен клієнту і бренду – розв’язував його проблеми, досягав бізнес-цілей, відповідав його очікуванням і рівню нашої агенції.

 Необхідно бути як комунікатором, що пояснює контекст і вчасно інформує, так і траблшутером, який завжди допоможе знайти рішення

Юлія Соловей:

Я працюю в комунікаційній агенції Gres Todorchuk на посаді Senior Team Leader. Тімлід, як і проджект-менеджер, працює з бюджетами, таймінгами, документацією, а також має перевірену базу підрядників, яким ставить завдання і контролює реалізацію. Проте головне завдання тімліда — сформувати цілісне бачення проєкту, що враховує інтереси стейкголдерів, а відтак – скеровувати всю команду відповідно до цього бачення, аналізувати ризики та можливі сценарії розвитку подій. Необхідно бути як комунікатором, що пояснює контекст і вчасно інформує, так і траблшутером, який завжди допоможе знайти рішення. На позиції тімлідерки я залучена до комунікації з клієнтом, партнерами, членами команди, а також беру активну участь у розробленні концепції та наповненні проєктів.

У моєму портфоліо: виставки Ukraine WOW та “Чорнобиль. Подорож”, Музей науки МАН. Подібні експозиційні проєкти потребують від мене знань в архітектурі, експозиційному дизайні, інтерактивних експонатах, технічній стороні продакшну, сторітелінгу, текстах, піарі, рекламі й не тільки. Наприклад, у роботі над “Чорнобиль. Подорож” я мусила розібратись у ядерній фізиці, щоб вигадати інтерактиви для наукових блоків. Ці знання необхідні, щоб якісно брифувати й давати фідбек командам, що залучені до проєктів. Іноді це понад 200 людей. Тімлід у нашій агенції – мультифункціональний ніндзя з достатнім рівнем компетенцій, щоб розмовляти однією мовою з десятками команд з різних сфер.

Дарія Андрющенко:

Я — креативна продюсерка в агентстві ANGRY. Ми працюємо невеликою командою і не ділимо менеджерські позиції окремо на старших і молодших акаунт-менеджерів, проджект-менеджерів, бренд-лідерів тощо. У нас ця посада називається креативним продюсером.

Як продюсерка я відповідаю за комунікацію з клієнтом і командою на етапі розроблення концепції кампанії, а після затвердження з клієнтом — за її реалізацію. Оскільки ми в ANGRY часто придумуємо нестандартні рішення для клієнтів, то на етапі реалізації починається найцікавіше: знайти стіну під артінсталяцію в центрі міста, відкрити фейковий Burger King на Бесарабці або домовитися з містом про встановлення AR-зон на Пейзажній алеї.

 Як продюсерка я відповідаю за комунікацію з клієнтом і командою на етапі розроблення концепції кампанії, а після затвердження з клієнтом — за її реалізацію

Щоб усе це реалізувати, завжди потрібні люди. Тому під кожен проєкт я шукаю тих, з ким можна втілити його в життя: художники-постановники, друкарі, музиканти, ілюстратори тощо.

Мені подобається, що в ANGRY на кожному проєкті доводиться робити нове, а не ходити протоптаними стежками. Коли твій проєкт — розроблення логотипа або паковання, ти знаєш весь процес від і до. Але коли твій проєкт — знайти 50 відомих людей в 5 містах для зйомки в ролику й попросити їх зробити це безкоштовно, то твої нейрони вже починають будувати нові зв’язки.


Негативні аспекти роботи

Назар Житкевич:

Людині, яка не знає, що знімальна зміна під час створення рекламного ролика може тривати 23 години, буде доволі складно на майданчику. Але підготовленому до будь-яких ситуацій проджект-менеджеру буде комфортно, як удома. Бо він знає, що за ці 23 години створюється те, над чим так довго працювала його команда. А якщо ти працюєш із суперпрофі й усе було ретельно підготовлено заздалегідь, то час мине максимально приємно та ефективно для всіх.

У мене були випадки, коли, захоплена проєктом, я була на зв’язку з 4-ї ночі до 7-ї ранку, а посеред робочого дня попереджала команду, що в мене обідній сон

Юлія Соловей:

Негативні аспекти – це зворотний бік твоїх ключових обов’язків. Менеджер відповідає за злагодженість процесів і роботи людей. Я роблю проєкти, які щиро люблю, тому коли потрібно щось реалізувати в короткі терміни, я перетворююсь на гарячу лінію, яка працює цілодобово. У мене були випадки, коли, захоплена проєктом, я була на зв’язку з 4-ї ночі до 7-ї ранку, а посеред робочого дня попереджала команду, що в мене обідній сон. Щоб не зійти з розуму і не зненавидіти улюблений проєкт, важливо вчасно розставити межі.

Також мені потрібно швидко перемикатися з однієї сфери на іншу — із креативу з дизайнерами до тендерної документації. З одного боку — це суперсила менеджерів, які можуть розбиратися в багатьох аспектах, а з іншого — мінус, який забирає можливість концентруватися довгий час на чомусь одному. Наприклад, коли я працювала над проєктом “Чорнобиль. Подорож”, потрібно було вичитувати багато тексту з наукових блоків, і реально я мала можливість робити це лише після 11-ї вечора, коли зупинявся потік менеджерських завдань.

У нас в агентстві дієє золоте правило: “Якщо бачиш, що є проблема — кричи SOS”

Ще однією пасткою може стати токсичне відчуття відповідальності. Ти людина, яка бачить усі процеси й безпосередньо комунікує з клієнтом та членами команди. А отже, легко повірити, що невдача — виключно твоя провина. Невдало забрифував, несвоєчасно повідомив, недогледів. Важливо розділяти відповідальність із людьми, з якими працюєш, і не впадати в паніку, яка робить тебе непродуктивним.

У нас в агентстві дієє золоте правило: “Якщо бачиш, що є проблема — кричи SOS”. Не ізолюйтеся у складнощах і поготів у відчутті провини.


Для кого посада проджект-менеджера

Назар Житкевич:

Кар’єрне зростання в професії обмежене лише власними рамками, сміливістю й готовністю брати на себе відповідальність. Хороший проджект-менеджер має бути підприємцем у душі, орієнтованим на продуктивність і результат. Він або вона має розбиратись у процесах, як з боку бізнесу клієнта, так і з боку бізнесу компанії, у якій він або вона працює – інакше “їжачок в тумані”. Якщо ти маєш професійні, менеджерські, підприємницькі скіли й постійно прокачуєш їх, то спокійно можеш очолювати команди, компанії і корпорації. Меж немає.

Ця посада стовідсотково підходить системним молодим екстравертам з розвиненим критичним мисленням. Проте у світі, який швидко змінюється, і в еру Т-shaped people проджектами цілком ефективно можуть бути не надто системні й не дуже молоді інтроверти. Потрібно лише знайти свою сферу й команду.

Варто займатись тим, що приносить радість, а не гроші. І робити це з тими, хто поділяє твої цінності.

 Якщо ти маєш професійні, менеджерські, підприємницькі скіли й постійно прокачуєш їх, то спокійно можеш очолювати команди, компанії і корпорації

Я раджу якнайглибше вивчити бізнес, у якому ви працюєте, і бізнеси ваших клієнтів. Розберіться в усіх процесах, з якими ви працюєте – ви маєте знати нюанси й деталі. Ставтется до рутинних обов’язків з повагою – графіки, плани, акти й бюджети можуть дратувати, але без них ніяк.

Коли ви презентуєте проєкт — він більше не частина вас. Сприймайте критику щодо нього не як особисту образу, а як можливість удосконалитись. А також щиро любіть свою команду і клієнтів.

Юлія Соловей:

Це посада для тих, хто любить організовувати що завгодно: сімейні свята, вечірки, подорожі з друзями. Хтось підходить до організації з педантичністю, хтось — із жагою до експериментів. Скільки людей – стільки й стилів проджект-менеджементу. Але найголовніше, як і в будь-якій роботі, — цей процес не повинен вас спустошувати й дратувати. Окрім здібностей до організації й комунікації, для проджект-менеджера важлива легкість. Сучасний світ показує, що єдина стабільність — це нестабільність, тому легкість, швидкість і гнучкість стали тими навичками, які допомагають не збожеволіти.

 Сучасний світ показує, що єдина стабільність — це нестабільність, тому легкість, швидкість і гнучкість стали тими навичками, які допомагають не збожеволіти

Дарія Андрющенко:

Щоб працювати в рекламі — треба любити рекламу. Треба бути готовим до того, що не все вдається легко, що буває страшно, що іноді зустрічаються неприємні люди. Але якщо ти любиш те, що робиш, то все це неважливо.

Моя формула і моя порада: любити проєкт + боятися, але робити + знайти потрібних людей

Це робота про людей, тому їх потрібно любити. Клієнт — це, перш за все, людина, тому потрібно відчувати, коли він сумує, коли переживає, а коли з ним можна пожартувати. Команда і всі, хто допомагає в реалізації проєкту — це також люди. І тут важливо знайти своїх, на яких завжди можна покластися й бути впевненим у результаті.

Моя формула і моя порада: любити проєкт + боятися, але робити + знайти потрібних людей.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень