fbpx
Зсередини

Людині потрібна людина: як комунікувати інклюзію

Досвід активістів та практичні поради
Мар'яна Хемій, 20.06.2021

Інклюзія досі залишається чутливою темою в комунікаціях. Щоб розібратися в ній, ми поспілкувалися з трьома активістками, які опікуються проблемами людей з інвалідністю. Наталію Мітяєву, громадську активістку, Аліну Марненко, співзасновницю Музею в темряві “Третя після опівночі”, та Олесю Яскевич, засновницю ГО “Бачити серцем”, об’єднує прагнення рівних прав для людей з інвалідністю та боротьба зі стереотипами.

Як уникнути помилок у спілкуванні з людьми з інвалідністю та про них — читайте в новому матеріалі.


Аліна Марненко
Наталія Мітяєва
Олеся Яскевич


Що насамперед варто враховувати в комунікації

Наталія Мітяєва, громадська активістка, віцепрезидентка БФ «АІК», співзасновниця Urban Space 500, волонтерка проєкту “Зовсім не страшна книга”:

Важливо пам’ятати, що спочатку ми говоримо про людину, а потім — про певні її особливості, відмінності від інших. Ви нікого не образите, коли скажете чи напишете “людина / особа з інвалідністю”, “людина / особа з порушенням слуху/зору”.

Я користуюся колісним кріслом, але зі мною, безумовно, варто говорити так, як зі звичайною людиною, і мені нормально сказати “пішли”, а не “поїхали”. Найбільше не подобається, ба навіть обурює, коли починають придумувати різні епітети, щоб викликати жаль. Нас роблять або героями, або жертвами — і це дратує, ображає.

Можливо, хтось хоче, щоб його пожаліли, але я вважаю, що це доречно лише в особистій розмові. У публічній комунікації бажано, щоб говорили й про інші якості людини. Навіть якщо йдеться про її інвалідність, не варто акцентувати лише на цьому.


Поширені помилки

Не варто вживати словосполучення на кшталт “прикований до крісла”, “прикований до ліжка” — ніхто нікого не кував. Достатньо сказати “має травму”, або “через певне захворювання користується колісним кріслом”, або ж “не може ходити”, “втратив(-ла) можливість ходити”. Звісно, не потрібно про це весело розказувати, але й не додавати трагізму чи пафосу.

 Не вживайте слова “колясочник”, “візочник”, “інвалід”, “очкарик”. Законодавчо затверджений термін — “людина / особа з інвалідністю”. Навіть якщо він повторюється в тексті кілька разів, ліпше називати тільки так. Наприклад, пишемо  про Уляну — “дівчина (чи жінка) з інвалідністю”, а далі в тексті — просто Уляна.

Щодо дітей некоректно вживати словосполучення “особливі дітки”, “діти з особливими потребами”, “сонечка”, “інклюзятка” тощо. Усі діти — особливі. Є тільки один коректний термін зі словом “особливий” — “діти з особливими освітніми потребами”, і він стосується інклюзивної освіти.


Як себе перевірити

Найкраще, якщо є змога, запитати саму людину — “Чи тобі окей?” Треба розуміти, що деякі люди називають себе інвалідом чи калікою, це їхнє право. Але про інших я наполегливо раджу так не говорити. Старайтеся писати й казати так, як є, але водночас максимально коректно й тактовно, щоб не принизити гідність людини. Бо надмірна жалість чи надмірна героїзація — це не нормально.

 Основне в комунікації з людиною з інвалідністю — спілкуватися, як з кожною іншою людиною.



Музей “Третя після опівночі”

Аліна Марненко, співзасновниця Музею:

Всі екскурсії музею відбуваються в цілковитій темряві в супроводі незрячих гідів. Працює у форматі edutainment — поєднує розваги з освітньою та соціальною складовими. У команді — шість незрячих гідів, які вже провели екскурсії для більш як 24 тисяч людей.

Місія проєкту — зруйнувати стереотипне ставлення до людей з інвалідністю та сприяти працевлаштуванню незрячих.

Важливим напрямом роботи є збільшення доступності мистецтва для незрячих. За час існування музею створили понад 60 експонатів: тактильних картин, скульптур та архітектурних пам’яток.

Цільова аудиторія

Основна — дорослі віком 22-42 роки, школярі (майже половина відвідувачів), незрячі та їхні близькі.

Дорослі перебувають у пошуках розваг, які розширюють їхній світогляд, несуть соціальну користь та дають можливість відчути нові емоції.

Для дітей екскурсії є ідеальним варіантом, щоби змалку сформувати толерантне ставлення до людей з інвалідністю. Це інтерактивний досвід, де діти пробують та переживають усе разом з незрячим гідом.

Є відвідувачі з дотичних сфер — це і музейні працівники, і майбутні реабілітологи, тифлопедагоги, соціальні працівники, для яких високий рівень емпатії та навички роботи з людьми з інвалідністю є критично важливими.

З минулого року активно співпрацюємо з B2B-сегментом.


Маркетингові інструменти

Доносимо місію:

  1. Через екскурсії. У нас є онлайн та офлайн формати для різних цільових аудиторій.
  2. На ширшу аудиторію — на фестивалях і тематичних подіях. Маємо різні активності: майстер-класи зі шрифту Брайля; тактильні малюнки та скульптури; лабіринти, які треба пройти наосліп із тростиною, та багато іншого.
  3. Через соціальні мережі: Facebook та Instagram. Головне завдання сторінок музею у соцмережах — просувати місію та створювати додаткову цінність для відвідувачів та підписників.

У соцмережах публікуємо мотиваційні історії наших гідів та інших незрячих; інформацію, що розвінчує стереотипи; квізи; навчаємо правильної толерантної лексики та комунікації, а також допомагаємо розвинути свої органи чуття. Для інформування про екскурсії використовуємо таргетовану рекламу.

Також ми робимо публікації у ЗМІ — медіа охоче знімають про нас сюжети та пишуть, бо ми єдиний подібний проєкт в Українію. А ще тому, що постійно розробляємо нові унікальні формати, тож даємо регулярні інфоприводи.

Для музею добре працює сарафанне радіо. Більшість відвідувачів приходить саме за рекомендаціями друзів, а з деякими цільовими аудиторіями комунікуємо напряму — бізнес, школи та вчителі, інші партнери.


Ключові повідомлення

Для батьків, шкіл, вчителів:

“Розвиваємо емпатію та формуємо у дітей толерантне ставлення до людей з інвалідністю”.

Для незрячих:

“Цікава розвага та можливість познайомитися з мистецтвом у доступній формі. Можливість покращити взаєморозуміння з близькими”.

Для пар:

“Найнезвичніше побачення, яке дасть можливість дізнатись більше одне про одного та про свої почуття”.

Для дорослих:

“Нові емоції та зміна світогляду. Розвага може бути ціннісною та із соціальним сенсом. Руйнування стереотипів та розвиток емпатії”.

Для всіх:

“Людям з інвалідністю не потрібна жалість. Кожен має право на самореалізацію. Кожен з нас може позитивно вплинути на життя навколишніх”.


Робота з контентом і співпраця

Маємо кілька постійних рубрик, публікації для яких зазвичай готові за місяць, а також оперативні новини, які готуємо день у день.

Важливо, що використовуємо лише свій якісний контент. Це стосується і текстів, і фотографій. Кілька разів на рік проводимо фотосесії, зазвичай співпрацюємо з фотографкою Катею Вороніною.

Ми активно співпрацюємо з іншими ініціативами, особливо в соціальному секторі. Розміщуємо інтерактивні локації і скульптури на фестивалях та тематичних подіях (наші експонати були на Ukraine WOW, на “Куражі”, Atlas Weekend, в Експериментаріумі та ін.)

Корисним партнерством стала підтримка агенції GresTodorchuk. Чотири роки тому вони проводили триденне навчання з комунікації для соціальних проєктів, п’ять з яких відібрали на супроводу. GresTodorchuk допомогли PR-супроводом під час запуску нашої першої виставки мистецтв у темряві у вересні 2017 року.

У партнерстві з Radisson Blu відбувся благодійний вечір при свічках під час Години Землі. На ньому ми зібрали кошти на створення віртуальної 3d-моделі Миколаївського собору в Києві.

Для партнера Мистецького Арсеналу розробили постійну локацію з інтерактивними завданнями “5 чуттів”.


“Бачити серцем” та проєкт “Космотабір”

Олеся Яскевич, засновниця ГО “Бачити серцем” та проєкту “Космотабір”

ГО “Бачити серцем” сприяє підтримці сімей, які виховують дітей з важкими порушеннями розвитку; надає їм комплексну фізичну, соціально-педагогічну, психологічну, правову та побутову допомогу; виявляє та підтримує їхні таланти.

“Космотабір” — один із проєктів “Бачити серцем”. Це міський літній інклюзивний табір, де організатори допомагають дітям з інвалідністю розвивати соціальні, комунікативні та побутові навички. Це унікальне місце, де діти з інвалідністю отримують досвід спілкування та взаємодії з іншими дітьми під час квестів, ігор, концертів і тематичних вечірок.


Місія

Місія “Бачити серцем” — створити рівні умови для людей з інвалідністю та комплексними порушеннями розвитку та змінити парадигму їх сприймання в Україні.

Ціль “Космотабору” — створити простір для реальної інклюзії, де немає інвалідності, а є діти та дорослі (куратори й волонтери), які цілий місяць живуть за іншими правилами й діляться одне з одним підтримкою, турботою та любов’ю.

Більшість учасників табору — діти з комплексними порушеннями розвитку. Але є діти з інвалідністю, з ВІЛ-статусом, діти-переселенці, діти, які знаходяться під опікою, а також здорові діти.

Наша цільова аудиторія — це чоловіки та жінки віком від 18 до 45 років. Ми залучаємо їх у ролі волонтерів, які зможуть приходити до табору, щоб знайомитися з дітьми, проводити час разом. І додаткова аудиторія під час проведення табору — волонтери-підлітки 14-18 років.


Маркетингові інструменти

Використовуємо різні інструменти залежно від мети акції/ інформаційного приводу. Це й реклама в соцмережах, й email-розсилка для благодійників.

Цього року зосередилися на майданчиках ГО “Бачити серцем”. Розповідаємо історії вихованців Школи соціалізації для підлітків з комплексними порушеннями розвитку; про успіхи студентів проєкту “Творча Майстерня ТАК”, історії молодих людей з інвалідністю; проводимо цікаві лекції для батьків та спеціалістів, консультації.

У нас є фірмовий стиль та брендбук. Є професійні фото дітей від найкращих фотографів. Часом знімаємо невеликі відео.


Ключові повідомлення

“У дитинства немає інвалідності”.

“Усі діти — просто діти, без складних діагнозів у медичних картках”.

“Людині потрібна людина”.


Співпраця з організаціями та брендами

Співпрацюємо з великим, середнім та малим бізнесом. Компанії допомагають фінансово та підтримують роботу і “Космотабору”, і Школи соціалізації для підлітків з комплексними порушеннями розвитку, й інших наших проєктів.

Постійні партнери “Бачити серцем”: “Освіторія” — з ними реалізуємо проєкт з підготовки вчителів інклюзивних класів “РАЗОМ”; а Новопечерська школа щороку надає приміщення для проведення “Космотабору”.

У квітні цього року “Театр 360 градусів” надавав змогу безкоштовно побувати на онлайн-показі вистави “Шинель” усім, хто підтримав “Бачити серцем” благодійним внеском.

Одна з нещодавніх акцій — благодійний проєкт “За право на щастя”, який ми реалізували разом з ТМ “Агуша”. Частину зібраних коштів буде спрямовано на роботу “Космотабору”, іншу частину — на реалізацію проєкту Школи соціалізації для підлітків з комплексними порушеннями розвитку.



Що по висновках

У спілкуванні з людьми та про людей з інвалідністю не варто акцентувати на їхніх особливостях і якимось чином їх утішати чи жаліти. Надмірні трагізм, жалість, як і пафос, — однаково недоречні. Окрім конкретних термінів, які варто вживати коректно, тут діють загальнолюдські правила спілкування — тактовність і толерантність.

Організації, які опікуються правами людей з інвалідністю, багато працюють з тим, щоб суспільство не виокремлювало, не створювало бар’єрів для дітей і дорослих з інвалідністю через їхню інакшість. Це простежується як у соцмережах компаній та їхній щоденній діяльності, так і на подіях, які вони організовують і до яких долучаються. 


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Зсередини
“Я пам’ятаю SMM Intensive, і як там перевернувся мій світогляд щодо роботи”. Історії трьох студенток Bazilik School
Про досвід навчання, нетворкінг та зміни в карʼєрі
Як рекламувалися українські видавництва минулих століть
Чотири бізнес-ідеї від українського книгодруку
/ Добірка додатків і програм для створення субтитрів на відео
10 додатків для транскрипції та створення субтитрів
Як міксована реальність стає трендом серед українських брендів
Засновник WEIS Studio Дмитро Грушковський розповідає про новий для українського ринку формат реклами
Як працюють українські бренди натуральної косметики Crumb, M2O, UNICO
Розповідаємо про ідею, її втілення та комунікацію з клієнтами
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень