Приблизно 10 місяців тому на ютубі з’явився подкаст «У чому виклик?» від стратегів Banda Аgency. Щовипуску команда досліджує зсередини роботу бренду та шукає способи її вдосконалити.
Про те, як створюється подкаст, ми розпитали авторів-ведучих подкасту «У чому виклик?» Івана Філіппова та Люду Бєй.
Чому ви вирішили створити подкаст?
Люда: Щоб люди розуміли цінність стратегії. Це насправді найважливіше, бо у стратегів є певний комплекс. Ну, не комплекс, але страждання від того, що ніхто не розуміє, чим вони займаються, і треба пояснювати це простою мовою.
Хочеться ще більше поширювати знання про стратегію: говорити, наскільки вона важлива, навіть під час війни, особливо брендам. Звісно, продовжувати стратегічно мислити й розуміти, що існувати без стратегії — погано. Бо ти не знаєш, як надалі розвиватимеш бренд, навіть у межах відомого тобі ринку.
кому потрібен подкаст?
ЛЮДА: На мою думку, подкаст — це найдешевший варіант, але довгостроковий. Необхідно працювати над тим, щоб охоплення зростало, щоб вас бачили не тільки люди з агенції, а ще й люди поза агенцією.
Я вважаю, що подкаст варто робити кожному, хто хоче розкрити якусь доволі вузьку й незрозумілу нішу, некомфортну тему. Ми з Ванею нещодавно говорили про секс-подкасти. У суспільстві ніхто про це не говорить, а хочеться почути досвід інших людей. І от у подкасті ти можеш про це послухати.
До прикладу, спортивних подкастів не так багато, але тема спорту дуже класна і дає змогу гуляти й розгулювати в різні-різні боки.
Що дає подкаст?
Люда: Однозначно, в ході розмови ти сам рефлексуєш і стаєш на кілька відсотків розумнішим, адже отримав більше досвіду, почув думки іншої людини.
Це структурує твої знання, дає змогу познайомитися з новими людьми, почути їхні думки. Можливо, з’являться думки для колаборації та подальшої співпраці із цими людьми. Це хороший привід для знайомства [ред. на заходах]. Не просто підходити й казати: «Ой, який ти класний, познайомимось?», — а запросити на подкаст. Відтак ви вже знайомі, вже є теми для розмови.
Звісно, це і впізнаваність. Наші клієнти кажуть, що вони слухають подкаст. Або, наприклад, коли ми хочемо пояснити, що таке CJM (абревіатура customer journey map) — це така дуже нішева тема. Але коли клієнт, наприклад, ще не знайомий з таким продуктом, то ми просто скидаємо йому випуск, де наша стратегиня Валя Тараненко розповідає про це.
Ціль подкасту «У чому виклик?»
Іван: Ми хочемо привернути увагу до стратегів, які працюють з брендами, комунікацією та бізнесами.
Ми вважаємо вміння стратегувати важливим для кожного кріейтора. Спочатку ми потренувались на собі та команді Банди. А потім уже вирішили, що треба розширювати коло експертів на тих, хто або створює, або перформить, або має стратегії у різних категоріях, де відбувається боротьба за увагу. У планах — створити спільноту стратегів України для підвищення ефективності взаємодії в межах держави.
Люда: У нас немає прописаної місії подкасту. Ми як справжні креативники не дали собі можливості гарно сформулювати місію та ідею [ред. сміється]. Вона чимось схожа на загальну місію Банди — робити українську креативність значущою.
Нам дуже хочеться сформувати чітке розуміння, навіщо українським брендам стратегія під час війни. Чому вони мають у це інвестувати, чому це важливо, як можна зробити щось дуже креативне й корисне для інших.
Як готуєтесь до зйомок подкасту?
Іван: Перед записом подкасту ми робимо дві невеликі зустрічі. На першій просто спілкуємося та шукаємо спільні цікаві теми з гостем, на другій — нагадуємо про себе одне одному та флексимо.
Складно в подкастах наново звикати одне до одного, зберігати постійний спокій та відкритість із гостем. Але все відбувається органічно та живо, а значить — більш щиро. Це головне.
Як добираєте героїв?
Люда: Жорстких критеріїв добору героїв у нас немає. У перших серіях нам просто хотілось розкрити розуміння стратегії і те, наскільки вона може бути корисною у поєднанні з креативом.
Ближче до другого сезону ми хотіли частіше запрошувати гостей з різних бізнесів. І підійшли до цього доволі банально: подивились у Forbes, які малі й середні бізнеси зараз зростають (був такий випуск влітку 2023 року).
Ми почали шукати людей. Інколи контакти давали спільні знайомі. Так ми й збираємо представників різноманітних сфер.
Чіткого сценарію у нас теж немає. Все будується так:
- ми зідзвонюємось із потенційним героєм;
- просимо подумати, які «продукти» людина хотіла би принести, щоб ми разом з них щось приготували. Здається, це найбільш вдала метафора.
Перед тим, як створювати подкаст, ми перечитували інтерв’ю клієнтів. Один із них написав, що стратегія настільки запалила бренд, що стала червоною ниткою й головною задачею.
Як спілкуєтесь із героями?
Люда: Дуже хочеться стимулювати малий і середній бізнес до поліпшення якості взаємодії з клієнтом. На момент створення подкасту ми вже розуміли, що маємо своєрідну професійну деформацію. Ми дуже часто беремо інтерв’ю для брендів, з якими працюємо, іноді проводимо дослідження. І нам, звісно, хотілось би розкривати людей навколо нас. Не просто показувати, що ми, такі класні собі стратеги, існуємо, а ще й подивитись на різні бізнеси та розпитати людей, які їх створюють.
Починаючи з узагальнень, ми потрохи переходимо до конкретних кейсів. Тобто ми не просто називаємо якісь терміни, які люди можуть почитати у Вікіпедії. Наше завдання — не просто розповісти про щось, а дати можливість гостю висловити свою думку й описати власний досвід. Подкаст пишеться плюс-мінус годину.
Найбільша складність, напевно, — розговорити людину. Найскладніше це зробити з малознайомими або незнайомими людьми. Тому ми завжди попередньо зідзвонюємось, розповідаємо, як усе буде відбуватись і про що говоритимемо.
Я ловлю кайф, коли маю можливість почути думки інших людей. Класно, коли ці люди вже мають свої кейси, реалізовані на практиці. Нам теж суперважливо, щоб люди розповідали про виклики, з якими вони стикаються, і як вони імплементують це у свою роботу.
До прикладу, нам розповідали, як книжка про стоїцизм повпливала на бізнес, який людина створює. Стратегія і креативність народжується на стику або в колаборації (на зчепленні різних дисциплін).
Нам стало цікаво, Як це — бути героєм подкасту? Тож запитали враження та поради з підготовки у декількох героїв подкасту.
Євген Зінгерман, співвласник Boombook, партнер та стратегічний директор Patsany Agency
Останні 10 років я працюю маркетинг-стратегом, а в кінці 2019 року реалізував свою давню мрію і став підприємцем. Зараз я партнер та стратегічний директор креативної агенції Patsany, а також співвласник магазину дивовижних дитячих книжок Boombook.
Коли мене запросили стати гостем подкасту, я поставився до цієї ідеї дещо скептично. Бо спочатку була ідея обговорити різні стратегічні методології. І хоча я дуже люблю подушніти про це в межах робочого процесу, але як тема для подкасту мене це не надихало. Ваня, Люда та Таня одразу запропонували побрейнштормити разом і знайти цікаву тему, яку ми б могли обговорити.
Так ми доволі швидко вийшли на тему розвитку карʼєри стратега. Це таке собі екзистенційне питання насправді, на яке немає відповіді. Ми з Ванею приблизно одного віку, і в нас абсолютно протилежні карʼєри. А Люда, як вона сама зізналась, підбирається до своєї першої карʼєрної кризи, бо якраз працює стратегом вже 3 роки.
Перед записом я послухав 4-5 різних епізодів «У чому виклик?», щоб зловити загальний вайб та зрозуміти ролі ведучих.
Цей запис був класною нагодою для трьох людей із різним досвідом поспілкуватись і зафіксувати в моменті свої висновки. Можливо, за рік-два у нас назбирається ще досвіду із цієї теми, й ми запишемо другу частину.
Тема була мені близька, страху мікрофона в мене немає, ведучі класні й на одній хвилі зі мною. Тому я прийшов на запис абсолютно розслабленим, з хорошим настроєм і наче вийшло непогано.
Бо коли ти обговорюєш тему, яка тобі близька, із цікавими людьми, в яких є інший погляд на неї, час перестає існувати. За ці півтори години ми не настільки глибоко занурились в тему, як могли б. Але, думаю, достатньо, аби показати, що є більше ніж один варіант карʼєрного розвитку стратега.
*З найскладнішого було — вкластись у часові МеЖІ
Поради людям, які хочуть взяти участь у подкасті, але бояться:
1. Забудьте про свій улюблений синдром самозванця. Якщо вас кличуть у подкаст, прочитати лекцію, стати гостем тощо — погоджуйтесь. Це означає, що інші люди вважають вас достатнім експертом чи просто достатньо цікавою людиною, щоб публічно з вами щось обговорити. Повірте, ніхто не буде витрачати свій час чи жертвувати репутацією, якщо не впевнений у своїх гостях.
2. Перш ніж погодитись — пошукайте. Що за подкаст? Хто ведучі? Хто з гостей уже був? Послухайте кілька епізодів, щоб зрозуміти, чи комфортно та цікаво вам буде 1-2 години спілкуватись із цими людьми.
3. Якщо хвилюєтесь, що щось забудете, зробіть собі нотатки із ключовими пойнтами на тему, яку хочете обговорити. Ведучі завжди готуються до запису, і ви можете також.
4. Памʼятайте, що ведучі теж цікаві люди, і ви можете ставити їм запитання. Так у вас вийде не монолог, а діалог. Діалог — завжди цікавіше.
5. Вдихайте, видихайте. Ви класні!
Олексій Міллер, комунікаційник, операційний директор агенції Banda
Останні 8 років я працюю над розвитком комунікацій у соціальних мережах українських брендів. Встиг попрацювати з музичним лейблом Masterskaya і медіаплатформою MEGOGO. Зараз налаштовую та оптимізую процеси в креативній агенції Banda в напрямі Brand&Content. Погодився на подкаст, бо люблю виклики та наших стратегів.
Головною темою нашого випуску були соцмережі. Період 2022/2023 років показав нам справжню цінність їх використання. Світ змінився, і сьогодні дуже важливо усвідомити, що довгострокове планування, особливо в social media, — неможливе, як і використання великих бюджетів на виробництво контенту. Алгоритми та події, які зараз нас оточують, спонукають до швидкого створення контенту, для якого не потрібно знати спеціальний софт. Сьогодні перемагає швидкість та ідея.
Зараз бренди конкурують між собою навіть не так продуктами, як смішними відео й мемами в соцмережах
Якщо вас запросили на подкаст, вам потрібно:
- Подивитися чи послухати попередні випуски.
- Попросити надіслати завчасно запитання й теми, які автори хочуть обговорити.
- Попросити авторів описати цільову аудиторію подкасту. Які запити вони найчастіше отримують від аудиторії – цікаві цифри та факти чи історії із життя.
- Прописати тезисно свої відповіді, щоб під час запису не згадувати якісь цифри. Можна попросити допомоги ChatGPT, але не забудьте перевірити, що він придумав за вас.
- Прийдіть завчасно на запис та поспілкуйтеся з ведучими подкасту. Це особливо корисно, якщо ви особисто не знайомі.
- І памʼятайте, що боятися — це нормально. Головне не забувайте дихати «за квадратиком» і все буде добре.
Матеріали підготовлено в рамках проєкту «Strategic Media Support Program», який реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.