Щодня кожен з нас будує соціальні зв’язки: ми заводимо small talk з сусідами, спілкуємося з колегами на роботі, ходимо на концерти або освітні заходи. Ми знайомимося з десятками людей, але не завжди скріплюємо нові контакти та не підтримуємо їх надалі. Це пов’язано з тим, що нетворкінг є навичкою, яка потребує практики, сміливості, ініціативності та щирої зацікавленості. Жодна людина не народжується з умінням комунікувати з іншими, але кожна може цьому навчитися.
Сьогодні ми запросили на розмову 3 героїнь, які відчувають на собі силу якісного нетворкінгу та покращують своє життя завдяки йому.
Що таке нетворкінг?
Нетворкінг — це встановлення контактів з іншими людьми, особистих або професійних, які допомагають у розв’язанні життєвих задач. Існує ідея, що це продовження теорії 6 рукостискань: кожна людина знайома з будь-якою іншою через 5 знайомств. Насправді так і працює ефективний нетворкінг, але різниця все ж таки присутня. Дослівний переклад слова Networking з англійської — плетіння корисних зв’язків, що розкриває мету всієї діяльності. А саме, підтримка знайомств, взаємний інтерес, зацікавленість, стабільне спілкування з людиною, відкриття нових можливостей завдяки присутності одне одного.
Що таке нетворкінг і як він впливає на ваше життя?
Нетворкінг — це цілюща та руйнівна сила одночасно, все залежить від оточення, яке сформувалося навколо людини. Важливо наповнювати життя саме якісними знайомствами, адже це є потребою для розвитку кожної особистості. Завдяки їхньої наявності, ми швидше пізнаємо себе та світ, досягаємо успіхів і робимо помилки. Ніколи не знаєш чим будеш займатися у цей день через 5 років і який контакт буде вкрай необхідний, але що завжди є незмінним, — це те, що люди найцінніший ресурс, який у нас є. Зараз я дуже радію від тих знайомств, які маю. Навколо мене багато підтримки, а це дуже важливо.
Які правила нетворкінгу використовуєте та де їх практикуєте?
Я проти використання правил. Завжди дію так, як відчуває серце. Коли я буваю в поганому емоційному стані, то розумію що взаємодія з людьми буде відчуватися так, ніби мене б’ють по ребрах. У такому разі я ліпше побуду наодинці із собою. Я намагаюся слухати себе, розраховувати енергію та зберігати баланс. Саме ці три компоненти допомагають мені відчувати цілющу сторону нетворкінгу та уникати руйнівної.
Я практикую нетворкінг на різних, актуальних для мене, заходах. Попри те, що кожного разу у мене виникає страх відвідування тематичних івентів, я намагаюся нагадувати собі: «Ксюш, коли сумніваєшся йти, чи не йти — завжди слухай серце». Зазвичай після завершення заходу, я в черговий раз переконуюся, що там кожен може знайти нові можливості, однодумців і підтвердження, що ти рухаєшся у правильному напрямі.
Приклад історії, в якій саме нетворкінг зіграв важливу роль
Впродовж місяця я постійно думала про те, що хочу потрапити на Кураж, щоб представити свій бренд. Насправді я не мала жодного уявлення як можна це організувати, але ідею не відпускала.
Все почалося з того, що мені були потрібні ілюстратори. Тому, я звернулася до всіх доступних джерел пошуку, а за найкращу рекомендацію вирішила надіслати пазли мого бренду. Так я познайомилася з Микитою Анікановим, засновником наліпок KLEI: він запропонував звернутися до його знайомого, з яким у нас відбувся справжній метч. Я надіслала Микиті мою продукцію, а він запропонував приєднатися до нього на Куражі. Можливо саме тоді я вперше відчула наскільки нетворкінг може змінювати життя, виконувати мрії, дарувати особисті та професійні знайомства.
Поради людям, які хочуть навчитися заводити цікаві знайомства
Залишайся людиною. Наповнюй свої дні добрими справами, заходами з виступами лекторів, що надихають, та людьми, які з тобою на одній хвилі. Поділися тим, що ти створюєш, як змінюєшся та як робиш світ кращим.
Розвивай свої інтереси. Заходь на вебінари, онлайн-лекції, навчайся, розвивайся та формуй себе як особистість. Після кожних курсів зазвичай тебе додають у спільний чат — це також твій майданчик для проявлення: будь активним, підтримуй контакт з іншими, дізнавайся про них більше, генеруй щиру зацікавленість.
Проявляй ініціативу. Можна вибрати зручний спосіб для комунікації з іншими: фізичне середовище чи інтернет. У соціальних мережах завжди можна написати людині, яка тебе цікавить та висловити свій інтерес до неї. Навіть якщо ти не отримаєш відповідь — нічого жахливого не відбудеться, головне, що ти спробував. У фізичному середовищі навіть комплімент незнайомій людині може призвести до small talk, а надалі до приємного знайомства. Уважність до людей навколо та бажання дізнатися їх — приведе тебе до масштабних можливостей.
Що таке нетворкінг і як він впливає на ваше життя?
Для мене нетворкінг — це знайомство зі світом, який я ще не знаю. Це про вихід за власні межі та можливість подивитися на життєві ситуації з іншої сторони. Наявність ефективних знайомств якісно покращує життя, адже кожна нова людина відкриває переді мною двері, в які я ніколи до цього не заходила та можливості, про котрі навіть не думала.
Нетворкінг про смиренність та розуміння — якщо тобі не вдається щось зробити самотужки, можливо це вдасться в кооперації з кимось. Нетворкінг вимагає постійного спілкування та обміну досвідом.
Які правила нетворкінгу використовуєте та де їх практикуєте?
У книжці «Ніколи не їжте наодинці» прописані правила за якими можна заводити знайомства. І хоча я не дуже люблю саму книгу, але деякі принципи з неї використовую. Наприклад, якщо в мене є можливість познайомитися з людиною та поспілкуватися з нею, то я це зроблю.
Я беру активну участь у багатьох спільнотах за інтересами, це дає мені доступ до великої кількості людей. Навіть якщо ми не знайомі, але хтось із нас потребує допомоги, то завжди знайдеться людина, яка відгукнеться. Обмежень у наших групах не існує: люди шукають роботу, житло чи людину, яка може показати місто. Прохання бувають абсолютно різними.
Приклад історії, в якій саме нетворкінг зіграв важливу роль
Три роки тому я їхала втомлена додому в автобусі та побачила жінку, яка жила зі мною на одному поверсі в гуртожитку. Взагалі мені не дуже подобається розмовляти з людьми в транспорті, але я подумала, що буде незручно, якщо ми вийдемо на одній зупинці, зайдемо в один дім, піднімемося на поверх і навіть не привітаємося. Тому я підійшла і в нас зав’язалася бесіда. В процесі я сказала, що вивчаю французьку, на що вона відповіла: «Слухай, а ти не хочеш поїхати у Францію волонтерити в спільноту для людей з інвалідністю?». Я відразу відповіла: “Звісно, так!” У мене була масштабна мрія пожити за кордоном більш ніж місяць, щоб зрозуміти менталітет цих людей. Вже за деякий час я придбала квитки та вирушила на півтора місяця до Франції. Цей випадок показує, як випадковий small talk та відкритість до спілкування можуть здійснити мрію та подарувати важливий досвід.
Поради людям, які хочуть навчитися заводити цікаві знайомства
Не бійтеся! Кожен з нас може помилятися, запинатися, плутати столиці країн і факти, але це нормально, адже люди хочуть спілкуватися з живими особистостями. Ми складаємося з наших помилок, вони нас формують та допомагають бути кращими. Інші не будуть вас засуджувати за те, що ви не все знаєте. Ми маємо на це право.
Будьте собою! Не існує неправильних інтересів і не потрібно бути експертом у темі, яка тебе цікавить. Захоплення, які вже є — це простір для того, щоб побудувати відносини, розвивати їх за допомогою нових людей. Якщо любиш сучасне мистецтво — сходи в галерею чи поговори з кимось про це. Можливо саме так ти знайдеш собі однодумця дуже швидко.
Думайте про інтереси іншого. Існує стратегія Win-Win, в якій повинні вигравати обидві сторони, баланс користі має бути збережений. Думайте про інших навіть трохи більше, ніж про себе. Ставте питання: що іншій людині з цієї співпраці? Що йому з цього партнерства? Що йому з цього знайомства?
Шукайте друзів, а не вигоду, людей, а не контакти.
Ускладніть собі життя новими локаціями. Завжди простіше залишитися на дивані та дивитися Netflix, але спробуйте трохи ускладнити собі життя та подумайте: де в розпорядку вашого звичайного дня можуть з’явитися нові знайомства. Можливо це буде бариста в кав’ярні, колега з іншого департаменту, однодумець на фестивалі. Складіть план на тиждень, знайдіть моменти в яких вам можуть зустрітися нові люди та дайте їм можливість з’явитися у вашому житті.
Що таке нетворкінг і як він впливає на ваше життя?
Значну частину мого звичайного дня займає комунікація з людьми, — це особливість роботи, яку я виконую. Поетапно це виглядає так: я використовую нетворкінг – отримую корисні контакти – швидше закриваю робочі задачі. Чим більша кількість знайомств, тим швидше я зможу вирішувати завдання.
Я намагаюся зберегти баланс між практичною стороною нетворкінгу та особистою. Вважаю, що кожний контакт з людиною — це про вміння дружити: цікавитися її потребами, щиро хотіти зрозуміти точку зору та йти на компроміси.
Які правила нетворкінгу використовуєте та де їх практикуєте?
Чесність — це важливе та непорушне правило. Якщо моя потреба в отриманні допомоги по робочому питанню — я так і скажу, ніколи не виберу шлях через лестощі чи лицемірство. Ми відчуваємо брехню одне від одного, а будь-які стосунки важливо будувати на довірі.
З мого досвіду, найкраща форма співпраці відбувається через обмін інформацією: людина мені допомогла – я запитую, що можу зробити для неї та виконую прохання.
Приклад історії, в якій саме нетворкінг зіграв важливу роль
Рік тому я відвідувала бізнес-конференцію, — це була сфера мого інтересу, і я намагалася бути серед однодумців. На подібних заходах важливо заводити якнайбільше small talk, обмінюватися контактами та бути активним. Мені пощастило трохи більше: я отримала не просто контакт, а важливу людину в моєму житті.
Нещодавно я шукала роботу, завдяки чому і змогла відчути силу нетворкінгу. Я багато чула про одну інвестиційну компанію, знала про їх пошуки PR-спеціаліста, але не уявляла як до них потрапити. В один день мені телефонує моя важлива знайома зі словами: «Саша, я щойно гідно представила тебе інвестиційній компанії, завтра тобі зателефонують, погоджуйся на все!»
Наступного дня я отримую дзвінок саме з тієї масштабної компанії, а через півтора тижня вже підписала омріяний job offer.
Поради людям, які хочуть навчитися заводити цікаві знайомства
Практикуй. Вміння та досвід досягаються в практиці, — це основне правило ефективних знайомств. Кожного дня знаходьте приводи для бесіди з новою людиною, вони не відбудуться без вашої участі.
Будь чесним. Якщо ви зацікавлені в співпраці — скажіть про це іншій людині. Довіра стане вашою основою для побудови стосунків. В найгіршому випадку, ви отримаєте відмову, але завдяки чесності залишитеся в добрих стосунках, — саме це і є ваша мета.
Читай художню літературу. Класична книга — це найкращий вчитель по комунікації та підтримці small talk. Раджу прочитати «Ярмарок марнославства» Текерея, — крім живих діалогів, ще й можна насолодитися дотепними жартами.