15 травня в український прокат виходить комедійний байопік режисера Річа Пеппіатта Kneecap («Кнікап»). Це історія походження однойменного ірландськомовного реп-гурту, що відомий бунтарським гумором, антиколонізаційними поглядами й вибуховим поєднанням непристойностей і політичної позиції.
Як фільм про белфастську трійцю, що змінює уявлення про реп та очолює рух за права, став одним із найобговорюваніших інді-релізів року і чому варто подивитися цю стрічку — розповіли у KyivMusicFilm.
Це переверне ваше уявлення про реп та Ірландію: що треба знати про фільм Kneecap
Бунтівники з Белфаста
Гіп-гоп тріо Kneecap родом з Північної Ірландії — частини Сполученого Королівства, що досі відчуває наслідки колоніального минулого й політичного конфлікту між двома культурами. Виховані батьком-націоналістом і ветераном ІРА, Ніша ОʼКарлен (Móglaí Bap) і Ліам Оґ О’Ханна (Mo Chara), які грають у фільмі самих себе, з дитинства засвоїли, що ірландська мова — їхня зброя у боротьбі за свободу. І вони зухвало використовують її, вступаючи у суперечки з копами, радикальними угрупованнями і консерваторами.
Одного разу їхні шляхи перетинаються з місцевим вчителем музики (Джей-Джей ОʼДогерті, DJ Próvaí): він змінює шкільну дошку на діджейський пульт, надягає патріотичну балаклаву — і так починається історія Kneecap.
Доленосна зустріч запускає вибухову реакцію: гіп-гоп тріо стає не просто музичним феноменом, а обличчям покоління, що повертає голос рідній мові й кидає виклик системі. Іноді буквально — з голими сідницями й написом Brits out. Їхні треки — про секс, наркотики та життя ірландських вулиць, але водночас — про гідність, ідентичність і свободу бути собою.
Фассбендер та його ірландське коріння
Одним із найпомітніших акторських зірок фільму став Майкл Фассбендер — номінант на «Оскар», «Золотий глобус» та BAFTA, відомий за ролями у стрічках «Сором», «Безславні виродки» та «Люди Ікс». Для актора з ірландським корінням ця роль стала особистим поверненням до рідної культури.
«Моя ірландська почала повертатися до мене під час зйомок, — зізнався він в інтерв’ю RTÉ. — Якщо чесно, я навіть трохи соромився, наскільки слабко її пам’ятаю — адже вивчав мову із шести років аж до випуску зі школи. Але поступово вона оживала в пам’яті».
Фассбендер приєднався до проєкту одразу після прочитання сценарію: «Як тільки побачив їхні кліпи й відчув їхню енергію, одразу подумав: «Ці хлопці справжні. Все, що вони роблять — щиро».
Наче «Трейнспоттінґ» зустрів «8-му милю»
Так описують Kneecap критики — за стиль, енергію та безкомпромісність. Шотландський письменник Ірвін Велш, автор роману Trainspotting, після перегляду стрічки написав, що це було «абсолютно феноменально». Фільм та гурт Kneecap не залишили байдужим і Елтона Джона. Він назвав тріо «надзвичайним» і додав: «Я був вражений енергією і життєвою силою, яку вони випромінюють. Вони політичні, а таких гуртів зараз не так багато. Я їх обожнюю!».
Фестивальний прорив
Для режисера Річа Пеппіатта це повнометражний ігровий дебют. За його словами, створення фільму про гурт Kneecap, який не тільки популяризує ірландську мову, а й активно бореться за її збереження, стало результатом його усвідомлення, що в Белфасті є велика спільнота молодих людей, які свідомо обирають ірландську мову як частину свого життя.
«Я не розумів анічогісінько з ірландської, якою вони читали реп, але було очевидно: чимало людей у переповненій залі знали кожне слово. Їхня сира енергія й автентичність були беззаперечними, — коментує своє знайомство з гуртом Kneecap режисер Річ Пеппіатт. — Як давній фанат олдскульного гіп-гопу, я бачив у їхньому ставленні до мови ті самі паралелі, що свого часу спричинили хвилю суперечок навколо афроамериканських реперів, які переосмислювали англійську, щоб відобразити свою урбаністичну пригнічену реальність».
Прем’єра фільму відбулась на кінофестивалі Sundance у 2024 році, де він отримав нагороду NEXT Audience Award. Kneecap став першим фільмом ірландською мовою, що увійшов до програми фестивалю та отримав відзнаку.
Також стрічка здобула номінації у 6 категоріях на 78-й церемонії вручення премії BAFTA, була кандидатом від Ірландії на премію «Оскар» та потрапила в шортліст у категорії «Найкраща оригінальна пісня».
Kneecap виходить в прокат в українських кінотеатрах 15 травня. Розклад сеансів — за лінком.
Ми також писали, що Бригада «Хартія» зняла документальний фільм про звільнення Харківщини