fbpx
Кейси

Кейс Gorillaz: історія та комунікації віртуального гурту

Голограми на концертах, комунікації через відеоігри та колаборації з брендами
Альтман Дарина, 28.11.2020

Gorillaz – британський віртуальний музичний гурт. Створений у 1998 році, гурт складається із чотирьох вигаданих анімаційних персонажів: 2D, Мурдока, Нудл і Рассела. Герої мають власний всесвіт та історію, що відображають у музичних кліпах, мультфільмах, інтерв’ю та коміксах. 

Gorillaz увійшли в Книгу рекордів Гіннеса як “Найуспішніший віртуальний гурт”. Окрім самого новаторського концепту цифрового гурту, Gorillaz постійно комунікують зі слухачами в незвичні та сміливі для музичної індустрії способи.

Ми розповіли про історію гурту Gorillaz, його комунікації та численні колаборації з брендами.


Довідка

Джеймі Г’юлетт і Деймон Албарн

Гурт Gorillaz створив у 1998 році учасник популярного британського гурту Blur Деймон Албарн разом із художником коміксів Джеймі Г’юлеттом.

“Ми знімали разом житло та у вільний час постійно дивилися телеканал MTV. Ми були вражені кількістю однотипних та штучних гуртів. Усі вони були такі нудні й нецікаві, що ми вирішили: створимо власний віртуальний гурт!” – згадує Джеймі.

Gorillaz – це гурт, що має єдиного постійного музиканта. Деймон Албарн часто створює колаборації з виконавцями різних жанрів, але фактично залишається єдиним незмінним учасником. Джеймі ж, cвоєю чергою, відповідає за візуальну частину: малює персонажів, віртуальні світи, створює всю айдентику Gorillaz.


Еволюція живих виступів

Якщо анімоване відео ідеально підходить для музичного кліпу віртуального гурту, то з концертними виступами дещо складніше. У перші роки Gorillaz узагалі приховували свої особистості та залишалися інкогніто, щоб зберегти об’єктивність сприймання та уникнути порівнянь з іншим гуртом Албарна — Blur. На перших виступах Деймон ховався за екраном, на якому було зображено графічний відеоряд. 

“Як для людини, що пробула останні 10 років фронтменом шалено популярного гурту, для мене це був дивний досвід. Інколи під час виступів аж хотілося прорізати дірку в екрані та висунути свою голову.”

Згодом Gorillaz почали використовувати 3D-голограми віртуальних учасників. Такі виступи зазвичай робили на подіях вручення різних музичних нагород та премій. Коли гурт виконує композицію у колаборації з іншими артистами, часто їх також зображають у вигляді голограми, як-от Мадонну на церемонії Греммі у 2006 році. 

Лише після 12 років існування гурту Албарн уперше з’явився на сцені під часу виступу, хоча його авторство вже не було секретом. Із часом та появою нових технологій концерти Gorillaz значно змінилися та в останні роки перетворилися на справжні шоу.

У світовому турі в 2017 році нове рішення полягало в тому, щоб підкріпити виступ ключовими сюжетними темами альбому та поєднати віртуальних учасників на екрані із живими виконавцями на сцені.

Для виступів створили Oracle — спеціальний круговий світлодіодний екран, підвішений над сценою, із двигунами позаду, що надавали йому широкий діапазон руху. У такий спосіб вдалося інтегрувати рухи виконавця та мультфільму. Намальовані Г’юлеттом персонажі в новій технології дали змогу втілити комунікацію між вигаданими віртуальними учасниками, реальними музикантами та аудиторією.

Деймон Албарн

“Це був неймовірний досвід інтерактиву з аудиторією. Єдине, що мене засмучує, це недостатній прогрес із технологіями голограм, — розповідає Деймон. — Чесно кажучи, я сподівався, що до цього часу я вже зможу буквально стояти поряд з персонажами та взаємодіяти з ними, як з реальними людьми. Сподіваюся, ніхто не зробить цього до мене, адже я мрію втілити це вже понад 20 років!”

Новий формат живих виступів очікує на слухачів і в епоху пандемії. 12 і 13 грудня Gorillaz проведуть трансляцію трьох концертів у різних часових поясах. Гурт презентує цьогорічний альбом Song Machine у новому форматі цифрових шоу разом з реальними виконавцями. Gorillaz обіцяють появу містичних гостей та запевняють, що “будь-що може статися під час шоу”. 


Комунікації у відеоіграх

У 2020 році Gorillaz переосмислили й сам формат альбомів. Song Machine протягом року випускали “серіями”, публікуючи кожну пісню й музичне відео як послідовну частину сюжету. Деймон зазначив, що бачить новий альбом як вебсеріал, що складається з окремих епізодів. Ще на початку пандемії відеогра-симулятор Animal Crossing від компанії Nintendo почала набирати нової хвилі популярності. У жовтні Gorillaz з’явились на ток-шоу Animal Talking, що проходить прямо в грі. Для Деймона Албарна та Джеймі Г’юлетта створили стилізованих аватарів і учасники дали інтерв’ю. Після цього на сцені опинилися аватари віртуального вокаліста 2D й виконавця Бека, що записав разом з Gorillaz пісню. У такий спосіб Gorillaz презентували нову композицію “Valley of the Pagans” безпосередньо в грі.

Кліп на пісню “Valley of the Pagans” повністю знятий у відеогрі GTA 5. Музичне відео зняли з використанням різних кутів камери автомобіля, яку можна використовувати в грі. У кутку відео зобразили телефон iFruit зі всесвіту GTA, у якому можна побачити співавтора пісні Бека.

Це не єдине музичне відео, у якому Gorillaz зробили колаборацію з відеоігрою. Епізод 5 “Song Machine” називається PAC-MAN, і в ньому учасники грають на ретро аркадному автоматі.


Віртуальні інтерв’ю

Усесвіт Gorillaz перетворився на складну й сюрреалістичну версію нашої реальності — у ньому ретельно продумали все до деталей. Кожен учасник має власну історію, яку впродовж існування гурту розвивають і транслюють через різні канали комунікацій. Інтерв’ю є невід’ємною частиною просування музичних гуртів та виконавців, і Gorillaz — не виняток. Віртуальні учасники з’являються в бесідах з реальними журналістами NME та BBC, а також проводять онлайн-стрими, під час яких шанувальники ставлять їм запитання в прямому ефірі.


Колаборації з брендами

Gorillaz – не просто віртуальний гурт. З роками вони в багатьох аспектах перетворилися на справжній бренд. Віртуальні учасники з продуманими особистостями, про яких випускають книжки, роблять численні колаборації з артистами. У Gorillaz відбувся навіть власний музичний фестиваль Demon Dayz у 2017 році. Усе це вивело гурт на істотно інший рівень. Упродовж своєї кар’єри Gorillaz долучалися до багатьох спільних проєктів з брендами різних індустрій.

The Lenz

Окрім власного мобільного застосунку, Gorillaz випустили додаток The Lenz у співпраці з Telekom Electronic Beats. Користувач може навести камеру на будь-яку пурпурову поверхню та побачити, як вона перетворюється на відео та графіку з учасниками Gorillaz. Інтерактивний контент можна зберігати у форматі фотографій та ділитися ним у соціальних мережах. У додатку також є можливість зазирнути до будинку Gorillaz і подивитися, як живуть Мурдок, Рассел, Нудл і 2Д.


G-SHOCK

Gorillaz двічі залучались у колаборацію з брендом годинників Casio G-SHOCK. У колекціях випустили годинники з дизайнами кожного учасника гурту. Моделі створили в різних кольорах та відтворили особистість і характер кожного персонажа за допомогою деталей та паковання. Годинники мали стандартні характеристики G-SHOCK, зокрема захист від ударів, вібрацію, водонепроникність, а також можливість підключення до додатка G-SHOCK через Bluetooth.

Нудл і 2Д зустрілися в інтерв’ю з винахідником G-SHOCK, Кікуо Ібе, і поговорили про плюси й мінуси носіння годинників на зап’ястях інопланетянами, ракетні машини та голови, що вибухають.


Panasonic Jaguar Racing

У 2016 році Нудл стала амбасадоркою гонок Panasonic Jaguar Racing. Вона з’явилася в кампанії з Чараньєю Раві –25-річною інженеркою проєкту Jaguar Formula E. Метою ініціативи Jaguar Land Rover, найбільшого британського інвестора в наукові дослідження, було заохотити більше молодих людей, зокрема жінок, наслідувати приклад Чараньї та робити кар’єру в галузі машинобудування, науки та технологій.

“Це така пристрасть, яку розуміє Нудл. Гастролюючи світом з Gorillaz, вона за свої молоді роки побачила більше, ніж бачить більшість за все життя. І якщо хтось може бути обличчям команди Jaguar Formula E, то це вона.”


Converse

Gorillaz робили чимало колаборацій з брендами одягу та взуття, одна з найяскравіших – із Converse. У 2012 році гурт випустив сингл “DoYaThing”, який рекламував колекцію взуття Gorillaz x Converse Chuck Taylor All Star, яка вийшла незабаром після цього. Пісня була частиною проєкту Converse “Три виконавці, одна пісня”. Двома іншими співавторами були Джеймс Мерфі з LCD Soundsystem та Андре 3000 з Outkast. Вийшло дві різні версії пісні: 4-хвилинна, випущена на сайті Converse, і повна 13-хвилинна версія, випущена на сайті Gorillaz.


Motorola

У 2006 році Motorola випустила рекламу мобільного телефона з Мурдоком. У ролику голий учасник гурту сидить посеред гір та грає на піаніно в оточенні овець та півнів. Коли в нього дзвонить телефон, він бере слухавку й повідомляє, що не може зараз говорити, бо голий, і продовжує грати на піаніно.


Що по висновках?

За роки існування Gorillaz перетворилися з експериментального проєкту на найуспішніший віртуальний гурт, який у певному сенсі сам став брендом. 

Gorillaz стали повноцінним продуктом цифрової епохи й активно застосовують технології не тільки у створенні музики та візуальної складової, а й у комунікаціях зі слухачем під час концертів та в інтернеті.

Світова слава зробила Gorillaz символом популярної культури. У колабораціях це дає змогу брендам залучати собі широкі аудиторії, а гурту — просувати власну айдентику та комунікувати з прихильниками.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень