Міністерство економіки України розробляє проєкт Національної стратегії щодо зменшення гендерного розриву в оплаті праці.
Проєкт стратегії та її реалізації планують затвердити в грудні 2022 року. Для сприяння цьому вже ухвалили низку змін у закони. Зокрема, Мінекономіки підготувало нову редакцію закону “Про працю” — це забезпечить побудову трудових відносин на принципах рівної оплати за працю рівної цінності та відсутності дискримінації.
Для того, щоб вирівняти можливість декретної відпустки для тат і мам та рівного розподілу їхніх трудових обов’язків, реформували законодавство у сфері соціальних відпусток, пов’язаних із народженням дитини та доглядом за нею.
Водночас установили новий вид соціальної відпустки:
- відпустку при народженні дитини, що надається, зокрема, чоловіку, дружина якого народила дитину;
- батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
Розрив в оплаті праці жінок і чоловіків в Україні за останні два роки демонструє тенденцію до скорочення (2020 рік — 20,4%; 2021 рік — 18,6%). За останні 5 років він скоротився на 7,4% — із 26% у 2015 році до 18,6% у 2021-му.