У середу, 10 червня, компанія Facebook провела закриту презентацію, під час якої представила нові функції для корпоративної платформи Facebook Workplace.
У Facebook Workplace працівники однієї компанії бачать вміст, схожий на стрічку новин. Тут автоматично формуються трендові теми на основі того, що люди публікують. Один з нових інструментів платформи дає змогу адміністраторам видаляти та блокувати певні тенденційні теми, які обговорюють працівники.
На презентації обговорювали переваги “контрольованого контенту”. Для прикладу розробники показали, що роботодавці можуть додати в чорний список тему Unionize — створення профспілок.
Припущення про те, що Facebook створює інструменти для придушення організації праці, викликало бурхливі обговорення у каліфорнійській компанії Menlo Park.
Відтак працівники Facebook почали робити публікації, у яких заперечували цю функцію, а також писали про те, що бан теми профспілок — просто невдалий приклад.
Наступного дня презентацію видалили. Product–менеджер Facebook Workplace Карандіп Ананд попросив вибачення за приклад з темою Unionize. Він зазначив, що “цензура користувачів не є ціллю нової функції”. Мета платформи Workplace — “дати голос усім, зберігаючи шанобливе робоче середовище”.
У Facebook також додали: “Хоча подібні засоби модерування вмісту корисні для компаній, цей приклад було обрано невдало, його ніколи не слід використовувати. Функція лише на початковому етапі розроблення, і ми поки продумуємо наступні кроки”.
Наразі платформу Facebook Workplace використовують компанії Walmart, Discovery Communications, Starbucks, Campbell Soup Corporation та уряд Сінгапура.