fbpx
Зсередини

Необхідно бути митцем, інженером, дослідником і психологом. Усе, що ви хотіли знати про айдентику

Настя Жеребецька відповідає на запитання, які цікавлять початківців, та міркує про основні положення айдентики
Данилюк Даяна, 01.11.2022

Практична школа комунікацій Bazilik запускає курс із айдентики під кураторством Насті Жеребецької, артдиректорки та співзасновниці дизайн-бюро Spiilka. Він охопив увесь досвід Насті, яким вона ділитиметься зі студентами протягом 7 тижнів.

Та є важливе питання, що завжди постає перед початківцями у сфері: “Як зрозуміти, що мене цікавить айдентика і я хочу нею займатися?”. Саме для цього ми поспілкувалися з Настею на найважливіші теми — старт і пошук себе в професії. Вона розповіла, чому дизайнери не можуть спокійно спати, навіщо збирати власну “ментальну бібліотеку” та як оцінювати свою роботу.


Про що варто запитати себе, перш ніж лізти в айдентику?

У мене є улюблене запитання “Щоб що?” — я ставлю його собі в моменти невизначеності. Відповідь на це запитання наблизить вас до розв’язання ситуації або принаймні задасть вектор руху.

Якщо ви хочете почати працювати з айдентикою, запитайте себе, “щоб що” айдентика саме вам і що ви, своєю чергою, зможете привнести в дизайн. Для людей, які мало знають про айдентику, збоку вона може видаватися крутим художнім процесом. Але за цією вітриною творчості ховається багато роботи з людьми (аудиторією, колегами, клієнтами тощо) та із самим собою. Тому, щоб увійти в цю специфічну сферу, окрім естетичного розвитку, потрібно розвивати в собі дослідника, емпата, вчитися чути й відчувати людей.

Люди супроводжуватимуть вас протягом усього шляху створення проєкту. Замовник говоритиме про свій бізнес, аудиторія розповідатиме про свої інтереси та справжні причини зацікавленості брендом.

Я переконана в тому, що кожна людина може знайти себе в дизайні. Він охоплює набагато більше завдань і функцій, ніж може здатися, а тому спроможний закохати в себе дуже різних людей.


Дизайнер має постійно рефлексувати

Бути дизайнером — це про постійне відчуття дискомфорту, постійний пошук, муки вибору та рішень.

Розроблення дизайну не завершується в кінці робочого дня. Ти приносиш свою роботу додому, прокручуєш її в голові, коли їси, спиш, дивишся фільми, читаєш. Ми з моїм партнером Вовою Смирновим колись дійшли до висновку, що, мабуть, по-справжньому крутий дизайнер не зможе спокійно спати вночі, якщо його дизайн-проєкт у самому розпалі. Тому дизайн — це цілодобовий спосіб мислення.


Чим відрізняється айдентика від інших видів дизайну

Я дуже люблю айдентику за те, що вона дає змогу відчути себе водночас і художником, і інженером. Є етапи, які вимагають від тебе стратегічного мислення: ти маєш створити фундамент, продумати все наперед і завчасно зрозуміти можливі ситуації взаємодії з різними елементами айдентики. Але також ти й митець, який може додати глибини, сенсів, авторськості, концептуальності.

Я би сказала, що для створення айдентики є дві must речі:

  1. Уміння правильно запитати. Дизайн — це відповідь.
  2. Володіння “ментальною бібліотекою”. Якщо в людини слабка надивленість — дуже складно зробити щось по-справжньому круте. Що більша візуальна база, то легше щось створювати. Це й про прокачування естетичної свідомості, і про розуміння візуального контексту навколо.

У створенні дизайну є етапи, які схожі на пошук асоціацій. Що більш “сите око” має дизайнер, то легше знайти ці асоціації і пов’язати їх між собою у влучний гармонійний образ.


Як починати власну практику

Щоб показати світові, що ми робимо дизайн мобільних застосунків, ми в Spiilka самостійно створили свій перший додаток 6 років тому. Після цього до нас почали звертатись за додатками. Люди побачили, як ми працюємо, що вміємо, які підходи застосовуємо. Тож якщо ви вмієте класно робити айдентику (або будь-який інший дизайн), не потрібно чекати, поки до вас прийде перший замовник — “замовте” в себе самі.

Та якщо є можливість починати одразу “в полі” — це також круто. Не варто боятися перших млинців, які будуть нанівець. Робіть те, що вам під силу, шукайте крутих виконавців, які можуть підтримати. Пробуйте й набивайте руку.


Де ховається власний стиль і як його знайти?

Щоб по-справжньому кайфувати від своєї роботи, раджу від самого початку робити те, що подобається особисто вам. Не дивитися в сторону трендів, моди або тих напрямів, яку “стовідсотково принесуть гроші”.

Щоб бути щасливим дизайнером, потрібно обирати те, що вам близьке — чи то створення шрифтів у стилі козацького бароко, чи то дизайн мінімалістичних сайтів на гельветиці. І не треба боятися бути “ще одним дизайнером”. Не існує людей з однаковим досвідом і баченням.


Дізнатися більше, що таке дизайн-мислення, як відбувається етап discovery, що таке дизайн-підхід і які інструменти для створення айдентики використовувати, можна на курсі з айдентики в Bazilik School. У межах цього курсу Настя Жеребецька поділиться власним досвідом і на практиці відпрацює зі студентами теоретичні знання.

 Записатися

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень