Ми поцікавилися, як видавництва працюють із серіями української класики та як завдяки обкладинці заохочують людей пізнавати українське. У матеріалі разом з українськими видавництвами Vivat і “Віхола” розповідаємо про те, хто працює над створенням обкладинок, які елементи дизайну є ключовими та як історично змінювались дизайни обкладинок в Україні.
Яким є процес створення обкладинок: від ідеї до реалізації
Віхола: Якщо ми говоримо про серію книжок, то тут робота певною мірою спрощується. Під серію є випрацювана концепція, тому ми вже від початку розуміємо, у якій стилістиці буде зроблена обкладинка.
Саму обкладинку створює дизайнер. До процесу також залучені артдиректорка, відділ маркетингу та сам автор/ка на етапі проговорення й погодження ідей.
Vivat: Створення нової обкладинки — це завжди приємний виклик. Це комплексне творче завдання — разом з оформленням дизайну форзаців, ілюстрацій та верстки внутрішнього блоку книжки. Перед початком оформлення важливо провести мінідослідження: вивчити відгуки читачів, сюжет, поспілкуватися з провідним редактором та перекладачем. І тільки після цього розпочинати складання брифу з художнім завданням.
Ґрунтовна підготовка дає змогу істотно поліпшити результат і зробити оформлення справді унікальним. Наприклад, під час оформлення книжки Катерини Єгорушкіної “Мої вимушені канікули” ми звернулись до харківської художниці Софії Авдєєвої з ідеєю оформити книжку у вигляді рукописного щоденника дівчинки-підлітка. Одна з половин кожного розвороту — це зображення реальності, що так і лізе на рукопис героїні Віри. Кожен розворот — це паралельно наявні події та їх опис. Між цими вимірами блукає й образ супутника дівчинки — Рудого кота (алюзія на кота з книжки Ніла Геймана “Кораліна в країні жахів”).
Перед початком оформлення важливо провести мінідослідження
Книжка сповнена пасхалок з нашої культурної спадщини. Наприклад, на першому розвороті “23 лютого” на календарі Софія Авдєєва зобразила “Совокота” примітивістки Поліни Райко. Також використані образи Марії Примаченко: Синій Бик на ілюстрації з колисковою “6 березня” та “Квіти виросли біля четвертого блоку” на навушниках героїні Віри (ці самі квіти подружжя колекціонерів подарувало фонду Притули, а він продав картину на аукціоні для підтримки ЗСУ).
Скільки людей залучено до створення обкладинок
Віхола: Загальна схема роботи однакова для всіх книжок. Спершу відділ маркетингу та артдиректорка проговорюють ідеї та потенційні концепти обкладинки. Зокрема, дискутуємо про ті задуми, які, на нашу думку, найвдаліше відобразили б загальну ідею книжки. Після цього комунікуємо з автором чи авторкою, проговорюємо ідеї, о́брази та кольорову гаму обкладинки — що хотілося б побачити на обкладинці та що категорично не підходить. Потім артдиректорка формує технічне завдання для обраного нею дизайнера. Після отримання ескізів ми їх погоджуємо із командою видавництва та автором. За потреби доопрацьовуємо ідею.
Vivat: Над кожною книжкою працює велика команда фахівців: провідний та художні редактори, дизайнери, ілюстратори, верстальники, літературознавці, перекладачі, фахівці з додрукарської підготовки. У той чи інший спосіб залучена вся команда видавництва Vivat.
Як створюють дизайни для серії класичної української літератури
Vivat: Ми почали з розробки кількох різних концептів дизайну обкладинок та внутрішнього оформлення. І врешті-решт зупинились на більш мінімалістичному і графічному варіанті, де обкладинка кожної книжки була б композицією елементів, які щось символізують для певного твору або відіграють у ньому ключову роль. Обирали кольори, які, на думку дизайнерки, могли б перегукуватися з твором або асоціюватися із загальною атмосферою.
Прочитавши книжку, читач зрозуміє відсилки до окремих елементів на обкладинці
Дизайнеркою серії стала Рената Куртвелієва-Бережна. Її увага до деталей та символів дала змогу зробити оформлення справді унікальним та наповненим сенсами. Наприклад, змія на “Конотопській відьмі” — метафора на хитру відьму. Мак, барвінок — найпопулярніші українські “відьомські рослини”. Лупа й серце на “Невеличкій драмі” — це дослідження кохання. Шахові фігури королев у “Рівновазі” — дві жінки в житті героя. Торба на “Марко Проклятому” — та, в якій він носив голови матері й сестри. Ми намагались обрати щось, що мало б сенс для конкретного твору й передавало настрій.
Загалом вийшло так, що читач, беручи до рук книжку із серії, може заздалегідь скласти перше враження, про що вона. А прочитавши зрозуміє певні відсилки до окремих елементів на обкладинці.
Що саме хочуть сказати книжки — залежить від того, що готовий сприйняти читач
Дизайни серії Vivat для класичної літератури виконані в стриманому мінімалістичному стилі. Ця візуальна лаконічність водночас врівноважена яскравим візерунком, що робить оформлення елегантним та сучасним. У якомусь сенсі зображення — теж мова. У цій серії книжки говорять із читачем мовою сенсів та символів. Що саме вони хочуть сказати — залежить від того, що готовий сприйняти читач.
Ще в минулому столітті видатний дизайнер і теоретик Ян Чіхольд сказав: “Мета справжнього книжкового мистецтва полягає в тому, щоб оформлення ідеально відповідало змісту книжки”. Відтоді книжкова справа зробила великий крок уперед, але цієї істини продовжує дотримуватись більшість книжкових дизайнерів. Кожна книжка має власну індивідуальність, характер. Але я абсолютно переконаний, що обов’язково слід дотримуватись принципу відповідності обкладинки сюжету книжки.
Віхола: У нас є дві серії, в яких ми перевидаємо тексти української літератури. Обидві розробляли одразу як серії, а не видання окремих книжок. Наприклад, від дизайну “Неканонічного канону” ми хотіли чогось нового на противагу тому, що вже було на ринку. Нам хотілося мінімалізму, стильної серії, без надміру візуальних образів на обкладинці, щоб допомогти читачеві подивитися на знайомі тексти по-новому. Власне, це ми й зробили.
Дизайнером серії “Неканонічний канон” є Володимир Гавриш, а сама серія нещодавно отримала спеціальну відзнаку журі премії “Найкращий книжковий дизайн — 2023”. У “Неканонічному каноні” дизайнер підбирає до кожної книжки колірну гаму, яка відповідає його уявленням про автора, твір та місце видання у загальній серії. Візуально дизайн так чи інакше розповідає свою історію про книжку. Це не випадкові образи або ж колірна гама, а цілком логічна ідея, збагнути яку можна, прочитавши книжку.
Дизайнеркою серії подарункової класики є Яна Зіневич. Для подарункової класики, яку ми запустили вже після “Неканонічного канону”, обрали трохи інший підхід. Нам хотілося спробувати зробити класичне подарункове видання, вишукану серію. Звідси класичні тексти, звідси ж лясе, матеріал обкладинки (ефалін, який на дотик нагадує тканину), тиснення сріблом, дизайн корінців, які разом складаються в один малюнок.
Ключові фрагменти в дизайні обкладинок
У кожного елементу, навіть, на перший погляд, незначного, є своя роль
Vivat: У кожного елемента, навіть, на перший погляд, незначного, є своя роль. Саме увага до деталей створює глибину та відчуття завершеності, спонукає роздивлятись обкладинку знову й знову.
Перш ніж розпочати роботу над оформленням книжки, ми даємо дизайнеру рукопис для ознайомлення та обговорюємо сучасні тренди. Хорошим прикладом такої особливої деталі можуть бути кольорові зрізи з орнаментом. Ця старовинна традиція книжкових майстрів — вручну розписувати зрізи книжок — нещодавно отримала нове дихання і стала одним з найяскравіших трендів у книжковій справі. У серії Vivat “Класика” ми створили індивідуальний орнамент до кожної книжки та сховали невеличкі “пасхалки” й візуальні натяки до сюжетів книжок. Також наші читачі можуть оцінити дизайн форзаців та увагу до деталей — кольорові каптали, підвороти фольги на корінцях та безліч інших чарівних дрібниць.
Працювати над створенням серій одночасно цікаво й складно. Які будуть тренди в книжковому мистецтві за два, три роки? Чи залишиться обрана стилістика актуальною? Ми намагаємося створити такі дизайн-рішення, які витримають випробування часом, і дотримуватись єдиного стилю, композиції, шрифтового рішення протягом роботи над усіма частинами серії.
Для кожного видання ми шукаємо найдоцільніше візуальне рішення
Фентезі, трилери, класичні романи, видання з психології — всі вони потребують окремого особливого підходу до оформлення. Але чи є щось спільне між ними? Так, звісно. Це цінності та принципи, яких ми дотримуємось у нашій роботі: щирість, повага та людяність, готовність змінюватись, відступати від правил та постійно самовдосконалюватись.
Віхола: Книжки такі різноманітні за тематикою, що їх складно візуально втиснути в межі певного стилю. Тому для кожного видання ми шукаємо найдоцільніше візуальне рішення. Наші книжки візуально обʼєднані дещо іншими деталями. Це, звісно, лого, сам формат книжки, м’яка обкладинка, клапани та відривна закладка із цитатою — технічна фішка, яка наявна майже на всіх наших книжках. Саме це робить книжки “Віхоли” впізнаваними.
Як обкладинка впливає на продажі книжок
Vivat: Ми щиро впевнені, що дизайн обкладинок має зачаровувати з першого погляду та з першого дотику. Оформлення книжки не обмежується тільки її виглядом. Важливо, якою книжка буде на дотик, який запах матиме папір, чи приємно буде її читати зі стишеним світлом, чи не буде вона занадто важкою, щоб взяти в подорож. Таких сценаріїв безліч, і всі їх треба передбачити, щоб читач міг наповну насолодитися книжкою та зробити правильний вибір.
Оформлення книжки не обмежується тільки її виглядом
Віхола: Яскрава обкладинка може привернути увагу до книжки в анонсі чи на полиці. Але насправді немає механізму, який би визначав, що саме стало вирішальним у рішенні придбати ту чи іншу книжку. Чи була це вдала назва, чи помітний дизайн — складно сказати.
Як змінювався ринок видавництв в Україні за останні роки
Vivat: З початку повномасштабної війни книжковий ринок України дуже сильно змінився. Передусім це стосується змін у видавничих портфелях. Відмова від книжок російською та від авторів, що продовжують співпрацю з країною-агресором. Значно збільшилась кількість книжок про війну, як дорослих, так і дитячих. Відбувся ренесанс зацікавленості власною літературною спадщиною та історією. І це справді дуже тішить.
Відбувся ренесанс зацікавленості власною літературною спадщиною та історією
Змінювались і світові тренди. Неймовірно зростає увага до фентезі, трилерів, детективів та коміксів. У книжкове мистецтво, зокрема в оформлення обкладинок, повернулась мода на епатажні абстрактні ілюстрації, арти з використанням великих шрифтів, насичене багатошарове тло, яскраві неонові кольори, мінімалізм та pop art, стали дуже популярними квіткові мотиви. Безумовно, ці тренди зберігатимуться в наступні роки й відіграватимуть вагому роль в оформленні українських видань.