fbpx
Кейси

Як з’явилися емодзі та чому всі їх використовують

Перші емодзі, популярність емодзі від Apple та приклади комунікації
Данилюк Даяна, 01.12.2020

Якщо вам відомо, що означають ці символи: <3 >:} ( ^_^) :'( :с :* — то вам або за 20, або ви знаєте, чим емодзі були задовго до появи відомих анімованих смайлів. Нині інтернет-користувачі майже не користуються старими ідеограмами. Натомість усі смартфони мають вбудовану систему емодзі, яка стала новим способом комунікації.

У цьому кейсі ми розповіли про появу емодзі, чому вони стали популярними та як Apple перетворили звичайні смайлики на нову універсальну мову, якою тепер користуються всі, зокрема й бренди у своїй комунікації.


Емодзі

Емодзі — це ідеограми та смайли, які використовують в електронних повідомленнях та на вебсторінках. Уперше вони з’явилися в Японії, а потім поширилися по всьому світу, коли їх стандартизували в клавіатурі мобільних пристроїв. Зараз емодзі поділяються на різні види: мімічні, загальні предмети, типи професій, їжі тощо.

Появу всіх нових емодзі схвалює організація Unicode, яка контролює їхні стандарти та параметри. Щоразу, коли додаються нові смайлики, вони проходять через UC, а потім переводяться на символи, які ви бачите на своєму пристрої.


Перша поява 

Перші емодзі у 1995 році створив японець Сігетака Куріта, який на той час розробляв технологію I-MODE для мобільного інтернету. Усі символи мали розмір в 12×12 пікселів, а їхнім первинним завданням було спростити обмін електронними повідомленнями.

У 1999 році він створив ранній набір із 176 смайликів, які розмістив на мобільній вебплатформі. За словами Куріти, він черпав натхнення з японської манги, де персонажам часто домальовують символи, що називаються манпу (наприклад, крапля води на обличчі, що означає нервозність або розгубленість), та піктограм погоди, які використовують для відображення погодних умов у будь-який момент часу. Зараз роботи Куріти демонструються в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку.

Уже в 1990-х роках у Європі, Японії та США робили численні спроби вдосконалити основні смайлики, щоб заохотити людей їх використовувати.


2000-і роки

На початку 2000-х технологія i-mode, що належить японському стільниковому оператору NTT DoCoMo, ввела емодзі у свої програми. До 2004 року в i-mode було 40 мільйонів підписників. Тобто багато людей уперше побачили емодзі саме між 2000 і 2004 роками.

У 2001 році компанія The Smiley Company розробила емодзі-словник — платформу для настільних ПК. Вона мала на меті допомогти людям вставляти емодзі як текст під час надсилання електронних листів та письма на настільному комп’ютері. 

У Європі та Америці емодзі почали сприймати серйозно лише після того, як Google попросила Unicode вивчити можливість єдиного пакета смайлів.  У той час компанія Apple швидко відреагувала на ці процеси й почала співпрацювати з Google та європейськими і японськими провайдерами.

У 2010 році організація Unicode випустила “стандартний набір” емодзі, який містив 722 символи. Цей крок вплинув на те, що користуватися емодзі почали далеко за межами Японії. Проте справжню популярність емодзі, які ми знаємо сьогодні, отримали у 2011 році, коли компанія Apple додала їх у свою операційну систему iOS. Уже за рік Apple випустила 376 нових емодзі.


Емодзі Apple 

Сьогодні емодзі Apple, які позначають людей, жести та емоції, славляться своєю інклюзивністю. У нових пакетах користувачам пропонують різні гендерні опції, кольори шкіри та волосся, а також нові емодзі, які можуть бути альтернативою гендерним версіям. Наприклад, особа з вуаллю та особа у смокінгу, а не поточний варіант жінки/чоловіка.

У 2015 році Unicode 8.0 представили п’ять відтінків шкіри для смайлів на позначення людини — 👩🏻, 👦🏼, 🧒🏽, 🧑🏾, 👩🏿‍🦱. Вони засновані на шкалі Фіцпатріка для класифікації кольору шкіри людини. Пізніше Apple додала також руде, сиве, кучеряве волосся та смайлик з лисою головою — 👩🏻‍🦰, 👩🏻‍🦳, 👨🏽‍🦱, 👩🏽‍🦲.

Цього ж року Оксфордський словник англійської мови вперше назвав словом року “emoji” — значок, який офіційно називається “обличчя зі сльозами радості” (😂).

У 2017 році Apple оголосила, що додаток Messages на iPhone з Face ID отримає “animoji”. Це анімовані емодзі, які відображають рухи та емоції обличчя — усмішку, рухи головою, поцілунок тощо. 

Пізніше Apple представила ще й “memoji” — 3D-аватари, які можна зробити схожими на себе й використовувати для вираження настрою в iMessage. В iOS 13 з’явилися Memoji‑стікери — набори статичних картинок, згенерованих за шаблоном емодзі, але з користувацьким цифровим аватаром замість стандартних облич.


День емодзі 

Щорічно 17 липня відзначають неофіційне свято – Всесвітній день емодзі (вперше його відзначили в 2014 році). Традиційно до цього дня такі великі компанії, як Apple, Google та Facebook, анонсують серії нових емодзі.

Наприклад, у 2020 році Unicode показали, які емоджі з’являться в користувачів iOS та Android у 2021 році. Всього в пакеті Emoji 13.1 очікується сім нових іконок та 210 з варіаціями закоханих пар.


Комунікація 

Виставка картин 

У 2013 в Нью-Йорку відбулася виставка Emoji Art and Design Show — перша виставка витворів мистецтва з емодзі. Тридцять художників створили картини, скульптури, цифрові принти та відео з використання емодзі. Одна з мисткинь представила на виставці цифрову переробку знаменитої картини Ієроніма Босха “Сад земних насолод”. Її назвали “Сад смайликів”.

За словами організаторів виставки, привабливість смайликів полягає в їх здатності передавати щось, що неможливо пояснити за допомогою слів.


Емодзі в реальному житті 

Графічна дизайнерка Ліза Нельсон створила проєкт EMOJI IRL.LOL, у якому показала, який вигляд емодзі мають у реальному житті. 


Емодзі, який нагадує про обстеження на рак молочної залози 

Некомерційна організація Friends of Cancer Patients з ОАЕ запустила кампанію з емодзі, що закликає жінок підвищувати обізнаність щодо самостійного обстеження молочних залоз. Як зазначає організація, близько 80% ракових пухлин жінки виявляють самостійно.

Ініціативу приурочили до “Рожевого жовтня”, адже це місяць боротьби з раком молочної залози. Кампанію створено у співпраці з агенцією Horizon FCB Dubai.

“Ви коли-небудь задумувалися, чому цей емодзі підіймає руку догори? Це означає, що жінка на ньому самостійно обстежується на рак молочної залози.”


Де шукати більше? 

 Якщо ви не знаєте, як почали застосовувати емодзі, або хочете дізнатися значення того чи іншого символу, зверніться до Emojipedia. На сайті також можна подивитися, як емодзі відображаються на різних платформах. 

 Сервіс Emojitracker.com показує, як використовують емодзі в Twitter у реальному часі.

 За допомогою сервісу Emojinalysis можна дізнатися, як недавно використані вами емодзі описують останні події вашого життя і що в ньому не так. 


Що по висновках? 

Згідно з дослідженням приблизно 92% власників смартфонів користуються емодзі. Усе більше платформ додають їх як спосіб реакції на пости та для полегшення комунікації.

Щороку їх кількість збільшується — емодзі стають інклюзивнішими, щоб кожен користувач, незалежно від кольору шкіри, національності та власної самоідентифікації, міг скористатися смайлами.

Емодзі стали новою мовою сучасності, яка замінює слова. І ми вже не можемо уявити, якими були соцмережі без емодзі, де вони працюють як рубрикатори та додаткові елементи комунікації.

Читайте також у рубриці Кейси
Як через глибинні дослідження збільшити кількість лідів удвічі: кейс 
Ми провели глибинні дослідження для бренду вагового обладнання: результат – збільшення лідів х2. Як це працює?
Як піарникам ефективно співпрацювати з медіа
10 порад з досвіду фінансових медіа «Мінфін» та Finance.ua
КЕЙС: нова рекламна кампанія Третьої окремої штурмової бригади
Реакції на образи у стилі pin-up
/ Рекламний бліц з Тонею Кондаковою
Креативна директорка про рекламні кейси, які навчають, змушують плакати та сміятися
Як українські бренди зберігають і переосмислюють культурну спадщину
Брошка-нагорода з титану до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, візерунки старовинних рушників на одязі та колекція, натхнена українськими мозаїками
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень