Для креативних індустрій наявність портфоліо не менш важлива, ніж наявність резюме. Для вас це — хороша можливість показати свої вміння та навички на реальних кейсах, а для роботодавця — побачити в вас крутого спеціаліста.
Ми вже писали про те, як потрапити на роботу до креативних індустрій. Сьогодні разом із п’ятьма експертами розбираємось, як скласти портфоліо для різних креативних професій.
Загальні поради щодо підготовки портфоліо
Які функції виконує портфоліо
Портфоліо — це приклади ваших робіт у зручному, структурованому й зрозумілому форматі. Воно потрібне, щоб показати ваші вміння та навички, реалізовані проєкти, ваш стиль та експертизу в галузі. Портфоліо готують, перш за все, представники креативних індустрій.
Що саме ви додасте до документа і як його оформите — залежить від конкретної професії. Є індустрії, де ліпше використати популярні платформи для створення портфоліо, аніж витрачати час на унікальну верстку важкого pdf-документа, який до того ж складно регулярно оновлювати.
Також важливо пам’ятати, що потенційні роботодавці переглядатимуть ваші соціальні мережі. Тому ваш Instagram, Facebook, Twitter чи LinkedIn теж можуть бути частиною вашого портфоліо, якщо ви працюєте з фото-, відеоформатами, дизайном чи текстом.
Яке портфоліо сподобається роботодавцю
Передусім портфоліо має бути зручним і доступним. Таким, щоби будь-хто міг зрозуміти, що це і як його переглядати. Не надсилайте купу окремих файлів. Не надсилайте файли в zip-, rar-архівах. І навіть посилання на папку в Google-диску — далеко не найкраще рішення. Роботодавець чи ваш замовник, якому важливо ознайомитися з вашими роботами, почуватиметься досить розгублено серед купи файлів. А ще в такому випадку ви не впливаєте на те, які роботи побачать і оцінять першими.
Найкращі варіанти — це сайт-портфоліо, звичайний гугл-документ чи pdf-файл. Але стежте за тим, щоб ваш файл чи сайт не вийшли надто важкими. Чекати, поки завантажиться 150 МВ ваших робіт, будуть не всі. А деякі корпоративні скриньки просто не пропустять ваш файл (до речі, саме тому дублювати посилання на портфоліо в листі — завжди вдала ідея).
Скільки робіт додавати в портфоліо
Покажіть лише свої найкращі роботи. Важливо продемонструвати не кількість ваших робіт, а їхню якість. Довге розлоге портфоліо, так само як і резюме, переглядати не будуть. Вам важливо з першої роботи привернути увагу й показати себе з найкращого боку.
Якщо ви все-таки вирішили показати багато робіт, об’єднайте їх за темами. Наприклад, ви копірайтер, який пише про технології та подорожі. У такому разі подайте приклади ваших матеріалів за тематичними напрямами. Якщо ви працюєте з текстами для соціальних мереж, пишете статті, а ще готуєте сценарії для відеороликів, то подайте матеріали структуровано за форматами. Також не забувайте регулярно оновлювати портфоліо. Тільки-но ви зробили щось вагоме та якісне, одразу додавайте цю роботу.
Яку інформацію, крім робіт, додавати в портфоліо
Варто продублювати базову інформацію про себе — ім’я, професія та контакти. Якщо ваше портфоліо працюватиме окремо, без резюме і листа роботодавцю (ідеться, наприклад, про сайт-портфоліо), то варто додати кілька речень про себе, розповісти про ваші професійні досягнення, досвід роботи. Не треба розписувати все, як у резюме: формату розповіді про себе на 1-2 абзаци цілком досить.
Як описувати роботи — залежить від специфіки робіт і сфери. Часто є сенс додати опис первинної задачі чи описати хід роботи над проєктом, щоб роботодавець краще зрозумів, чому ви обрали саме таке рішення.
Анна Мазур
Як скласти портфоліо копірайтеру/автору
Чи обов’язково мати портфоліо
Так — мати ціле портфоліо значно краще, ніж надсилати окремі лінки на роботи. Ви, власне, так само можете покласти ці лінки в портфоліо. Але здатність представити себе — цікаво, структуровано, щиро показати, хто ви i що вмієте, — безцінна.
Які роботи вкладати в портфоліо
Я раджу студентам класти ті роботи, які їм самим подобаються. Завдання портфоліо — показати потенційному роботодавцю, що ви за людина: як думаєте, що вмієте, яку роботу вважаєте класною, а яку — не дуже. Це, як перше знайомство: ви звикаєте до зовнішнього вигляду людини, намагаєтесь зрозуміти, чи суголосне ваше почуття гумору, відчуття прекрасного, чи однією мовою ви говорите.
Який вигляд може мати портфоліо копірайтера
Портфоліо може мати будь-який вигляд, який щось скаже про цього копірайтера. Наприклад, я люблю стареньке портфоліо Джо Коулмана. Тут усе: і як він мислить, і як пише, і як жартує, і роботи, і досвід. Можете придумати щось таке ж зручне і класне — вперед. Ні — то придумайте щось, що покаже вас у найкращому світлі.
Які інструменти використовувати
Тут простіше сказати, чого НЕ використовувати: будь ласочка, не надсилайте Word-файлів на 20 сторінок, довгих ppt зі шрифтами, що “поїхали”, шаблонних CV, де перелічені всі ваші досягнення, починаючи з дитячого садка та літнього табору. Взагалі, на мою думку, у 2021 році надсилати файл — якось олдскульно. Посилання на readymag, хоч би й на його безплатну версію — уже краще. Tilda, Spark, WordPress, Squarespace, навіть Wix — нє асуждаю.
Додаткові поради
Я раджу студентам не боятись показати себе: свої трішки дебільні жарти, дивні гіфки, розуміння того, що ваші роботи в чомусь кострубаті, але ж “отут і отут — дивіться, як прикольно”. Не намагатися запхнути себе у “всі так роблять, тож, мабуть, так правильно”. І вичитувати на помилки, перш ніж відправити!
Анна Лісовська
Як скласти портфоліо SMM-нику
Чи обов’язково мати портфоліо
Так. Мало написати, що ви вмієте сегментувати аудиторію чи, наприклад, три роки займаєтеся таргетованою рекламою. Як і просто вказати назви брендів, з якими ви працювали. Ви повинні показати приклади, методи, свою логіку.
Якщо ви лише розпочинаєте кар’єру, маєте невеликий досвід або взагалі тільки закінчили навчання, то портфоліо зіграє в плюс. Я, наприклад, усім студентам свого курсу кажу, що, закінчивши навчання, вони можуть оформити в портфоліо свої домашні роботи та курсовий проєкт. Із цим куди простіше ходити на співбесіди, аніж просто з дипломом. Я знаю, що з таким портфоліо люди отримували роботу, навіть не маючи досвіду. Звичайно, вони зазначають, що це робота в межах курсу, але вже за цим потенційний роботодавець може побачити логіку людини та її скіли.
Який вигляд може мати портфоліо SMM-ника
Для комукаційника оформлення портфоліо — це перша ознака його підходу до роботи. Де саме ви оформите своє портфоліо — в Keynote/PP або у Readymag — не так важливо, якщо воно легко і зрозуміло читається. Розподіляйте портфоліо на блоки, перевіряйте скрини на читабельність, а речення — на помилки.
Якщо портфоліо — ваш інструмент для пошуку проєктів мрії, то не пошкодуйте часу на його оформлення. Можливо, проконсультуйтесь із дизайнером чи зробіть портфоліо разом, перевірте на граматику, не забувайте про формат. Усе це дрібниці, але саме вони показують ваше ставлення до деталей та роботи. А в комунікаціях деталі важливі.
Ще одне правило мені підказали мої студенти: вкладати в портфоліо не лише роботи, а й відгуки лекторів, клієнтів. Це також може зіграти вам на руку.
Що більше важить для роботодавця — проєкти, які вела людина, чи професійні скіли?
Щодо цього питання я навіть провела опитування. Результати такі: бренди або агенції, які мають можливість приділити час “донавчанню” людини саме у своїй сфері, охоче беруть спеціаліста з мінімальним досвідом. Вони дивляться на скіли й логіку виконання завдань. Бренди, які не мають такої можливості, часто шукають людину, що зможе самостійно розібратися зі специфікою роботи. Їм безпечніше, коли в людини є не лише скіл, а й досвід роботи на аналогічних посадах.
Не можу сказати, що виграють ті, хто працював з якимись конкретними брендами. А ось те, як довго людина була на посаді, може впливати на рішення роботодавця. 10 брендів по 1-3 місяці роботи — це гірше, ніж тривала робота з 1-2 брендами.
Ще я завжди раджу зазначати не лише про досвід у сфері комунікацій, а й про досвід роботи загалом. Людина, яка перейшла в комунікації зі світу спорту, швидше вникне в контекст спортивного бренду. Людина, у якої був досвід керівництва великим колективом, не побоїться знову стати керівником. Роботодавцям раджу звертати увагу на досвід людини поза сферою комунікацій.
Як у портфоліо показати виконані KPI
У кожного бренду є свої завдання, тож у портфоліо варто вказувати: моє завдання було таким, а ось — логіка розв’язання цього завдання.
Наприклад, завдання: налаштувати таргетовану рекламу, отримати переходи на сайт, певну кількість лідів. Бюджет був N. Рішення: Я зробив(-ла) такі налаштування, отримала N переходів за такий N час, N людей зробили замовлення.
Звичайно, потрібно обговорити з клієнтом, що ви опублікуєте у своєму портфоліо інформацію про роботу з ним. І краще про це поговорити одразу. Ще краще, коли клієнт зможе надати свій відгук про роботу з вами, який ви додасте до портфоліо.
Марина Батуринець
Як скласти портфоліо фотографу
Чи обов’язково мати портфоліо
Портфоліо — важлива складова роботи фотографа. Без портфоліо клієнти не будуть бачити і знати, що та як ви знімаєте, а відповідно, у вас рідше замовлятимуть зйомки. Бувають різні види й стилі зйомки, а також різні фотографи. Ті, які знімають лише людей або тільки предмети, або тільки репортажі / фуд-фото / весілля / ювелірні прикраси тощо. Під різні завдання потрібні різні зйомки. Зазвичай, фотограф обирає один напрям і в ньому знімає. Портфоліо в цьому разі показує, що, як, у якому стилі й на якому професійному рівні людина знімає.
Які роботи додавати в портфоліо
Портфоліо повинно бути релевантним. Тобто має містити такі фото й такі об’єкти зйомки, які ви хочете знімати. Наприклад, якщо ви хочете фотографувати бургери, у вашому портфоліо обов’язково мають бути фото бургерів. Оскільки клієнт, імовірніше, вибере того фотографа, в якого є схожий об’єкт зйомки в портфоліо.
Які платформи використовувати для створення портфоліо і скільки робіт додавати
Ви можете створити окремий сайт, публікувати свої роботи на Behance або використовувати сервіси зберігання файлів, як-от Google Диск. Для мене дієвою платформою виявилися профілі в соцмережах.
Зараз я знімаю предметні та фуд-фото переважно для соцмереж і сайтів. Мій профіль в Instagram і є моїм портфоліо. У 98% випадків клієнтові цього достатньо. Дуже рідко просять показати більше фото.
Якщо ви вирішите створювати портфоліо в Instagram, то додайте в профіль одразу не менше 9-12 фото. Якщо маєте більше гарних робіт — сміливо додавайте. Не завадить інформація про те, якою технікою ви знімали та для кого робили фото.
Бажано створювати окремий профіль під портфоліо. Якщо публікувати свої роботи впереміш із фотографіями котика та вашими селфі, клієнтові буде куди складніше розібратися, а вам — складніше отримати бажаний проєкт у роботу.
Як упорядкувати роботи
У своєму профілі в Instagram я не сортую фото. Якщо клієнт хоче побачити більше моїх фото, для цього у мене є акаунт на Behance. Туди завантажую фото попроєктно або за видами. Наприклад, окремий проєкт по патернах або окремо всі фото косметики.
Катерина Максименко
Як скласти портфоліо дизайнеру
Чи обов’язково мати портфоліо
Якщо ви хочете отримувати нові замовлення або нову роботу, то портфоліо просто необхідне.
Які платформи використовувати для створення портфоліо і скільки робіт додавати
Для створення портфоліо використовуйте Behance або створіть власний сайт на Readymag. Кількість робіт не так важлива, як якість.
У дизайні працює просте правило WYSIWIG (what you see is what you get) — вам запропонують ті проєкти й ту роботу, яка вже є у вашому портфоліо. Тож, як і у випадку з фотографіями, додавайте ті проєкти, з якими хочете працювати. А якщо у вас їх немає, то зробіть, аби показати, що так само зможете зробити і для клієнта.
Портфоліо потрібно регулярно чистити й оновлювати, видаляючи старі проєкти.
Хороші проєкти в портфоліо залучають хороших клієнтів і хорошу роботу. Погані проєкти залучають поганих клієнтів і погану роботу.
Як упорядкувати роботи
У портфоліо вам потрібно створити дві версії одного проєкту. Перша версія — іміджева. Друга — це опис кейсу: які завдання перед вами стояли, з якими труднощами ви зіткнулися, як їх усували та як досягли кінцевого результату. Подивіться, як оформляє портфоліо студія Pentagram, і робіть так само.
Додаткові поради
Не додавайте в портфоліо мокапи й фото поганої якості.
Не використовуйте “заїжджені” мокапи.
Не показуйте вигадані матеріали — ті, на яких ваша айдентика ніколи не буде розміщуватися.
В ідеалі показуйте фото реальних матеріалів.
Намагайтеся працювати так, щоб ваша робота мала кращий вигляд за айфони та айпади, на яких ви її показуєте.