Ксенія Демченко — SEO-спеціалістка у MacPaw та засновниця ком’юніті для продуктів і брендів — Brand SEO Hub.
Ми вибрали найголовніше з лекції Ксенії про SEO. У межах програми “Говорить бізнес. Де і як комунікувати під час війни” вона розповіла, як Google аналізує сайти, а також пояснила 10 кроків для самостійного налаштування пошукової оптимізації.
Що таке Google та SEO?
Головною метою пошукової оптимізації (SEO) є покращення позицій сайту в Google. Спочатку штучний інтелект знаходить якомога більше сторінок в інтернеті, запам’ятовує їх для подальших показів і вирішує, які з них будуть першими у стрічці пошуку.
Пошуковик оцінює платформи в інтернеті за порядком дій, які нікому достеменно не відомі, адже компанія тримає їх у секреті. Завдання SEO-спеціаліста — якомога краще знати роботу алгоритмів та оптимізувати сайт так, щоб Google вважав його найкращим серед інших подібних і показував вище.
Загалом SEO — це комплекс дій, спрямованих на поліпшення позицій сайту в органічному пошуку за ключовими словами та збільшення його трафіку. Успіх пошукової оптимізації залежить від трьох напрямів:
- експертність (рівень обізнаності сайту у сфері, яку він представляє);
- авторитетність (побудова посилань інших сайтів на наш);
- надійність (легкість користування, швидкість завантаження, безпечність переданя даних між користувачем і сайтом).
10 кроків до самостійного SEO
01.
Підключіть Search Console, який є першим інструментом для роботи SEO-спеціаліста. Завдяки йому ми перевіряємо ефективність роботи з пошукової оптимізації: механізм відстежує кількість показів сайту, кліків і ключові слова, за якими користувачі переходять на сайт. Наприклад, перед тим, як людина натискає на сайт, вона бачить його у своїй стрічці та цією дією додає +1 перегляд. Для спеціалістів кожен показ означає хорошу роботу SEO, адже це означає, що проєкт уже показується користувачам. Також Console виявляє середню позицію сайту, й ви можете переглянути місце в пошуку конкретної сторінки за потрібний проміжок часу. До речі, важливо пам’ятати, що інструмент показує інформацію виключно щодо органічного трафіку (дізнатися про рух платної реклами чи реферального трафіку неможливо).
02.
Перевірте, як індексується сайт, оскільки його відсутність в індексі Google означає нульові покази. Тобто якщо пошукова система не побачила й не запам’ятала ваш сайт, то й видавати його вона нікому не буде. Перевірити статус індексації можна у два способи. Перший — це простий варіант: на сторінці Google введіть “site:”, напишіть ваш повний URL без пробілу та натисніть ENTER. Наприклад, “site:https://bazilik.media”. Далі перегляньте кількість результатів, і якщо ви бачите лише 10 сторінок, а у вас на сайті їх 100, це означає, що не всі сторінки знаходяться в індексі й потрібно попрацювати над помилками.
За використання складнішого способу знадобиться Search Console. Зайдіть у вкладку “Охоплення” та зверніть увагу на третю колонку, яка показує статус індексації. Якщо всі основні сторінки сайту там присутні, тоді нічого змінювати не потрібно. Але якщо до бази внесено 5 сторінок, за загальної кількості 30, то необхідно шукати причини.
03.
Пропишіть titles/descriptions. У пошуковій видачі сайтів спочатку користувач бачить URL, потім заголовок і декілька рядків опису, які варто прописати самостійно. Якщо цього не зробити, то Google автоматично підтягне інформацію та зробить з неї загальний текст. Тому вашим завданням є прописати заголовок, що характеризуватиме сторінку та її опис.
04.
Проскануйте сайт із програмою Screaming Frog, яка зчитує заголовки та описи самостійно. У цілому вона є платною, але якщо сайт має до 500 сторінок, то програма просканує все безплатно. Після завершення перевірки Screaming Frog виведе на праву частину екрана звіт про виконану роботу. Розділ Page Titles показує всі наявні заголовки. Важливо, щоб вони мали сенс, а не залишилися з назвою “Заголовок”, — це дуже поширена помилка. Meta Description виконує таку саму роль, але з описами, які повинні бути унікальними.
05.
Перевірте швидкість завантаження — це впливає на багато процесів у SEO. Google звертає увагу на поведінкові чинники на сайті: якщо людина зайшла на сторінку, а потім вийшла та перейшла до наступної, то пошуковик запам’ятає сайт як нецікавий. Найчастіше так відбувається, коли користувач довго чекає на завантаження основної інформації. Важливо також стежити за швидкістю мобільних версій сайтів, тому що зараз саме вони вважаються основними. Для цього я раджу два інструменти: перший — це офіційна безплатна програма від Google під назвою PageSpeed Insights, друга — GTmetrix. Обидва ресурси дають бали по сайтах і рекомендації щодо їх поліпшення. З мого досвіду, 70% порад стосуються роботи із зображеннями, тому що їм приділяють мало уваги. Але саме від розміру зображень залежить швидкість завантаження сторінок. Тому одразу обирайте той розмір, який буде використано на сайті, та робіть додаткову компресію. Наприклад, через ресурс https://compressor.io/.
06.
Перевірте мобільну версію. Search Console має розділ “Сумісність з мобільними пристроями”, в якому необхідно перевірити статус. Якщо всі сторінки позначені зеленим кольором, то проблем із сайтом немає. За наявності червоних позначок потрібно прочитати деталі та виправити їх.
07.
Налаштуйте Sitemap — для полегшення індексації. За відсутності карти сайту Google переходить на сторінки через посилання. Як наслідок, він може не помітити певні розділи, й вони не потраплять до індексу. Sitemap містить кожну сторінку, яка є на сайті, а Google запрограмований так, що він одразу перевіряє карту сайту. Тож коли карта налаштована, пошуковик за списком сканує та індексує інформацію, й ви можете бути впевнені, що всі сторінки потрапляють в індекс. Щоб більше почитати про Sitemap, натискай тут.
08.
Будуйте посилання, вони обов’язково мають бути. Коли є будь-яка можливість залишити згадку про сайт — потрібно це робити. Можливо, про вас написав місцевий портал чи опублікували інтерв’ю у медіа, вийшов ефір або новина з коментарем. У всіх випадках просіть поставити посилання на ваш сайт. Але пам’ятайте, що Google не враховує публікації у соціальних мережах, тож цей вид посилань в SEO не допоможе, хоч загалом вони приносять користь.
09.
Аналізуйте конкурентів. За допомогою інструментів Ahrefs, SERanking, Serpstat можна знайти багато інформації про ваших конкурентів, а на прикладі Ahrefs ми переглянемо основні функції. У розділі Backlinks є кількість посилань потрібної вам компанії, а також їх джерело. Organic keywords показує ключові слова, за якими йде трафік, а Top pages — це про конкретні сторінки, які отримують найбільшу кількість руху.
10.
Чекайте, тому що в SEO поспіх не допомагає з оптимізацією. Google має фільтр, який він ставить, коли підозрює сайт у неорганічному просуванні. Якщо це трапляється, то сайт почасти або повністю зникає з видачі й ситуацію потрібно буде довго виправляти.