fbpx
Кейси

Культура підприємництва в умовах війни: за книжкою “Країна стартапів”

Розповідаємо про інноваційні рішення Ізраїлю
Ракша Лариса, 18.06.2022

У 2009 році двоє журналістів — Ден Сенор і Сол Сінґер — об’єдналися, щоб вивчити феномен Ізраїлю. Ця країна за 74 роки існування змогла досягти високого економічного рівня, попри постійні загрози воєнних конфліктів і той факт, що більшу частину її території займає пустеля.

Після кількох етапів дослідження журналісти написали книжку, у якій розповідають про принципи життя населення, що заробляє гроші та створює успішні бізнеси, попри недоліки геоположення та війну.


Економіка Ізраїлю

Країна посідає друге місце у світі за кількістю та швидкістю створення нових компаній за рік. Випередити її змогли лише США, де у 36 разів більше населення. З огляду на велику кількість високотехнологічних компаній, Ізраїль називають другою Кремнієвою долиною, а тутешні умови для створення стартапів — найсприятливішими у світі. Податкова політика Ізраїлю є на 100% чесною, пільги та інвестиційне законодавство сприяють відкриттю бізнесів, система освіти забезпечує грамотне користування наданими від держави ресурсами. Також важливим показником розвитку є зростання загальної вартості виготовлених на території країни товарів: у 1986 році ця сума становила $33 млрд, а зараз — $501 млрд.

За кількістю наукових публікацій та вчених (на 10 тис. населення припадає 145 осіб) держава впевнено тримає лідерство останні 20 років. Більшість світових корпорацій (Motorola, Microsoft, IBM, Google та інші) мають в Ізраїлі дочірні компанії, центри дослідження, заводи, що засвідчує високий рівень економіки країни. Доказом попереднього факту є 41 компанія-єдиноріг (приватні фірми, що оцінюються у $1 млрд і вище), які з’явилися лише за 2021 рік. Усього в країні розвивається 79 бізнесів з такими показниками, 9 тис. стартапів, 500 венчурних фондів і приблизно 400 акселераторів (програми, що інвестують у стартапи).

Якщо підсумувати, то нині, як і протягом останніх 36 років, економіка Ізраїлю стрімко розвивається та випереджає більшість країн світу, попри початкові несприятливі умови зростання. Для підтримки отриманого результату держава регулярно створює програми для населення, підприємців і реалізації креативних ідей. Звісно, як і весь світ, Ізраїль проходить через кризи, що впливає на швидкість поліпшення показників, але досягнутий рівень не знижується.


Чинники успіху

Потреба у виживанні

Первинною причиною для розвитку стартапів стала саме небезпека, у якій проживає місцеве населення. Тобто коли інші країни створювали бізнеси через фінансові чи сенсові мотиви, то ізраїльські підприємці запускали проєкти, спрямовані на виживання народу. Саме тому їхні бізнесові рішення визнані одними з найкреативніших у світі, бо жодна інша держава не потребує розв’язання ідентичних питань. Наприклад, земля Ізраїлю не є родючою, а половину території займає пустеля, що створює нестачу води. Також країна не має нафти та сухопутних кордонів, а це блокує можливість зовнішньої торгівлі. 40% ділянок є кам’янистою гірською місцевістю, непридатною для фермерського господарства.

Якби населення Ізраїлю не почало створювати інноваційні рішення, то його шанси на виживання зменшувалися б із кожним днем


Приклад

  • Компанію Watergen заснував ізраїльський підприємець, щоб розробити технології для отримання води. Засновник разом із командою створив генератор для видобування вологи з повітря, який її охолоджує та віддає рідину. Отримана вода проходить фільтрацію, і лише потім стає придатною до використання. Спочатку ціллю було забезпечити питними ресурсами військових у всьому світі, а після досягнення цієї мети проєкт масштабували, і він став загальнодоступним для цивільного населення.
  • Попри несприятливі умови для фермерської діяльності, місцеві жителі щороку досягають успіху у вирощуванні квітів і томатів. За сезон з одного гектара вони отримують 300 тонн томатів і приблизно 3 млн троянд. Це стало можливо завдяки розробленим теплицям, які мають вбудовану систему управління кліматом і покриття для регуляції випромінювання, що потрапляє всередину.

Обидві розробки привернули до себе увагу світу, оскільки до цього реалізувати такі рішення здавалось неможливим. Але ізраїльтяни повинні були закривати базові потреби власними зусиллями, тому продовжували експериментувати та досягли бажаного результату. За схожим принципом створюють усі інші стартапи: через потребу у виживанні, зумовлену війною та спекотним кліматом.


Імміграція

Наймасштабніша імміграція відбулася у 1990-2000 роках. Тоді на територію Ізраїлю перемістилося приблизно 800 тис. людей. Усі вони бажали отримати дозвіл на постійне проживання. Половина з них були кваліфікованими спеціалістами в різних сферах: від медичної до будівельної. Загалом за 74 роки кількість населення збільшилась у 9 разів, що є високим показником, який впливає на розвиток економіки.

Держава регулярно розробляє програми для залучення найкращих спеціалістів і створює з ними концепції розвитку підприємницької діяльності. Оскільки підприємцям забезпечують усі необхідні для розвитку стартапів умови, то і їхати з країни немає потреби. За внутрішніми даними, майже кожен, хто виїжджає з Ізраїлю на навчання чи на роботу, робить це для того, щоб набути нового досвіду й відтак застосувати його на батьківщині.


Приклад

За дослідженням United Nations, кількість населення Ізраїлю щороку зростає, а за наступні 30 років загальна чисельність підвищиться ще майже на 4 мільйони. Водночас молоде покоління не шукає можливостей покинути країну, адже має всі потрібні умови для розвитку. Це означає, що економіка Ізраїлю зростатиме надалі, зокрема завдяки приросту кількості людей та залученню спеціалістів з усіх куточків світу.



Хуцпа

У перекладі з івриту слово “хуцпа” означає зухвалість, що і є відмінною рисою населення Ізраїлю. Також цей термін виражає спосіб їхнього життя, ставлення до роботи, створення проєктів, інновацій та має певні принципи. Одним з головних правил хуцпи є сумнів у діях інших, навіть своїх керівників. Працівники, незважаючи на свій статус у компанії, не бояться говорити правду — навіть за найменшої підозри в непрофесійних діях колеги чи керівника вони відкрито висловлюють свою думку. Існує приказка: “Два євреї — три думки”, яка стала уособленням хуцпи.

Таке мислення — це не випадковість, а навмисно зрощена навичка, якої навчають дітей змалечку. Культура юдаїзму стверджує, що кращі рішення народжуються саме в суперечках. Спочатку одна людина висловлює думку, потім інша навмисно піддає її сумнівам і висуває власну гіпотезу, а далі кожен учасник обговорення намагається повернути собі лідерство.

Ієрархія у цій країні неможлива, оскільки виховання спонукає людей до ухвалення самостійних рішень, а не систематичного виконання наказів. Водночас люди не ображаються одне на одного та не пліткують, а спілкуються за допомогою відкритих запитань та будують відносини на прозорому ставленні.


Приклад

  • Ерік Шмідт, засновник венчурного фонду Innovation Endeavors, регулярно інвестує гроші в Ізраїль та пояснює своє рішення так:Ізраїль процвітає у сфері інновацій, тому що культура ізраїльтян дозволяє ставити під сумнів авторитети й кидати виклик усьому вони не дотримуються правил”. Саме принципи хуцпи стають для багатьох інвесторів вирішальними під час ухвалення рішення щодо вкладання своїх фінансів у молоді проєкти.
  • Ронні Фрідман здійснив революцію у комп’ютерній сфері завдяки своїй наполегливості та суперечкам з керівництвом. Він запропонував Intel-Ізраїль розробити чіпи з низьким рівнем енергоспоживання, що суперечило стратегії розвитку компанії. Але попри це інженер обстоював свою думку, сприяв зміні правил, доводив корисність своєї ідеї та згодом досяг поставленої мети.


Терпимість до невдач

Жителі Ізраїлю також сумніваються у стабільності, завтрашньому дні та ідеальному моменті для початку. Повертаючись до першого чинника успіху, ми можемо проаналізувати, що якби ізраїльтяни чекали збігу всіх умов для запуску стартапів, то не вижили б. Саме тому від ідеї до початку реалізації зазвичай проходить декілька хвилин, а помилки стають важливим рядком у резюме. Вони знають, що невдала спроба прокладає шлях до реалізації  масштабнішої ідеї, та розповідають про свої помилки з легкістю та певною гордістю. Цієї навички також навчають з дитинства, чим виховують високу терпимість до невдач і фокус на досягненнях, а не втратах.


Приклад

  • У школі учнів не хвалять та не знецінюють. Оцінки є звичайними цифрами, які не мають важливого значення. Так само відбувається процес виховання у сім’ях — батьки переглядають досягнення дітей з погляду розвитку, їх не нагороджують за високі бали та не сварять за низькі. Систематична відсутність оцінювання зрощує у людях інші принципи, які не базуються на бажанні отримати схвалення суспільства.
  • Корея відома своїм інтересом до технологій, але бізнесів і стартапів у них значно менше, через страх помилки. Якщо кореєць не досягає успіху, то намагається це приховати навіть від найближчого кола людей. До речі, це підвищує відсоток невдачі, оскільки для запуску проєктів потрібна команда та розголошення. А жителі Кореї бояться цього, адже ще на початку розглядають свої дії у перспективі програшу.
  • Ізраїль має закони, які передбачають дії держави та програму підтримки бізнесів, що банкрутують. Користуватися такими послугами для їхньої ментальності цілком нормально, вигідно, і як правило, наступні спроби стають більш вдалими та революційними.


Військове мислення

Військова служба — це обов’язок кожного ізраїльтянина, винятком можуть бути лише учні духовних шкіл. Тому майже всі успішні підприємці є професійними військовими, що впливає на економіку, адже навчання у ЦАХАЛ (армія оборони Ізраїля) передбачає розвиток soft-skills, які потрібні всім стартаперам. На службі їх також спонукають до ухвалення швидких і раціональних рішень, дають можливість самостійно діяти та нести відповідальність за помилки.


Приклад

  • Підрозділ 8200 займається радіоелектронною розвідкою та є одним із найпрестижніших в Ізраїлі. Для того, щоб потрапити сюди на службу, потрібно мати технічне мислення та лідерські якості. Потенційний кандидат проходить 12 етапів відбору (співбесіди, тестування, фізичні випробування) протягом 6-12 місяців, з 8:00 до 22:00. На сьогодні саме колишні розвідники з 8200 підрозділу заснували понад 1 тис. успішних стартапів у Ізраїлі.


Національна репутація

У світовому середовищі стартапів ізраїльтяни зарекомендували себе надійними, креативними, сміливими та принциповими бізнесменами. Ще 30 років тому їм потрібно було створювати свою національну репутацію, але на сучасному етапі вона працює на них і самостійно залучає інвесторів. США випереджає Ізраїль за кількістю новостворених проєктів, але якщо враховувати якість та креативність, то першість зміниться. Так відбувається тому, що США часто реалізують перші ідеї, без спроб піддати їх сумніву та покращити. Також їм не потрібні новаторські рішення, оскільки населення перебуває у безпеці та не відчуває потреби у виживанні.


Приклад

  • Корпорації високотехнологічних компаній продовжують відкривати на території країни дочірні офіси, підприємства, інвестують у розвиток місцевих бізнесів і співпрацюють з їхніми науковцями. Онлайн-сервіс для розроблення сайтів Wix.com має штаб-квартиру та заснований в Тель-Авіві, а весь бізнес коштує $10 млрд. Офіси корпорації розміщені в Україні, США, Канаді, Німеччині, Литві та інших європейських країнах, що є показником розвитку та постійного залучення фінансів.


Що по висновках?

Перманентна воєнна загроза, потреба у виживанні, приріст населення, наявність умов для розвитку, обов’язкова служба та ментальність ізраїльтян, — це чинники, що сприяють створенню стартапів та виведенню економіки країни на високі показники. Населення вірить, що саме відсутність первинних переваг змушує їх мислити інакше і в результаті призводить до інноваційних рішень.

Історики зазначають, що не всі країни можуть повторити досвід Ізраїлю, оскільки важливими чинниками стало їхнє мислення, ставлення до помилок і готовність обстоювати свої проєкти. Але незаперечним залишається те, що будь-яка криза створює нову потребу, а значить, десяток ідей для її розв’язання. І саме на цю фразу орієнтуються всі засновники у країні стартапів.

Читайте також у рубриці Кейси
КЕЙС: нова рекламна кампанія Третьої окремої штурмової бригади
Реакції на образи у стилі pin-up
/ Рекламний бліц з Тонею Кондаковою
Креативна директорка про рекламні кейси, які навчають, змушують плакати та сміятися
Як українські бренди зберігають і переосмислюють культурну спадщину
Брошка-нагорода з титану до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, візерунки старовинних рушників на одязі та колекція, натхнена українськими мозаїками
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Чому українці волонтерять та донатять: дослідження фонду КОLO
В опитуванні взяли участь респонденти із 42 країн світу
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень