fbpx
Зсередини

Як розвивається ринок шрифтів в Україні: спостереження дизайнера

Про створення шрифтів, професію шрифтового дизайнера та як сприяти її розвитку в Україні
Ракша Лариса, 22.11.2022

Дизайнери, автори, люди, які працюють з документами, татуювальники регулярно стикаються з вибором шрифтів. Адже вдало обрані шрифти завершують візуальну частину будь-якого тексту. Завдяки цьому можна привернути увагу споживачів і створити особливу айдентику для проєкту.

Ми поспілкувалися з графічним і шрифтовим дизайнером, засновником платформи з українськими шрифтами zakznak.com Захаром Кривошиєю про шрифтову нішу в Україні. Він розповів про процес створення шрифтів, українські та західні дизайни, розвиток ніші та місію шрифтів.



Захар Кривошия:

Шрифтовий дизайнер — це доволі мультидисциплінарна спеціальність. Вона поєднує багато знань і навичок: візуальну надивленість, знання історії графічного дизайну, технічних аспектів. Також важливо бути посидючим.

Я би сказав, що це наполовину візуальна, а наполовину технічна робота. Для неї потрібен унікальний еліксир умінь. Тому професійно дизайном шрифтів займається мало людей.


Шрифтовий дизайнер має два напрями діяльності:

  1. Комерційні замовлення — коли певна компанія замовляє шрифт для себе. Перевагою такого напряму роботи є фіксована та гарантована оплата за проєкт. Недоліком є обмеження в креативі, оскільки ви маєте чіткий бриф замовника.
  2. Випуск шрифтів у вільний продаж через великі майданчики, наприклад, MyFonts. Перевагою є можливість утілювати сміливі ідеї. А от недоліком — відсутність гарантії, що шрифт виявиться комусь потрібен і окупиться час, витрачений на його розроблення.

Тому шрифтові дизайнери мають вічну дилему: між створенням шрифтів, де вони можуть утілити свої сміливі ідеї, і таких, які будуть добре продаватися.

Усе-таки більш пріоритетним напрямом для спеціалістів з України є комерційні замовлення. Наприклад, коли дизайн-агенція під час ребрендингу певної компанії замовляє розроблення шрифту. Оскільки майже всіма відомими сайтами-дистриб’юторами шрифтів володіє компанія Monotype, яка забирає 50-відсоткову комісію з продажів, і часто шрифти просто губляться серед десятків тисяч інших.


Як створюється шрифт

У кожного дизайнера є “улюблені” літери, з яких він починає шрифт. Навіть одна побачена літера чи надпис може надихнути на створення нового шрифту.

  • Спочатку потрібно знайти характер та форму ключових форм літер. Для латиниці це рядкові літери “n” та “о” й прописні “Н” та “О”. Потім переносимо вибраний характер на всі наступні літери алфавіту. Зазвичай починають з маленьких літер, а потім створюють великі.
  • Після того, як основні (базові) літери алфавіту готові, можна перейти до пунктуації: крапка, кома, двокрапка, лапки, дужки, знак запитання та інші спеціальні символи. Їх може бути доволі багато, якщо робити весь комплект. Також у шрифті повинні бути математичні символи та знаки валют.
  • Щодо цифр, то більшість людей користується одним стандартним набором цифр у шрифті, які по висоті такі ж, як і великі літери, але насправді їх там багато. Також можуть бути цифри старого стилю (old style figures), які мають органічніший вигляд у тексті, бо за висотою вони, як рядкові літери. Ці два набори можуть бути пропорційними за шириною і табличними (тобто з однаковою шириною кожного знака для правильного вирівнювання у таблицях). Ще є числівники та займенники, які утворюють дроби.
  • Якщо ви хочете, щоб шрифт підтримував більшість європейських мов, а не лише англійську, — потрібно зробити акцентовані знаки (це літери, які складаються з базової літери алфавіту та певного діакритичного знака). Наприклад, “áăâäàāąåã”. Це +- 200 символів — усе залежить від широти мовної підтримки, тому може бути й більше.

Усе, що я перелічив, потрібно створити для середнього за вагою накреслення — Regular. Якщо ж завданням є розробити весь діапазон ваги у шрифті (від найтоншого до найтовстішого), то потрібно відмалювати вручну весь комплект знаків ще двічі для двох крайніх накреслень. Це дає можливість згенерувати проміжні накреслення: ExtraLight, Light, Medium, SemiBold.

Загалом процес доволі індивідуальний у кожного дизайнера. Етапність та черговість можуть відрізнятися. Але в цілому процес розроблення шрифту тривалий та потребує широкого спектру навиків.


Приклади можливих шрифтів, дизайнер: Захар Кривошия


Де шукати шрифти?

  1. Великі дистриб’ютори: MyFonts, Fontspring, fonts.com, Rentafont.
  2. Сайти словолитень: abcdinamo, grillitype, colophon foundry, minttype.
  3. Future fonts: класна платформа з новою концепцією, де можна купувати шрифти, які ще перебувають у процесі розроблення.

Особисто я рекомендую способи 2 та 3.


Про розвиток шрифтової ніші в Україні

Загалом найголовніше для шрифту — щоб його використовували, щоб він був затребуваним. Шрифт живий лише тоді, коли ним користуються.

Тому підтримка дизайнерської спільноти, яка користується шрифтами у своїх проєктах, є дуже важливою. Приємно бачити безплатні шрифти від українських дизайнерів у використанні (наприклад, популярним став Kyiv Type). Але буде ще крутіше, коли використовуватимуть велику кількість платних шрифтів. Це буде стимулом робити шрифти у роздрібний продаж, адже буде попит.

Наприклад, у західних словолитень це — основний напрям діяльності. У них є підтримка дизайнерської спільноти, яка цими шрифтами користується та платить за них. Тому західні дизайнери можуть собі дозволити розробляти один шрифт декілька років.

В Україні багато дизайнерів обмежуються шрифтами з Google Fonts, оскільки вони безплатні та зручно підключаються до сайтів.

Але моя думка така: заплатити $50-100 за декілька накреслень шрифту (щоб не брати знову умовний Montserrat) є виправданою інвестицією, яка додасть проєкту унікальності.

Для порівняння, українські дизайнери продають шрифти в середньому від $25-30 за накреслення (бонусом ви будете впевнені у якості кирилиці, адже її зробили носії мови, що важливо). У закордонних словолитень ціна за базову ліцензію на 1 накреслення $50-70, а може навіть $90 (і найімовірніше, цей шрифт не буде підтримувати кирилицю).

У цій ніші доволі багато шрифтів від російських дизайнерів. Зараз я дуже радію, що люди почали цікавитися, хто є автором певного проєкту. Дуже швидко можна перевірити авторство у програмі FontBook на MacOs або через сайт https://wakamaifondue.com/ (потрібно просто перетягнути шрифтовий файл у браузер).

За останні декілька років в Україні зріс попит на замовлення шрифтів і їх розроблення. З’явилися нові автори, а в Луцьку навіть відбувся фестиваль “Простір літер”. Також регулярно проводять курси зі шрифтів, каліграфії, летерінгу (наприклад, у Projector). Тобто зараз ця ніша активно розвивається у нашій країні.


Місія 

Українські автори дуже вдало інтегрують нашу шрифтову спадщину в сучасній інтерпретації. Можна переглянути роботи Дмитра Растворцева, Кирила Ткачова, Андрія Шевченка, щоб у цьому переконатися.

Читай також: “Шрифт — річ доволі абстрактна”. Розмова з Дмитром Растворцевим

Важливу місію втілює Марчелла Можина. Вона збирає та впорядковує праці українських графіків 20-го століття та викладає у відкритий доступ у групі “Знадібки”. Хочеться, щоб про наші шрифтові традиції та авторів дізнавалися у світі.


Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень