fbpx
Зсередини

Як студенти SMM course в Bazilik працюють з українськими брендами

Та створюють перше портфоліо
Данилюк Даяна, 03.02.2023

Портфоліо — це “валіза”, наповнена різноманітним досвідом та прикладами роботи, яка впродовж карʼєри подорожуватиме з вами з місця на місце. Завдання — зробити цю валізу цікавою для роботодавця, і найскладніше з ним впоратися спеціалістам-початківцям.

Для того щоб SMM-никам, які лише входять у сферу, було легше знайти першу роботу, практична школа комунікацій Bazilik дає змогу підготувати портфоліо вже під час навчання. Студенти відпрацьовують отримані знання на практиці з реальним клієнтом — українськими бізнесами.

Щоб дізнатися більше про систему навчання на цій програмі, ми поспілкувалися із засновницею Bazilik Мариною Батуринець. А також розпитали про клієнтський досвід представницю компанії Universe, власницю бренду Ozerianko Bag та засновницю ГО “Агенти крові”. Вони розповіли, як відбувався процес співпраці зі студентами, які ідеї вони запропонували та що було особливо корисним.


Марина Батуринець, засновниця практичної школи комунікацій Bazilik та медіа про комунікації Bazilik Media

Першою програмою в Bazilik School був інтенсив з SMM, який складався з кількох днів навчання за різними напрямами цієї сфери. Уже за рік він перетворився на повноцінний курс, мета якого — дати людині нові знання та інструменти для входу в професію.

Водночас ми розуміли, що після завершення курсу наших студентів проситимуть показати реальний кейс роботи, а не лише диплом. Тому почали співпрацювати з українськими брендами, які ставали першими клієнтами студентів у межах курсу, а фінальний проєкт — їхнім портфоліо.


Бренди ми завжди обираємо спільно з кураторами курсу — наразі це я та мій співкуратор Олексій Міллер. Ми обговорюємо ринок та сферу, а також спілкуємося зі студентами. Основний критерій для вибору брендів — це певний челендж та цікава задача, яка стоятиме перед студентами. Також часто ми намагаємося працювати із соціальними бізнесами або фондами, адже в такому випадку це win-win співпраця для обох сторін.

Під час навчання студент може застосувати отримані теоретичні знання на практиці. Поспілкуватися з клієнтом та спробувати зрозуміти, що саме він хоче від цієї співпраці, налаштувати власний тайм-менеджмент і розраховувати свої сили, адже дедлайни ніхто не скасовував.

Що обидві сторони отримують наприкінці співпраці?

Після завершення навчання студент може використати цей кейс у своєму портфоліо. З мого досвіду, роботодавці найчастіше дивляться на пророблену роботу — це завдання, які ти виконав під час співпраці, та ідеї, які вигадав для конкретної задачі. Тому навіть якщо клієнт не реалізував пропозицію студента, вона все одно залишається його найпершою роботою.

Для бізнесу найкориснішим буває перший етап роботи студентів, під час якого вони аналізують усе, що бізнес уже зробив. Це відбувається в розрізі ринку й місця, яке бренд на ньому посідає. Простий аналіз дає змогу брендам подивитися, що вони могли пропустити. А далі йде напрацювання креативу — студенти пропонують ідеї для контенту, диджитал-стратегії, реклами та візуальних матеріалів. У нас був випадок, коли клієнт зовсім не бачив себе в новому віжуалі. Коли студенти підготували ідеї та повністю аргументували свої пропозиції, клієнт погодився, що ці зміни можуть бути на краще.


“Агенти крові”

Олена Балбек,
засновниця ГО “Агенти крові”

Майже вісім років ГО “Агенти крові” популяризує регулярне, свідоме й безплатне донорство крові. У реалізації місії саме соціальні мережі залишаються основним каналом комунікації. На момент співпраці зі студентами Bazilik організація називалася “Середи в Охматдиті”. Волонтери проводили щотижневі чергування в Центрі крові цієї лікарні. І попри бажання робити щось більше, ми відчували барʼєр до зростання. Тому коли Марина Батуринець запропонувала стати клієнтом для випускного проєкту студентів SMM-курсу, ми одразу погодилися.

Завданням для студентів було розробити комунікаційну стратегію для соцмереж. Та головний інсайт я підхопила ще на початку співпраці. Під час ознайомчого інтервʼю студенти ставили запитання щодо моїх побажань — я відповідала, що хочу розвивати організацію одразу в декількох напрямах: і медіа, і проєкти, і колаборації. Студенти запитали мене: “І все це ви хочете робити для сорока людей?”, — адже саме таку кількість донорів “Охматдит” міг прийняти за одне чергування. Саме тоді я замислилася над тим, що настав час прощатись із “середами” та змінювати назву, формат і наповнення.

Уже під час практики студенти презентували власні ідеї, серед яких було багато цікавого: рубрики, стратегії, персонажі, контент-плани тощо. Цей досвід дав можливість “Агентам крові” подивитися на власний проєкт під іншим кутом. І хоч це звучить затерто, але “свіжий погляд” — цінна валюта, якої часто бракує проєктам.


Компанія Universe

Universe — продуктова ІТ-компанія, що створює додатки для iOS та розвиває власний R&D-центр. Нашими продуктами користуються більш як 45 млн користувачів у всьому світі. Найвідоміші з них — утиліти Scan Guru, Translator Guru, Cleaner Guru та освітня лайфстайл-платформа Wisey.

Комунікації для нас — це можливість побудувати знання про бренд Universe. Розповісти про наші продукти та знайти класних людей, які матимуть бажання приєднатися до нашої команди. Менше ніж за рік активної та регулярної комунікації в соціальних мережах саме цей канал генерує понад 30% трафіку на портали пошуку роботи компанії.

Ірина Крилова,
SMM-спеціалістка Universe

На момент початку співпраці з Bazilik ми кілька місяців як почали розвивати наші соціальні мережі згідно з новою стратегією — як бренду роботодавця. Тому нам було важливо зрозуміти, чи ми рухаємось у правильному напрямку, чи, можливо, чогось не помічаємо в нашій комунікації. Погляд збоку часто дає змогу, якщо не знайти конкретну ідею, то точно надихнутися нею та реалізувати за допомогою власних інструментів. Тому робота зі студентами SMM course здавалась нам цікавим викликом. Тим паче, що команда комунікації Universe навчалась на різних курсах цієї школи, а тимлід нашої команди рекрутингу, Іра Кравченко, нещодавно була авторкою матеріалу в Bazilik Media.

Читай також: Навіщо збирати рекомендації від попередніх роботодавців


Як відбувався процес роботи

Зі студентами ми працювали у форматі “клієнт-замовник”, що характеризує серйозний підхід школи до самого процесу співпраці.

Ми передали студентам усю інформацію про компанію Universe (посилання на сайт, соціальні мережі, брендбук, посилання на останні матеріали медіа) та сформували запит, у якому описали важливість розвитку в соціальних мережах компанії Universe як бренду роботодавця.

Через деякий час ми провели спільну зустріч із групою студентів у форматі брифінгу, де детально розповіли про нашу аудиторію, цінності, особливості та відповіли на всі запитання студентів, які вони підготували, провівши першочерговий скринінг.

За кілька тижнів після цієї зустрічі ми зустрілися зі студентами та кураторами для презентації стратегії бренду роботодавця Universe очима студентів школи.

Для нас це був класний досвід. Ми отримали погляд на бренд від людей, які не працюють в IT. Нам імпонувало багато ідей, але для себе виокремили три важливі пункти, які дуже сподобались і на які варто було одразу звернути увагу.

Перший — це створення блогу на нашому сайті. Цю ідею ми час від часу обговорювали в команді, але постійно відкладали. Після воркшопу зі студентами ми одразу почали працювати над блогом.

Друга — це технічні моменти щодо використання функціоналу самих соціальних мереж, як-от закріплені публікації чи певні кнопки. Це дало нам змогу бути ближчими та доступнішими для нашої аудиторії в простий та швидкий спосіб.

Третє — це креативні концепти зі вмісту самого контенту в соціальних мережах. Їх глобальна ідея полягала в тому, що нам варто бути простішими та відкритішими в комунікації. Ми одразу взяли це до уваги й успішно реалізовуємо.

У нас у компанії є неофіційний слоган: “Треба тестувати”, — який лягає під цей формат роботи зі студентами. Як наслідок, нам вдалося скоригувати недавно запущену стратегію в соціальних мережах ще на етапі її перших великих кроків. За це ми, зокрема, дякуємо студентам, кураторам та школі Bazilik.


Порада для брендів та власників бізнесів, які хочуть стати клієнтами студентів

Неважливо, з ким ви працюєте — зі студентами, фрилансерами, агенцією чи іншими фахівцями, що розробляють вам стратегію. Ви повинні памʼятати, що це спільна робота обох сторін — як клієнта, так і замовника.

Зі студентами потрібно бути готовим інвестувати більше вашого часу, бути відкритим до того, що ви можете почути критику, на яку не очікували, та мати велике бажання й ресурс до змін та роботи над собою. Тільки в цьому випадку співпраця з початківцями буде win-win і принесе вам крутий досвід.


Ozerianko Bag

Дарʼя Озерянко,
засновниця бренду Ozerianko Bags

Я засновниця бренду аксесуарів ручної роботи Ozerianko Bags. Ми виробляємо рюкзаки та сумки на італійській сировині, а також кастомізуємо товари під замовлення. Загалом це базові колекції, колаборації та капсули, а також робота віч-на-віч із клієнтом, коли на основі наших моделей ми виготовляємо нові вироби.

Нашому бренду вже понад 10 років. Щороку ми намагаємося переглядати свою комунікаційну стратегію та шукаємо прогалини у висвітленні нашої діяльності. Адже ті речі, які для нас здаються зрозумілими, новій аудиторії потрібно пояснювати та ознайомлювати із самого початку. Саме так наш бренд став клієнтом для студентів курсу SMM у Bazilik — ми хотіли переглянути нашу комунікацію у всіх каналах та визначити слабкі й сильні сторони.

Нам пощастило попрацювати із зацікавленими студентами, які навіть відвідали нашу офлайн-точку. Я намагалася розповісти, що відмінність бренду Ozerianko Bags — це територія для творчості, в якій клієнти можуть співпрацювати з дизайнерами і створювати унікальні вироби.

У фінальній презентації нам підсвітили слабкі сторони бренду. Наприклад, ми недостатньо розповідали про можливості кастомізації і те, що клієнт може сам зробити цей запит. Студенти створили декілька портретів нашої аудиторії, адже бренд постійно зростає та видозмінюється, а разом з ним змін зазнає й цільова аудиторія.

Однією з порад було більше комунікувати із чоловіками. Попри те, що 80% нашої аудиторії жінки, ми все ж маємо клієнтів-чоловіків, з якими також потрібно будувати діалог. Саме на ці пункти наша команда звернула найбільшу увагу та почала над ними працювати.


Було особливо цікаво почути, яким бачать наш бренд інші комунікаційники. Мені пощастило з групою студентів, тому після завершення курсів я запитала в декількох дівчат, чи було б їм цікаво імплементувати в бренд ті ідеї, які вони розробили.

Пів року ми працювали з однією зі студенток Bazilik Маргаритою, вона займалася соцмережами бренду. Це був дуже крутий досвід, адже під час навчання дівчина вже познайомилася з брендом та визначила цілі й завдання для роботи.


Порада для брендів та власників бізнесів, які хочуть стати клієнтами студентів

Бренд повинен працювати в парі зі студентами та спробувати передати любов до свого продукту або сервісу. Бути щирим та розповісти, що вам не подобається, а що ви вважаєте крутим. Чесно відповідати на всі запитання та бути відкритим до пропозицій.

Після завершення співпраці не складайте всі ідеї “на поличку”. Ті інсайти, які вам сподобалися, потрібно одразу брати в роботу, а в ідеалі навіть залучити когось із команди студентів.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень