fbpx
Slow news

«Основи» видадуть «Зелену серію» книжок про історію та суспільство

Книжки матимуть зелені палітурки, а першою перевидадуть монографію засновника видавництва Богдана Кравченка
Кірста Олена, 15.07.2025

Видавництво «Основи» оголосило про старт випуску «Зеленої серії». Нова книжкова ініціатива присвячена історії та соціальним наукам. Першою книжкою у серії стане перевидання праці Богдана Кравченка «Соціальні зміни і національна свідомість в Україні XX століття».

«Зелена серія» має як тематичне, так і візуальне підґрунтя: у ній виходитимуть книжки про історію та суспільство, оформлені здебільшого в обкладинках зеленого кольору. Ця ініціатива є продовженням традиції «Основ» початку 1990-х, коли видавали тексти з історії, філософії та соціальних наук. Дизайн серії створив Олексій Сальников.

Видавництво «Основи» в 1992 році заснували Богдан Кравченко і Соломія Павличко. Їхньою метою було реагувати на виклики перших років незалежності — у час формування суверенітету, національної ідентичності, демократії та ринкових відносин. Тоді поруч із класикою філософії почали видавати книжки з історії та суспільствознавства.

У книжці «Соціальні зміни і національна свідомість в Україні XX століття» автор аналізує макросоціальний розвиток України від початку XX століття до 1970-х років. Він досліджує вплив влади на економіку та взаємозв’язок економічних процесів із суспільством, використовуючи великий масив відкритих джерел і даних. У центрі уваги те, як у діалектиці спротиву та адаптації до радянських реалій формувалася українська національна свідомість.

В основу монографії лягла докторська дисертація, яку Кравченко захистив в Університеті Оксфорду. Серед тем, які він досліджує: модернізація, урбанізація, радянська економічна та культурна політика, національне самовизначення в умовах колоніального тиску.

«Треба писати не тільки про політиків, треба писати про свій народ. Коли писав цю книжку, я хотів, щоб вони відчули голос дуже розумних селян, які в 1917 році набагато краще розуміли, чому Україна має бути незалежною і чому нам потрібна армія. Ці голоси і суспільство дуже важливі й дуже цікаві. Тоді ми можемо зрозуміти той фундамент — чому українці відрізняються», — додає автор.

Богдан Кравченко є почесним доктором Університету Північного Лондона і почесним професором Києво-Могилянської академії. У 1992 році він ініціював створення Інституту державного управління та місцевого самоврядування при Кабінеті Міністрів України та очолював його. Також був одним з ініціаторів і авторів першого Закону України «Про державну службу» (1993).

В «Основах» зазначають, що готують інші видання в межах «Зеленої серії».

Читайте також у рубриці Slow news
BEVZA і Mastercard випустили антологію української пісні на вінілі
Частину прибутку від продажів збірки спрямують на підтримку дітей, які постраждали від війни
Відкрито конкурс на участь у 31-й Українській антарктичній експедиції
Серед вимог — фаховість, стресостійкість і готовність до ізоляції
ССО презентували фільм «Викладач» про спротив на тимчасово окупованих територіях
Стрічка показує, як росіяни в Луганську нав’язують викривлену історію, а студенти борються за правду
Квебек створив орієнтовану на американців туристичну кампанію «Ви все ще тут бажані»
У відповідь на політичне напруження між країнами ініціатива закликає обійнятися
Укрпошта випустила марку «Буде тобі, враже, так, як відьма скаже»
Філателістичний випуск ілюструє вірш, що став символом спротиву
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень