14 липня на Трафальгарській площі Лондона чемпіон світу з боксу Олександр Усик представить відновлену мозаїку «Боривітер».
Оригінальне панно створила у 1967 році група художників під керівництвом Алли Горської. Воно прикрашало Маріуполь, однак було сильно пошкоджене під час повномасштабної війни. Лондонська презентація стане першою подією Усика перед боєм із британцем Денієлом Дюбуа.
Світове турне мозаїки організували за ініціативи українського маркетплейсу ROZETKA спільно з Фундацією Олександра Усика, ГО UKRAINE WOW і за підтримки Міністерства закордонних справ України.
«Боривітер» із соколом у польоті символізував творчу свободу. У 1970 році Алла Горська загинула від рук радянських спецслужб, а у 2022-му — мозаїку було пошкоджено російськими обстрілами. Тепер її копія подорожує світом як культурне свідчення незламності України та пам’яті про людей, яких намагається знищити росія.
«Відтворення “Боривітру” ― символ віри в те, що все знищене в Україні буде відновлено, а українська спадщина збережена, щоб вражати й надихати світ. “Боривітер” стане голосом українського мистецтва у світі», ― кажуть ініціатори світового турне.
Проєкт із відтворення панно тривав пів року. У новій мозаїці збережено точність до дрібниць — для цього зібрали понад 700 кг матеріалів з різних куточків світу: від непрозорого скла (смальти) й керамічної плитки до металевих пластин і навіть алюмінієвих ложок.
Над відновленням працювали 15 художників і дослідників монументального мистецтва, серед яких: Анастасія Лелюк, Тетяна Тадай, Інга Леві, Ольга Чикало, Аля Сєгал, Тамара Турлюн, Поліна Пискурьова, Анастасія Антонець, Тетяна Бакум, Андрій Фішер, Ганна Круть. Команду очолили онука мисткині Олена Зарецька та культурна менеджерка Настя Іщенко. Спеціально для мозаїки створили мобільну конструкцію для безпечного транспортування.
Уперше відтворене панно презентували в Києві в червні 2025 року. Крім того, в межах проєкту виготовили другу копію, розділену на 1250 частин. Усі охочі могли придбати фрагмент і стати «хранителем Боривітру» — щоб у майбутньому допомогти відновити мозаїку в Маріуполі. Усього за добу всі частини були розкуплені, завдяки чому вдалося зібрати понад 4 мільйони гривень. Ці кошти спрямували на реставрацію єдиної мозаїки Алли Горської в Києві — «Вітер», а також на проведення світового турне відновленого «Боривітру».
Раніше ми писали, що в Києві відтворили мозаїчне панно Алли Горської, знищене в Маріуполі