fbpx
Зсередини

Хто такий продюсер?

Розповідаємо, які бувають продюсери та чим вони займаються
Ірина Виговська, 15.11.2019

Як працює продюсер 

Навколо професії продюсера ходить найбільше легенд. Насправді продюсерів існує багато. Вони можуть відповідати як за фінансову частину виробництва, так і за творчу або адміністративну. З’явилася також професія діджитал-продюсера. Запит на спеціалістів цього фаху надходить здебільшого від рекламних агентств. В обов’язки може входити як володіння основними технологіями програмування, так і знання трендів у соцмережах та хайпових мемів.

Продюсер може бути лінійним, креативним, виконавчим, генеральним, продюсером пост-продакшну і т.д.

Продюсер може бути лінійним, креативним, виконавчим, генеральним, продюсером пост-продакшну і т.д.


Тетяна Клименко, лінійна продюсерка:

Продюсерів зараз багато і всі вони різні. Напрямки їх роботи змінюються в залежності від сфери та досвіду. Можна бути продюсером на ТБ, у кіно, рекламі, серіальному виробництві, продюсером свого або не свого YouTube каналу. Так, навіть інстаграм акаунта, недавній приклад – Eva stories, адаптація щоденників, які єврейська дівчинка Єва вела в окупованій нацистами Угорщині. Коротко кажучи, продюсувати можна що завгодно і кого завгодно.


Два основних типи продюсерів:

1.

Продюсер, який відповідає за організацію всього проєкту, включно з ідеєю

2.

Продюсер, який відповідає тільки за виробництво. Щоб зйомка в принципі відбулася і на руках був готовий продукт.


Якщо говорити про мене, то я ще продюсер рівня “організувати”. Незалежно від проєкту, моя основна функція – це налаштування комунікації між усіма, хто має відношення до проєкту. І вже потім реалізація всіх завдань: отримання дозволу на зйомку в колонії, заклеювання вікон в мерії сміттєвими пакетами або ловля голуба. Загалом, потрібно багато контролювати та перевіряти.

У цій професії багато складнощів, але в моєму випадку – це перфект метч. Я з дитинства боялася ненависної роботи й дуже яскраво собі уявляла, як ходжу в офіс з 9 до 18 і весь час страждаю. Так що зйомки по 24 години поспіль мені даються морально легко. Це така ж хімія, як і закоханість: ти просто не можеш пояснити, чому ось ця конкретна людина – твоя рідна душа. Напевно, цей бік екрану просто завжди був частиною мене. Наперекір усім мінусам, йти в більш спокійну сферу я не збираюся.

Це така ж хімія, як і закоханість: ти просто не можеш пояснити, чому ось ця конкретна людина – твоя рідна душа


Наталія Авдєєва, продюсерка The Village Україна

Я продюсерка The Village Україна. Працюю в редакції майже 3 роки, з самого запуску. На початку в мене було набагато менше ролей, ніж є зараз. Зараз я роблю так, щоб усім у редакції було комфортно.

Наприклад, для того, щоб хтось із моїх колег-журналістів написав матеріал, я шукаю героя, домовляюся з ним про запис інтерв’ю. Для візуальної частини контенту знаходжу та брифую фотографа, надсилаю йому ТЗ, слідкую за тим, щоб фінальні фото вчасно були отримані дизайнером.

Для зйомок я займаюсь пошуком локації, домовленостями, запитами та дозволами, узгодженням з фотографом, журналістом, героями. Я веду всю комунікацію: координую, планую час, розставляю дедлайни. Коли журналіст записав матеріал, коректор має його вичитати, а герой епрувнути — це теж моя зона відповідальності.

Я веду комунікацію з інформаційними партнерами: ходжу на зустрічі з ними, збираю, обробляю та передаю всі запити відповідальному редакторові або журналісту – залежно від того, яке це інформаційне партнерство.

На мені також уся рутинна робота: ведення таблиць зі всіма даними про наших фрілансерів, дистанційних журналістів і фотографів, штатних працівників, наприклад, дні народження, номери телефонів, хто з якого дня працює та скільки в кого днів для відпустки залишилось. Я контролюю, щоб кожен вчасно взяв відпустку і пішов трохи відпочити. У плануванні відповідальна за те, щоб усе занотувати і потім надіслати follow up.

Я вношу в календар відпустки колег, дистанційну роботу, графік і зйомки. Для того, щоб Андрій, Марк (головред та заступник головреда у The Village Україна – ред.) чи будь-хто з редакції зайшли в календар і зрозуміли по графіку, хто сьогодні працює дистанційно, хто є в редакції, хто репортер, кого можна оперативно залучити.

Плюс я додатково працюю райтером – створюю контент для рубрики “Стиль”.

Мій робочий день:

Я приходжу в редакцію, відкриваю пошту, розставляю мітки, дивлюся, щоб усю корисну інформацію взяли в роботу, уточнюю, якщо чогось не вистачає. Далі я працюю над текстом, якщо він у мене є, якщо немає – готую договори, обробляю дозволи на зйомки, комунікую з героями, планую наперед створення виробничого контенту.

Зараз я роблю так, щоб усім у редакції було комфортно


Андрій Ризванюк, виконавчий продюсер Film.ua

Виконавчий продюсер – права рука продюсера. Продюсер знає, де взяти кошти, виконавчий продюсер знає, як ці кошти реалізувати в проєкти. Продюсер приймає ці проєкти, а кошти повертає та примножує. Замкнений цикл.

У виконавчого продюсера є кошторис і план дій, погоджений з продюсером. Зона його відповідальності – фінальний продукт, більше він нічим не займається. Мета виконавчого продюсера – якість та цінність проєкту.

Від інших продюсерів (креативного, лінійного і т.д.) виконавчий відрізняється назвою посади, функціоналом, закріпленим за посадою, відповідальністю за кінцевий фінансовий результат.

У реаліях сучасного українського кіновиробництва бути виконавчим продюсером — це ситуація, де ви на велосипеді, який їде з гори, на рамі сумка з чеським кришталем, велосипед горить, і ви горите, і сидіння немає.

День виконавчого продюсера за останні дванадцять років жодного разу не повторився. Це звичайний день людини з професією ненормованого робочого дня. Я люблю дні, коли в нас усе готово. 05:00 літнього ранку, я приїжджаю на майданчик як абсолютно щаслива та безтурботна людина з кавою для білочок, режисера, оператора та художника. Ненавиджу дні, коли ми робимо щось вперше, або щось небезпечне.

День виконавчого – це день працівника кабінету невідкладної психологічної допомоги фінансового спрямування 24/7 .

Продюсер знає, де взяти кошти, виконавчий продюсер знає, як ці кошти реалізувати в проєкти


Юрій Прилипко, виконавчий, пост-продакшн продюсер

Я продюсую проєкти. Шукаю ідею/сценарій, збираю команду, шукаю фінансування, знімаю, роблю пост-продакшн, продаю проєкт, продумую і запускаю промо-кампанію, прокатую, збираю гроші. Порядок може незначно змінюватися. Наприклад, продати можна раніше, ніж зняти. 

Продюсер впливає і приймає рішення на кожному етапі створення фільму. Несе на собі всю відповідальність та більшість ризиків.

У моїй роботі найголовніше – вміння працювати з людьми та здатність знаходити компроміси, а найскладніше – людський фактор. 

Щоб стати продюсером, людина має бути суперменом у софт-скілах та вміти рахувати. 


Анастасія Верлінська, фестивальна продюсерка

Продюсер — людина, яка вірить у свій проєкт та намагається всіма способами його реалізувати. Фактично, він може продукувати та реалізовувати власні ідеї, а також допомагати з цим іншим. Це людина, яка слідкує за тим, що відбувається в його/її сфері діяльності, розуміється на трендах та імплементує це в проєкт.

Моє головне завдання — правильно організувати роботу і творчо піднести ідею. З одного боку продюсування — це створення, просування та фінансування проєкту, а з іншого — творчий процес. Творчість полягає в розумінні аудиторії, її потреб, тенденцій (іноді не тільки вашої сфери, але й суміжних), пошук партнерів, розширення проєкту за межі конкретного міста/локації.

Робота фестивального продюсера — нескінченний пошук та пітч своїх ідей, комунікації з креативними просторами в Україні. Це дослідження грантів для проведення різноманітних додаткових івентів на базі фестивалю. Це постійні листування з іноземними фестивалями та посольствами, аби частково сформувати програму, цікаву аудиторії.

Окремий шматок роботи складає пошук партнерів. Головне — мати стратегію,  максимально детально розписати її, прорахувати і вже далі рухатися, розуміючи, що можна реалізувати зараз, а над чим ще треба працювати.

Головна ціль фестивалю, як такого, — промоція незалежної анімації в країні, тому ми намагаємося проводити якомога більше показів у різних містах з дискусіями. За можливості залучаємо місцевих аніматорів, щоб вони ділилися досвідом з аудиторією.

Мій робочий день проходить по-різному. Намагаюся розподіляти завдання по напрямкам. Партнери-фінансування-організація подій протягом року.

Робота фестивального продюсера — нескінченний пошук та пітч своїх ідей, комунікації з креативними просторами в Україні

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень