Після виходу американського серіалу “Ейфорія”, що розповідає про життя підлітків, особливої популярності набули макіяжі, які стилісти обрали для персонажів. Фанати серіалу та користувачі мережі почали приміряти на собі образи героїв і навіть робити косплеї.
Соцмережі наповнили нестандартні макіяжі з використанням кольорових тіней, глітеру, яскравих помад, а креативний макіяж став новим трендом. Щоб зрозуміти, як креатив прийшов у б’юті-сферу, як сьогодні з’являються тренди і як візажисти створюють власні образи — ми поговорили з трьома майстринями.
Що таке креативний макіяж?
Точне визначення для “креативного макіяжу” знайти важко, адже цей вид макіяжу повністю відрізняється від класичного салонного і більше нагадує мистецтво, що створюється на обличчі. Креативним макіяжем може бути і грим, і бодіарт, і сам макіяж — все залежить від мети, якої ви хочете досягнути. Сьогодні креативний макіяж це не тільки про героїв фільмів та серіалів, б’юті або зйомки кліпів. Він став інструментом, завдяки якому можна перевтілитися і за допомогою косметичних засобів створити собі новий образ.
Марта Скальська, художниця з макіяжу, головна візажистика Ukrainian Fashion Week та викладачка школи макіяжу:
Я створюю макіяжі вже понад 12 років у різних напрямках і сферах. Якщо раніше тенденції в макіяжі задавалися декілька разів на рік на таких подіях, як Fashion Week та різноманітних конкурсах і показах, то сьогодні ситуація різко змінилася. Тренди в макіяжі народжуються щодня в соцмережах — у TikTok, Instagram тощо.
Ніхто вже не орієнтується на ті тенденції, які намагаються створювати гуру макіяжу або ікони стилю. Тепер неможливо щось прогнозувати. Наприклад, у мейкап-індустрії вже майже ніхто не орієнтується на “колір року” від Pantone. Сьогодні розвиток сфери макіяжу відбувається дуже швидкими темпами й усюди помітна сильна глобалізація.
Сфера макіяжу зараз максимально популярна, цікава для всіх і, що найголовніше, — доступна. Бо креативний макіяж дуже швидко народжується в соцмережах і настільки ж швидко там і розповсюджується. Якщо раніше ми чекали презентації трендів від Dior чи якогось креативнішого бренду чи артиста, то сьогодні все інакше. Одного дня блогер, візажист чи звичайний користувач інтернету може зробити класний макіяж, яким поділяться сотні пабліків — він стане відомим, і протягом кількох днів чи тижнів про нього говоритимуть. Тепер жодні думки експертів чи їхні оцінки не потрібні. Тому конкурси макіяжу, де відбувався основний креатив, посунулись і втратили свою актуальність. Популярність макіяжу визначається вже не оцінкою журі, а кількістю лайків і поширеністю в мережі. Раніше було важко таке уявити і макіяж був прерогативою дорослішої аудиторії.
Коли я викладаю, то завжди говорю молодим фахівцям, що за трендами креативного макіяжу потрібно слідкувати. Є таке поняття, як “навчене око” і у сфері макіяжу воно особливо важливе. Якщо ти не знаєш, якою мовою “спілкуються” креативні макіяжі й не розумієш, про що спілкуються візажисти, моделі чи фотографи на фешн-зйомці, то тобі в цьому бізнесі немає що робити.
Збирати візуальну інформацію з Instagram, Pinterest чи інших пабліків — це частина роботи, яка повинна стати щоденним ритуалом. До того ж не все, що публікується в інтернеті чи стає популярним, — тренд. І про це також потрібно пам’ятати, коли шукаєш натхнення в інтернет-ресурсах.
Головне, чим відрізняється сучасний макіяж від своїх попередників, — це тим, що сьогодні на будь-якій зйомці у макіяжу й образу повинна бути концепція. Має бути якийсь посил: що цим хоче сказати фотограф, стиліст, модель чи замовник. Це настільки важливо, що краще взагалі не зробити макіяжу, аніж зробити такий, що не відповідає ідеї та несе неправильний сенс.
Навіть відсутність макіяжу — це також концепція і тренд, який сьогодні дуже актуальний. Класичний макіяж дуже втратив позицію. Звісно, залишається якась кількість клієнтських макіяжів, які будуть мати попит — святкові, весільні чи для фотосесії. У решті випадків сфера віддає перевагу макіяжу, що має певну концепцію чи ідею, інакше креативним його не назвати.
Молодим фахівцям важливо почати з розуміння того, як вони хочуть показати себе світу. Сьогодні завдяки розвитку соціального та віртуального світу, говорити про себе і свою роботу значно легше, ніж раніше. Проте потрібно пам’ятати, що візуальна презентація — це найважливіший вид комунікації в наш час.
Простими словами: як ти себе покажеш, так тебе й сприйматимуть. Це також впливає на замовників і охочих скористатися твоїми послугами. Тому якщо майстер не готовий до креативу, немає сенсу розміщувати його в соцмережах лише тому, що особисто їм подобається дивитися на креативні роботи.
І як я вже говорила — для загального розвитку та комунікації в професійній сфері візажисту потрібно стежити за сучасними креативними тенденціями.
Світлана Масік, візажистка:
Я займаюся мейкапом вже 17 років. Спочатку я працювала майстром з клієнтського і салонного макіяжу й з часом дедалі більше заглиблювалася у креатив та артмакіяж. У 2019 році навіть здобула перемогу на бодіарт-фестивалі з креативного макіяжу в Австрії.
Тренди в макіяжі, як і мода — циклічні. За сімнадцять років у мене двічі змінювалася любов від глянцевої помади до матової. Так само і з трендами, все змінюється — від кристаликів Swarovski на очах до перлинок. За час моєї роботи б’юті індустрія дуже розвинулася, з’явилася професія візажиста, яка стала популярнішою і престижнішою. Також з’явилося багато нових стилів і розгалужень — бодіарт, грим, креативний макіяж.
Грим більше про перевтілення, його частіше використовують у кіноіндустрії й театрі, а от бодіарт та креатив спорідненіші. Як на мене, сучасний бодіарт перейшов межу художнього розпису по тілу. Тепер це високе мистецтво, яке потребує креативної майстерності. І бодіарт, і креативний макіяж здебільшого роблять на творчих б’юті-зйомках, конкурсах і фестивалях або на зйомках кліпів. Багато сучасних фільмів також заповнили креативними макіяжами.
На мою думку, креативний макіяж набув популярності, бо наш час — час нестандартних яскравих індивідуальностей! За допомогою макіяжу ми можемо змінитись, а завдяки креативному макіяжу перевтілитись повністю. Саме креатив має нескінченний простір рішень кольору, технік і текстур.
Здебільшого я займаюся креативним макіяжем для власного задоволення і поповнення портфоліо. Замовлень на цей вид макіяжу отримую небагато — коли клієнт готується до тематичної вечірку чи зйомки. Проте там у мене є чітке завдання й місця для творчості залишається небагато. Час від часу я беру участь у конкурсах, або мої роботи публікують на сайтах, де є однодумці чи поціновувачі цього виду мистецтва. Щойно з’являється вільний час — я збираю команду з моделі й фотографа та втілюю свої ідеї. Їх у мене завжди багато, адже надихаюся всім. Продати макіяж — не головне моє завдання. Адже креатив і бажання творити для мене важливіші.
Софія Констанчук, візажистка і стилістика:
Професійно я займаюся макіяжем понад 4 роки, хоча до цього, звісно, довго ним цікавилася. Я ставлюся до макіяжу, як до мистецтва, тому рідко стежу за трендами або орієнтуюся на них у своїй роботі. Покладаюся на власний смак, хоча й на нього можуть впливати ті чи інші світові тренди.
Переважно я працюю на фешн-зйомках, показах, кліпах і концертах. А також з індивідуальними клієнтами, яким потрібен макіяж на вечірки, свята тощо. Було відчутно, як креативний макіяж став популярним після виходу серіалу “Ейфорія”.
Думаю, що з розвитком інтернету та соцмереж вся інформація поширюється дедалі швидше і митці отримують більше можливостей ділитися своєю творчістю та креативним мисленням. Їх починають копіювати, наслідувати або ж надихатися ними. Бренди підхоплюють творчість і починають диктувати власну моду. Вона з часом переходить у масмаркет і бізнес, який грає на бажанні людей підкреслити свою індивідуальність. Насправді буває прикро, що перший етап мистецтва і його створення залишається без належної уваги.
За роки моєї роботи створилося відчуття, що процеси з пошуку митців у суспільстві налагоджені погано. Мене зазвичай знаходять через сарафанне радіо або за допомогою соцмереж. І з одного боку, Instagram допомагає в роботі, а з іншого — особисто мені не подобається ця “необхідність щоденно підтримувати популярність сторінки” і орієнтуватися на алгоритми мережі. Це демотивує і вбиває елемент мистецтва та експерименту. Мій вибір — не вести активно акаунт в соцмережах — заважає стабільно забезпечувати себе роботою і комфортно почуватися у професійному плані.
Що по висновках?
Креативний макіяж — чергова тенденція, яка прийшла в масову культуру і диктує нові правила. Як ми вже зрозуміли — мода циклічна, тому не варто очікувати, що яскраві кольори і нестандартні рішення в макіяжі з нами надовго.
Безсумнівно креативний макіяж дозволив користувачам інтернету задавати нові тренди на рівні з експертами б’юті-сфери і модними домами. Проте навіть популярний макіяж вже завтра може стати нудним і нецікавим, тому за порадами візажистів варто робити те, що подобається і завжди мати кінцеву мету і концепцію.