Команда аналітиків Promodo у співпраці з SimilarWeb опублікувала нове дослідження, присвячене українському онлайн-ритейлу за друге півріччя 2024 року.
Один із головних висновків: українці стали обережнішими у витратах. Якщо раніше споживачі орієнтувалися на улюблені бренди, то тепер дедалі частіше на перший план виходить ціновий фактор.
За даними SimilarWeb, понад 90% українців використовують інтернет, і 78% в онлайні щодня. Попри це частка онлайн-покупців серед споживачів ще не максимальна. Згідно з даними EVO, частка e-commerce у загальному роздрібному ринку України у 2024 році досягла 10%, що супроводжувалося зростанням кількості покупців та частоти замовлень.
Зараз в Україні налічується приблизно 11 мільйонів онлайн-покупців. Кожен здійснює у середньому 17 покупок на рік, витрачаючи приблизно 1 300 гривень на кожне замовлення. У 2024 році загальна сума витрат українців на онлайн-шопінг становила 239 мільярдів гривень, що на 25% більше, ніж у 2023 році.
Аналітика від Promodo:
- середній чек у гривнях знизився на 17% у всіх нішах проти 2023 року;
- зростання трафіку у 2024 році перевищило 25%, якщо порівнювати з попереднім роком.
Ринок електроніки
За даними BI-системи Promodo, доходи у цій категорії зросли на 18% у гривнях та на 8% у доларах у другій половині 2024 року. Попри зменшення продажів на початку осені через відсутність розпродажів до Back to School, періоди Чорної п’ятниці та новорічних свят показали значне зростання доходів — до 40% у гривнях. Середній чек впав на 30%, а трафік збільшився лише на 12%, що свідчить про активність постійних клієнтів.
Продукти й алкоголь
Онлайн-покупки в цій категорії продовжують зростати. Дохідність у гривнях збільшилася на 53%, а у доларах — на 41%. Інвестиції у рекламу зросли на 39% у доларах, водночас вартість кліку збільшилася лише на 9%, що демонструє відносну стабільність рекламного ринку.
Ринок аптек
Сегмент фармацевтики став повноцінним гравцем e-commerce. Дохідність у гривнях зросла на 12%, у доларах — на 3%. Попри це, через зростання цін на ліки, загальний дохід у розрізі офлайну знизився. Кількість онлайн-замовлень збільшилася на 20%, а середній чек у гривнях зріс на 50%.
Одяг та взуття
Категорія показала зниження доходів на 4% у гривнях та на 11% у доларах. Середній чек зменшився на 13% у гривнях та на 18% у доларах. Споживачі все частіше обирають бюджетні варіанти або функціональні аналоги товарів, що відображається на структурі ринку.
Прогнози та рекомендації Promodo
За прогнозом аналітиків Promodo, у 2025 році очікується вповільнення зростання ринку через ймовірне скорочення кількості населення та поступове послаблення гривні. Компаніям варто приділяти більше уваги утриманню наявних клієнтів, адже залучення нових стане дорожчим. Виключно збільшення бюджетів на рекламу вже не забезпечить сталий ріст. Ритейлерам варто розглянути інші канали взаємодії з аудиторією, зокрема фокусуватися на Retention-маркетингу (*набір стратегій і тактик, спрямованих на утримання наявних клієнтів і підвищення їхньої лояльності до бренду. На відміну від класичного маркетингу, який фокусується на залученні нових клієнтів, retention-маркетинг концентрується на тому, щоб клієнти поверталися знову і знову).
Раніше ми писали про те, як за 6 місяців змінилися показники доходів українського бізнесу