fbpx
Зсередини

Кастомізація: хто, як та навіщо “прокачує” речі

Розповідаємо про кастомізацію через історію, приклади та думки
Коротенко Оля, 02.07.2021

Що таке кастомізація

Кастомізація — це одночасно дизайнерський і маркетинговий хід, який передбачає зміну товару або послуги під запити конкретного споживача. Кастомізувати можна все що завгодно: одяг, взуття, машини, предмети інтер’єру, інтерфейс смартфона, персонажів гри і так далі. Правда — все що завгодно. Споживачем також може стати будь-хто — і конкретний користувач, і навіть бізнес. Кастомайзером, знову-таки, може стати будь-хто. Є професійні кастомайзери, які змінюють уже готові товари; є бренди, які надають послугу масової кастомізації — тобто дають можливість споживачеві сконструювати товар з нуля; і є ви — якщо ви обклеїли свій ноутбук стикерами або відрізали рукава від старого піджака, щоб зробити безрукавку, ви — сам собі кастомайзер.


Історія кастомізації

Кастомізація — тема зовсім не нова. Зміною предметів і наданням їм унікальності займалися ще в давнину. Ті, хто полював на мамонтів і зав’язував їхню шкуру на собі не так, як сусід по печері, — вже кастомайзер. Згодом процес, звичайно, значно розвинувся і отримав нові форми.

Зараз, в епоху супермасового виробництва, індивідуальність та унікальність є головною цінністю для величезної кількості людей. Тому кастомізація так само залишається популярною.


У СРСР кастомізація теж була поширеною темою, хоч цей термін і не вживався серед радянських громадян. Багато хто хотів мати модний і незвичний вигляд, але за часів тотального дефіциту було складно купити щось, крім безликого однакового одягу. Тому люди креативили і знаходили способи урізноманітнити речі самостійно, під себе.

Компанії почали застосовувати прийом кастомізації в 1950-х роках, коли конвеєрне виробництво поставили на потік. Величезна кількість фірм виробляла однакові товари у великих кількостях.


Спочатку споживачі були невибагливими й купували лише ті товари, які їм надавали виробники. Потім, звикнувши до різноманітності й можливості вибирати, люди стали вимагати товари, які максимально задовольняли б конкретно їхні потреби.

Стали з’являтися custom-продукти, але їх виробництво коштувало дорого. Потрібні були люди для виконання креслень, контролю виробництва, розрахунку витрат тощо. Все це робили вручну, що впливало на ціну кінцевого продукту. Покупці звикли до того, що в кастомізованих продуктів своя цінність і вища вартість.

Пізніше з’явилася можливість масової кастомізації, яка дає змогу підтримувати генерування креслень, вибір матеріалів і виробляти продукти у стандартний спосіб, без додаткових ресурсів.


Масова кастомізація від брендів

Масова кастомізація — це послуга бренду, яка дає можливість зробити продукт під конкретного покупця, урахувавши його побажання. Компанії виконують такі замовлення у стандартний для них спосіб, без залучення додаткових тимчасових і людських витрат. Систему масової кастомізації також називають Made-to-Order, тобто “Зроблений на замовлення”.

Масова кастомізація дуже схожа на конструктор, оскільки клієнтові надають безліч основ, деталей, кольорів, фактур, а він із них “конструює” річ, яка припаде йому до душі.

Якщо раніше для виготовлення персоналізованої речі потрібно було залучати ресурси, то зараз достатньо зайти на сайт бренду, “сконструювати” річ під себе із запропонованих елементів, залишити заявку на її виготовлення і чекати готовий товар. Водночас вартість кастомізованих речей значно вища — здебільшого через ореол унікальності. Люди готові платити в кілька разів більше за можливість купити саме ті речі, які вони придумали самі.


Приклади масової кастомізації

Nike

Прикладом бренду, який успішно використовує масову кастомізацію, є Nike. Компанія має спеціальний сайт nikeid.com, де будь-який покупець може сконструювати кросівки, вибравши потрібний розмір, матеріал, колір, модель, наліпки, вишивку, розміщення свуш тощо.

Кастомізоване взуття може коштувати на $100 дорожче, ніж кросівки з аналогічними опціями в магазині.

Читай також: Nike: бренд, який обирають Форрест Гамп і Майкл Джордан


Ralph Lauren

Бренд Ralph Lauren дає можливість зробити кастомізацію свого знаменитого поло.

Під час замовлення індивідуального поло можна вибрати один із шести дизайнів силуету, 24 колірних комбінацій, підібрати окремий колір для кожної деталі виробу, вибрати варіант вишивки на грудях, доповнити поло ініціалами та навіть принтом спереду або на спині. На створення поло під замовлення йде два-три дні. Придумати власний дизайн поло і замовити його можна на сайті Ralph Lauren. Ціна речі становитиме близько $160.


Fendi

Італійський модний будинок Fendi може створити вироби з кашеміру за індивідуальним замовленням і доповнити їх вишивкою на смак клієнта. У Fendi можна вибрати одну з трьох моделей: кардиган на блискавці, джемпер з круглим або V-подібним вирізом. Виконати виріб можна, обравши із 60 відтінків пряжі. Є можливість додати латки на ліктях і кишені, регулювати глибину вирізу й ширину речі, вишити ініціали будь-яким шрифтом або додати фірмовий значок Fendi.


Є ще один напрям кастомізації від брендів — виготовлення речей, які передбачають самостійну кастомізацію. Якщо в перелічених вище прикладах споживачеві потрібно конструювати річ з нуля, то тут продають уже готовий товар, але задизайнений так, що споживач має можливість його персоналізувати, додавши / прибравши / змінивши якісь елементи.


Vans

Минулого року бренд Vans і художник Така Хаяши випустили спільну колекцію — високі й низькі кеди, цілком покриті велкро-тканиною. У комплекті з кожною парою йде значний набір деталей, які можна на неї кріпити. Деякі деталі повторюють контури тих, з яких зазвичай складаються класичні Vans (для зручності кеди розмічені кольоровими простроченими лініями), інші ж додані в набір для свободи самовираження.


Crocs

Ще один простий приклад — це Crocs. У всіх кроксів є дірочки, куди можна чіпляти спеціальні аксесуари — джибітси (Jibbitz). Серед них є різні малюнки, написи, персонажі й елементи попкультури. Кожен черевик має 13 отворів, на які можна причепити джибітси.

Читай більше: Як взуття для човнів “вийшло” на модні подіуми: історія Crocs


Кастомізація від кастомайзерів

Звичайно ж, не тільки бренди займаються кастомізацією. Та й навряд чи річ, зроблена за принципом масової кастомізації, буде на 100% унікальною. Майже напевно з тисяч споживачів відомих брендів знайдеться той, хто сконструює таку саму річ, як і ви. Ну або принаймні дуже схожу. Справді унікальну річ можна отримати, якщо кастомізувати її самостійно або звернутися до людей, які займаються цим професійно, — до кастомайзерів.

Кастомізація може стати не просто хобі, а джерелом доходу й визнання. За крутими кастомайзерами стежать тисячі й навіть мільйони людей.

Наприклад, Даніель Кордас кастомізує кросівки. В Instagram у нього 53 тисячі підписників.

А в американського художника і кастомайзера Деніела Аршама мільйон фоловерів.

В одній зі своїх робіт Аршам кастомізував кросівки з колаборації Dior і Air Jordan. У версії художника кросівки подряпані й затерті піском, наче парі вже багато років.

У кастомізації Аршаму допомагав дизайнер Філліп Леєза і його марка Philllllthy, яка спеціалізується на переробленні кросівок і стритвір-речей.


Ще одна компанія, яка кілька місяців тому прославилася своєю кастомізацією — MSCHF. Можливо, назва вам ні про що не скаже, але, напевно, ви чули про їхні “диявольські Nike”. Агентство MSСHF разом із репером Lil Nas X у квітні випустили лімітовану колекцію Satan Shoes 666 — кастомізованих Nike Air Max 97 з краплею людської крові в підошві й пентаграмою. Компанія Nike не просто відхрестилася від продукції, а навіть подала позов через неправомірне використання торговельної марки. Так кастомізація заподіяла шкоду спортивному бренду. Але про MSСHF тепер знають майже всі.


Що в Україні?

В Україні теж є професійні кастомайзери. Один з них, Демиденко Дмитро, автор проєкту DDNcustom, кастомізує кеди й кросівки. Дмитро поділився своїми думками щодо кастом-культури в Україні.


Демиденко Дмитро

Я займаюся кастомайзингом з 2015 року, це моє основне джерело доходу. Зі свого досвіду можу сказати, що заробляти на кастомізації реально. Коли я почав свій шлях у цій сфері, снікер-кастом був узагалі не розвинений в Україні. Зараз є кілька людей, які професійно займаються кастомізацією, але культура в нас усе ще не розвинена. Думаю, Україні потрібно близько 5 років, щоб кастомізація стала звичною і популярною течією.

Серед моїх клієнтів є як звичайні люди, так і зірки. У 98% випадків клієнти не знають, як саме хочуть кастомізувати своє взуття. Я дізнаюся їхні побажання щодо кольорів, тла, тематики тощо, аби було від чого відштовхуватися. Часто роблю кастом на свій розсуд — клієнти задоволені.


Що по висновках?

Кастомізація дає змогу змінити товар під себе або ж зробити його повністю з нуля, зібравши, як конструктор LEGO. Кастомайзерами можуть називатися всі, хто хоч раз переробляв щось. Але все ж є професіонали, які займаються “прокачуванням” повсякчас і на високому рівні. Бренди теж можуть надавати послуги кастомізації — це називається “масова кастомізація” або Made-to-Order.

Кастомізація була й залишається трендовою і затребуваною — в різний час із різних причин. Але найважливішим рушійним чинником є бажання людини проявляти свою індивідуальність.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень