fbpx
Зсередини

NFT: що це таке і як працює

Разом з Анастасією Глєбовою, CEO та співзасновницею V-Art, розповідаємо про новий тип криптовалюти
Альтман Дарина, 17.03.2021

NFT (невзаємозамінний токен) — це особливий тип криптовалюти, що являє собою одиницю даних на основі блокчейну. У такий спосіб токен є унікальним цифровим елементом та підтверджує право власності.

Останнім часом спостерігається справжній бум: артисти, митці, IT-спеціалісти, голови великих корпорацій і навіть політичні активісти використовують NFT та продають власні унікальні витвори.

Ми розповіли про концепцію NFT, його функції та можливості.


Що це таке?

Невзаємозамінний токен (NFT — абревіатура від англійської “non-fungible token”) — це одиниця даних, що функціонує на базі блокчейну. Він становить собою титули власності на різних цифрових об’єктах: тексти, зображення, аудіозаписи, цифрові вироби мистецтва, ігрові предмети або персонажі, доменні імена тощо.

Якщо криптовалюти умовно взаємозамінюються, наприклад, як біткоїн: вартість біткоїну одного власника дорівнює вартості біткоїну іншого, то один NFT-токен, що представляє картину, не дорівнює жодному NFT-токену іншого користувача, адже це можуть бути різні картини різних художників з іншою вартістю. Це і надає їм унікальності й виключає можливість скопіювати.

NFT зазвичай створюються шляхом завантаження на аукціон файлів, наприклад, цифрових ілюстрацій. Це створює запис, який містить посилання на криптографічний хеш цифрового файлу, що представляє NFT. Потім токени можна придбати в криптовалюті та перепродати.

За допомогою NFT розробники розв’язали проблему забезпечення прав власності на цифрові об’єкти. Інформація про власника та його токени закріплюється у блокчейні. Замінити або видалити інформацію неможливо.

Оскільки токени зберігаються у відкритому форматі блокчейну, інформація про одиницю товару, його власника та історія операцій з цим товаром будуть завжди доступними та правдивими. У будь-який момент можна переглянути, ким був створений певний товар і кому він зараз належить.

Розробники ігор, музиканти, дизайнери одягу, художники (читай також: Роботу Бенксі спалили в прямому ефірі) завдяки NFT-токенам отримали можливість представляти свій продукт на ринку без посередників. І цінність таких товарів, потрапляючи до колекціонерів, зростатиме залежно від популярності цієї продукції.


Як це працює?

Анастасія Глєбова, CEO та співзасновниця V-Art

Якщо говорити технічніше, то NFT — це невзаємозамінний (тобто унікальний,
його не можна обміняти на інший, як ми звикли робити з грошами, акціями тощо) криптографічний токен. Він функціонує на блокчейні та є унікальним видом активу.  

Об’єкт, до якого прив’язаний токен, може бути як повністю цифровим, так і реальним фізичним ресурсом.

Проте найпоширеніше використання NFT саме у сегменті цифрового мистецтва, так званому криптоарті, що існує виключно у цифровому вигляді й “завжди під рукою”, на відміну від фізичного мистецтва. Це рішення наразі сприймається як революційне (хоча вперше набуло популярності ще у 2017 році) через простоту і доступність підтвердження права власності на цифровий актив. А така концепція відкриває нові шляхи для комерційного використання.

По всьому світу ринок цифрових активів у форматі NFT перебуває тільки на початку формування. Сайт Coindesk, що спеціалізується на біткоїнах та цифрових валютах, оцінював NFT у 340 мільйонів доларів ще наприкінці 2020 року.

Між 2018 і 2020 роками середньорічний темп зростання саме артсегмента ринку NFT склав майже 340%. Такі показники говорять про те, що це зародковий період ринку. Він подібний до темпу розвитку кінематографа на початку 20 століття.

Майже 30% NFT-ринку наразі представлені саме сегментом мистецтва, чому є очевидне пояснення — був і є великий попит на захист права власності цифрових творів. Хоча перспективи застосування технології обіцяють багато: від нерухомості до музики.

Концепція NFT продовжила справу, розпочату блокчейном, і фактично запропонувала реалізувати програмований цифровий дефіцит, який дозволив запустити формування криптоколекціонування. На відміну від криптовалюти, де всі токени ідентичні, а значить взаємозамінні, NFT-токени обмежені у своїй кількості й кожен з них є унікальним.

Першими NFT-токени підхопили геймери, використавши їх як цифрові предмети колекціонування або ігровий реквізит — зброю, одяг та інше, а згодом NFT прийшли і в ігровий арт. Проте важливо зауважити, що наразі не відомо жодного випадку використання NFT-токена в судовій практиці, і ефективність цього механізму для захисту прав інтелектуальної власності й досі залишається непідтвердженою.

Золота лихоманка для NFT, а точніше криптологічних сертифікатів
автентичності, вже йде повним ходом. У 2021 році експерти прогнозують бум NFT-платформ, а прихильники концепції проповідують повномасштабну токенізацію мистецтва. Першим гучним кейсом цього року став продаж CryptoPunk №2890 у січні за рекордну суму еквівалентну 761 тисячі доларів. Мем Nyan Cat Nyan Cat продали на аукціоні майже за 600 тис. доларів, а у березні співачка Граймс продала свої цифрові роботи за 6 мільйонів доларів. 

Зіткнувшись з новими можливостями додаткових операцій з мистецтвом, його покупці та колекціонери, окрім естетичного задоволення від предмета мистецтва, додатково отримують і нову сферу вкладень. Це новий ринок, наближений до гри, та можливості соціального зростання. Тут є місце як інвесторам зі стажем, так і молодому поколінню геймерів, трейдерів і адептів технологій.

Питання екологічності непокоїть спільноту та багатьох людей поза індустрією. Для виробництва кожного токена необхідна велика кількість електроенергії. Сервери блокчейнів працюють цілодобово і споживають багато електрики, підвищуючи виділення вуглекислого газу. Чимало екоактивістів вважають, що подібна технологія загрожує глобальному потеплінню.

Тут варто звернутися до цифр, щоб розуміти, наскільки трагічною є ситуація. За даними досліджень на використання технології Blockchain припадає майже 0,07% від загальнолюдського карбонового сліду, а на Etherium (більшість NFT-токенів створюються саме з його використанням) — 0,02%. До того ж NFT займають лише частку від наведеного значення.

З’являються окремі сайти, присвячені виміру карбонового сліду NFT, та обговорення на тему в Clubhouse. Також поступово набирає обертів градація блокчейнів як менш та більш екологічних. Останні отримують підтримку екосвідомої спільноти та додаткову маркетингову перевагу. Наприклад, зараз набирає популярності блокчейн-платформа Tezos.

Важко сказати, що криптомистецтво та NFT справді не є повністю екологічними. Проте й фізичне мистецтво потребує тонн фарб, пластику та інших матеріалів для створення і ще безліч ресурсів для транспортування, зберігання та експонування. А це завдає не меншої шкоди. Розгорнутіші порівняльні дослідження впливу крипто- та фізичного мистецтва на навколишнє середовище покажуть яснішу картину.


Як придбати та створити NFT-токен?

Для придбання NFT-токенів необхідно завести ETH-гаманець (використовується криптовалюта Ethereum). Саме за допомогою гаманця можна авторизуватися на всіх платформах, що торгують токенами. ETH-гаманець ідентифікуватиме вас за допомогою вашого публічного та приватного ключа.

Open SeaSuperRareRaribleAuctionity — на цих маркетплейсах можна придбати NFT-активи. Універсального правильного способу колекціонування NFT і шляху заробітку на них не існує. Варто враховувати, що наразі важко оцінити ліквідність токенів, а цінність кожного предмета суб’єктивна. Вартість NFT може зрости або навпаки — раптово знизитись після його придбання.

Створення і випуск свого NFT, тобто токенізація будь-якого об’єкта, називається мінтінгом. Найпростіший спосіб — зробити це на Rarible або Open Sea. На різних платформах процес відбувається по-різному. На Rarible, наприклад, ваш витвір “мінтиться” одразу, тому вам доведеться ризикнути й заплатити за просування. А на Opensea процес відбудеться тільки якщо на вашу роботу знайдеться покупець.

NFT-токени дозволяють аудиторії фінансово підтримати улюбленого автора і дають користувачам право на використання цифрового контенту, розміщення в соціальних мережах, використання як аватара тощо. А відтепер витвори з NFT — окремий колекційний актив, цінність якого може з часом підвищуватися або падати.


Що по висновках?

Поява та популярність NFT-токенів вже змінює ринок та створює нові формати й поняття власності у діджитал-просторі. Завдяки токенам творці контенту (художники, музиканти, блогери й будь-хто) можуть заробляти гроші без посередників, одержуючи кошти просто від аудиторії.

Токени вже змінюють систему, за якою працюють авторські права на цифровий контент, і можуть захистити його від незаконного копіювання. Це не лише новий ринок для колекціонерів, а й новий спосіб ліцензування контенту. Адже теоретично будь-який цифровий об’єкт можна токенізувати.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень