fbpx
Кейси

Хто і як висвітлює важливі соціальні теми в музичних кліпах

Дискримінація, екологія, насильство та інше
Коротенко Оля, 06.08.2021

Кілька днів тому журналісти авторитетного видання Rolling Stone назвали кліп співачки Бейонсе на трек Formation кращим музичним відео за всю історію. Творчий проєкт очолив рейтинг “100 найкращих музичних відеокліпів”. Кліп представили в 2016 році.

У ньому використано яскраві образи, пов’язані з історією та культурою темношкірих американців: дівчина лежить на даху патрульної машини, що потопає, у зруйнованому Новому Орлеані; стіна, на якій аерозольною фарбою написано “Досить у нас стріляти”.

Головним завданням кліпу Formation було показати неприйнятність знущань над афроамериканцями.

Ми вирішили зібрати кліпи, у яких музичні виконавці висвітлюють важливі соціальні теми — сексуальної орієнтації, гендерної та расової рівності, екології, хвороб та насильства.


Lil Nas X — Montero

22-річний репер Lil Nas X (справжнє ім’я — Гілл Монтеро) цієї весни представив кліп Montero, що цілком може стати історичним для світового квір-ком’юніті.

Lil Nas X — відкритий гей, хоч до камінг-ауту прийшов не одразу. Зізнатися суспільству у своїй орієнтації артисту стало легше після того, як стала популярною його пісня Old Town Road.

У листопаді 2020-го репер випустив різдвяний сингл Holiday, який почав готувати аудиторію до зміни образу артиста. У кліпі до треку Lil Nas X використовував футуристичні образи Санта-Клауса та його ельфів, які явно відсилали до квір-естетики.

Але справжній фурор справив кліп на трек Montero (Call Me By Your Name). У ньому показано вигаданий світ Монтеро, де Lil Nas X сам виконує усі ролі й з’являється в кількох образах: Адама, змія-спокусника, суддів Марії-Антуанетти в перуках і Сатани. У відео багато відсилань до релігійних сюжетів і давньогрецької історії — до Адама і Єви, Едемського саду, суду над Ісусом, легенди про юнака Ганімеда. Також у пісні цитується “Бенкет” Платона. Історики відзначили, що потрібно володіти пристойним рівнем знань, аби зчитати всі відсилання.

Реліз Montero зчинив чимало шуму й привернув увагу до трьох важливих тем. По-перше, він стирає межу толерантності й намагається змінити сприймання всієї квір-культури — від моди до музики. По-друге, допомагає самому артисту й іншим людям боротися зі страхом прийняття власної індивідуальності. І врешті, порушує проблеми сприймання музикантів-геїв і реперів-геїв зокрема, адже реп та гіп-гоп споконвіку вважались маскулінними жанрами. Творчість музикантів-геїв прийнято сприймати як щось ніжне й чуттєве. Це шкідливий стереотип, з яким треба боротися.

Звичайно ж, кліп Montero сколихнув аудиторію й очікувано поляризував її. Для консерваторів Lil Nas X перетворився з милого ковбоя на монстра, який пропагує сатанізм. А для лібералів, навпаки, став проявом сміливості й чітким та переконливим сигналом не боятися сприймати самих себе без страху.


Madonna — Like A Prayer

Журналіст The Washington Post Річард Морган поставив кліп Lil Nas X Montero в один ряд із кліпом Мадонни на пісню Like A Prayer. Схожість справді є: у кліпі Мадонни засудили невинну людину, а Ісус Христос був темношкірим. Відео теж спричинило резонанс і навіть прокляття з боку Ватикана. З Lil Nas X сталася схожа історія через особливе бачення релігійних символів.

Кліп на пісню Like a Prayer зняла Мері Ламберт. Відео демонструє убивство білої дівчини через зв’язок з афроамериканцем і поцілунки темношкірого святого. Звісно, відео спричинило шквал звинувачень на адресу співачки з боку релігійних груп і громадських організацій. Офіційний Ватикан узагалі його прокляв, незважаючи на заяви співачки про те, що вона праведна католичка, а кліп — демонстрація її істинної віри. Якщо подивитися відео під іншим кутом, то можна помітити, що в ньому, навпаки, просувають гуманістичні ідеали, є антирасистський посил, а церква показана як місце порятунку.

Ось як сама Мадонна пояснює сенс свого кліпу:

“Я уявляла історію про дівчину, яка шалено закохалася в чорношкірого чоловіка на Півдні, а там подібні міжрасові любовні стосунки заборонені. Хлопець, у якого вона закохалася, співає в хорі. Через одержимість коханням, дівчина постійно ходить до церкви. Завдяки Мері Ламберт ця історія перетворилася на більш масштабну — про расизм і нетерпимість. Режисерка придумала сюжет, у який заклала багато релігійного символізму — навіть більше, ніж я спочатку закладала в пісню”.

Попри прокльони, кліп став абсолютним музичним бестселером. Шанувальники Мадонни були в захваті від нього. Відео крутили на MTV по кілька разів на день, співачка отримала приз MTV VMA в номінації “Вибір глядачів” і потрапила з Like a Prayer в список “100 кращих музичних кліпів за версією читачів Rolling Stone”.

Сингл Like a Prayer став одним з найбільш продаваних за всю  кар’єру співачки: однойменний альбом, до якого ввійшла пісня, продали в кількості 5 мільйонів екземплярів.


Childish Gambino — This Is America

У 2018 році американський актор і музикант Дональд Гловер, під сценічним псевдонімом Чайлдіш Гамбіно, випустив кліп This is America. Він містить міркування про життя темношкірих у сучасних Сполучених Штатах.

Кліп повністю складається з відсилань і прихованих сенсів. Щоб розгадати їх, потрібно дуже уважно дивитися відео й володіти достатнім обсягом знань. Однак з головною ідеєю промахнутися складно: Гловер повідомляє, що у США, як і раніше, пригнічують чорношкіре населення, а картинка красивого американського життя часто оманлива й відволікає від справжніх проблем.

У ролику всіляко демонструють, що зброя у США цінніша за людське життя. Після пострілів у кожній сцені відбувається той самий ритуал: людина прибирає пістолет і загортає його в спеціальну тканину, в той час як з мертвим тілом не надто заморочуються.

Також зосереджено увагу на зростанні загрози тероризму. У ролику постійно використовують вогнепальну зброю, а також розіграли сцену з розстрілом хору в Чарльстоні. Випадок у 2015 році, коли білий чоловік розстріляв пастора й парафіян місцевої афроамериканської церкви.

Дивна поза, у якій Гловер стріляє на початку кліпу, відсилає до персонажа часів расової сегрегації Джима Кроу.

В одній зі сцен у кліпі з’являється відсилання до Біблії — людина на білому коні. В Об’явленні Івана Богослова говориться про чотирьох вершників, які є провісниками Апокаліпсису. Перший з них, Чума, сідлає коня білого кольору.

Цікаво, що поліція не вбиває і не переслідує в цьому кліпі тільки тих, хто танцює. Можливо, це натяк, що танець для темношкірих — єдиний символічний захист від насильства.


Placebo — Life’s What You Make It

Life’s What You Make It — це кавер-версія пісні Placebo Talk Talk. У 2017 році гурт Placebo випустив кліп на пісню, знятий на одному з найбільших звалищ електронних відходів у світі — Аґбоґблоші. Звалище знаходиться в передмісті міста Аккри — столиці країни Гана.

До 90-х років Аґбоґблоші було мальовничим місцем з річками й озерами, а у 2013 році Blacksmith Institute визнав його небезпечнішим за Чорнобиль. У місті живуть 40 тисяч осіб, середній вік жителів — 12-20 років. Здебільшого це діти й підлітки, які працюють на звалищі.

Кліп вийшов у момент наростання опору екологічній політиці Трампа. У відео розкрита тема електронних відходів і нерозумного споживання як хвороби суспільства розвинених технологій. Головні герої відео — два хлопчики, які живуть і працюють в цьому місці.

“Важливо наголосити, що відео не виступає проти технологій, — прокоментував лідер Placebo Браян Молко. — Водночас ми сподіваємося, що воно змусить глядача замислитися про наслідки бездумного викидання несправної техніки. У наші дні є способи екологічної утилізації. Деякі компанії навіть дадуть вам гроші за це. Все, що потрібно — трохи більше зусиль”.


Radiohead — All I need

У 2008 році гурт Radiohead випустив кліп на пісню All I need. Відео висвітлює тему торгівлі людьми й дитячої праці. Створення цього кліпу ініціював канал MTV, а лідер групи Том Йорк прийняв пропозицію.

MTV реалізовував проєкт MTV EXIT — End Exploitation and Trafficking (“Кінець експлуатації і торгівлі людьми”). Його мета — інформувати про чоловіків, жінок і дітей, яких примушують до різних форм праці чи проституції.

Коментуючи свою участь у проєкті, Том Йорк заявив, що радий висвітлювати проблему, яка цікавить переважно крайніх лівих активістів, а не мейнстримні медіа.

У кліпі паралельно показані дві історії. В одній маленький хлопчик із Заходу вчиться, грає і відпочиває. У нього є нові кросівки. Їх виготовив ровесник хлопчика на потогонному цеху в східній частині країни.


Lady Gaga — Til It Happens To You

У 2015 році Леді Гага випустила кліп на пісню Til It Happens To You, що розповідає про сексуальне насильство. Історія у пісні розказана від імені жертв насильства.

Ролик показує, як студентки коледжів стають жертвами сексуального насильства в кімнаті гуртожитку, громадському туалеті й на вечірці, і як змінюється їхнє життя після цього. Кліп закінчується на оптимістичній ноті: жертви насильства отримують таку необхідну їм підтримку і об’єднуються, щоб разом боротися з проблемою.

Пісню використали в документальному фільмі The Hunting Ground, що розповідає історію кількох дівчат, які стали жертвами сексуального насильства в коледжах.


Sia — Free Me

Кліп Free Me співачка Sia представила у 2017 році. Приводом для його створення став спільний соціальний проєкт з Abzyme Research Foundation під назвою #endHIV.

За сюжетом молода жінка дізнається, що заражена ВІЛ і може передати вірус ненародженій дитині, якщо не буде лікуватися.

Для зйомок Sia зібрала команду зірок: актрис Зої Салдана як головну героїню і Джулліан Мур як оповідачку, а також хореографа Раяна Геффінгтона. У кліпі поєднано властиві кліпам Sia риси: яскравий вокал, красиву хореографію і виразну артистичність.

У межах проєкту гроші за скачування треку передали на дослідження нових методів боротьби з ВІЛ.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень