fbpx
Кейси

Як комунікує Minecraft

Розповідаємо про кампанії та колаборації відомої гри
Альтман Дарина, 18.04.2021

Minecraft (Майнкрафт) – це культова відеогра у жанрі “пісочниця”, де гравці можуть будувати з кубів різні споруди. Ігровий світ не має лінійного сюжету та конкретних цілей, що дає свободу дій. Можна досліджувати світ, перебудовувати споруди, боротися із противниками тощо.

Minecraft має безліч шанувальників по всьому світу та вважається однією з найуспішніших комп’ютерних ігор. Станом на 2020 рік гра налічувала понад 126 мільйонів активних користувачів щомісяця. 

Ми розповіли про комунікації Minecraft та зібрали яскраві кейси кампаній і колаборацій.


Концепція гри

Ігровий світ складається з 3D-об’єктів, які називають “блоками”. Вони утворені з різних матеріалів, як-от бруд, каміння, руда, стовбури дерев, вода та лава. Основний геймплей складається з підбирання та розміщення цих блоків. Вони розташовані у тривимірній сітці, а гравці можуть вільно пересуватися по всьому світу. Так вони добувають блоки, які потім розміщують де хочуть, будуючи цілі споруди.

У Minecraft гравці досліджують кубовий 3D-світ, що має безмежну місцевість. Вони можуть видобувати корисні копалини, виготовляти інструменти та предмети, будувати споруди. Залежно від ігрового режиму гравці можуть боротися з керованими комп’ютером “мобами”, а також грати з іншими геймерами. Існують різні режими, наприклад, “виживання”, коли гравцеві потрібно самому добувати ресурси, або “творчість”, де гравець має ці ресурси в необмеженій кількості.

Кожен гравець має інвентар — знайдені й отримані предмети, а також очки здоров’я, ситості та досвіду. Коли персонаж отримує ураження від атак супротивників або падіння з великої висоти, він втрачає очки здоров’я. Ситість теж потрібно регулярно відновлювати їжею. Але можна перемкнутися на “мирний” режим складності, і ці показники не зменшуватимуться. У разі вичерпання очок ситості персонаж почне втрачати очки здоров’я. Залежно від режиму складності ця втрата може призвести до смерті персонажа.

Нові гравці за замовчуванням рандомно грають за Стіва або Алекса, а у 2010 році створили можливість кастомізувати їхній вигляд. Окрім ігрового персонажа, у Minecraft є і неігрові персонажі: тварини, сільські жителі й противники. Із сільськими жителями можна торгувати й за смарагди купити або продати якісь корисні предмети.

У Minecraft є зміна дня і ночі, причому ігрова доба триває 20 хвилин реального часу. Вдень зустрічаються доброзичливі істоти, наприклад, свині, вівці чи корови. Гравець може полювати на них, щоб добути їжу й матеріали для створення предметів. Можна навіть розводити тварин за допомогою корму й отримувати їжу. Вночі з’являються ворожі істоти – павуки, зомбі й скелети, з якими гравець може поборотися або ж дочекатися ранку в безпечному місці.

У Minecraft є два режими: для одного користувача й розрахований на багато користувачів. Декілька гравців можуть одночасно взаємодіяти і спілкуватися одне з одним в єдиному ігровому світі. Можна грати разом через інтернет або на одному пристрої, в режимі розділеного екрана. Гравці можуть запускати в інтернеті свої сервери й вільно приєднуватись до спільної гри. Багатокористувацький режим дає гравцям різноманітні можливості, а кожен сервер може мати унікальні правила й режими гри.

Цікаво, що соціальні мережі, мерч та щорічні заходи MineCon відіграли вагому роль у популяризації гри. Платформи, як-от YouTube, Facebook і Reddit, допомогли привернути увагу великої кількості людей до Minecraft. У школі комунікацій при Пенсильванському університеті проводили дослідження, яке виявило, що третина гравців Minecraft дізналися про гру за допомогою переглядів відеороликів про геймплей. Чимало людей знімають ігровий процес та поширюють на YouTube, часто супроводжуючи відео своїми коментарями, жартами тощо. Зазвичай, на таких роликах знімають запис екрана й накладають свій голос за кадром.


Комунікації

Унікальна концепція Minecraft завоювала серця мільйонів гравців. Великий ігровий світ, свобода та простір для творчості зробили його культовою грою. Minecraft досягла шаленого успіху завдяки контенту на YouTube, який створювали самі користувачі. Завдяки інструментам та можливостям гри Minecraft часто використовують у навчальних цілях. Також гру неодноразово застосовували як платформу для різноманітних проєктів.


У 2013 році канадський програміст Стюарт Дункан, який має розлад аутистичного спектра, запустив ігровий сервер у Minecraft для дітей з аутизмом. На проєкт Autcraft  можна було потрапити лише за запрошенням. Так Стюарт створив безпечне місце, де діти з аутизмом комфортно почувалися в грі й не піддавалися цькуванню з боку інших гравців. Проект має свої специфічні правила. Наприклад, на сервері заборонено вбивати гравців і красти предмети, а у гравців, які поводяться доброзичливо й допомагають іншим, підвищуються ранги в ієрархії.

Проєкт Стюарта запустив обговорення потенціалу Minecraft у науковому співтоваристві. Зокрема, у Каліфорнійському університеті в Ірвайні вивчали феномен проєкту й визнали, що гра справді допомагає аутистам розвивати соціальні навички. На їхню думку, Minecraft є підхожим місцем для дітей, які бояться грати в реалістичні ігри: адже тут у персонажів немає міміки й мовлення, а гравці взаємодіють між собою тільки за допомогою рухів і текстового чату.


Із початком пандемії коронавірусу Minecraft отримав шанс стати платформою для дистанційного навчання й проведення різних заходів. У березні 2020 року студенти в Бостоні відтворили в Minecraft копії своїх кампусів і провели у них церемонію вручення дипломів.

Читай також: Київський студент відтворює будівлі університету в Minecraft

16 травня у Minecraft провели міжнародний музичний фестиваль Block by Blockwest, у якому взяли участь 20 виконавців. Серед них Grandson, Idles, Pussy Riot, The Wrecks, Sir Sly. Фестиваль проходив на власному сервері Minecraft. Для нього створили всі атрибути справжніх музичних заходів: сцени, апаратуру, лобі, навіть пейнтбольну арену, де користувачі могли зіграти, слухаючи музику. Виконавці, що брали участь у фестивалі, заздалегідь записали свої сети, які транслювалися одночасно на YouTube та Twitch. Комунікації заходу проводили у чаті Discord, де люди отримували інформацію та оновлення. Учасники також могли отримати VIP-квиток, зробивши пожертвування в розмірі 15 доларів. Це давало можливість поспілкуватися з артистами в Discord на “Meet & Great”.

Цікаво, що сама ідея почасти виникла із жарту. «Ми жартували про це у Twitter: “О, якщо наш тур буде скасовано, ми влаштуємо шоу в Minecraft”, – розповів Тімоті Вальдрон, вокаліст гурту Courier Club. – “Ми вважали, що це було нахабно сказати в той час. А потім наш тур було скасовано». Вальдрон надіслав повідомлення знайомому, який розуміється на роботі серверів Minecraft, і запитав, чи можна провести концерт у грі. Згодом ідея перетворилася на справжній план. Courier Club створили список гуртів, яких можна було б запросити на віртуальний виступ, та звернулися до їхніх менеджерів. “Ближче до проведення заходу люди самі стали звертатися до нас із проханням виступити”.

Гроші, зібрані під час онлайн-трансляції, передали Фонду солідарності з боротьбою з COVID-19.


Заборона маркетингу в Minecraft від Microsoft

У 2016 році Microsoft та розробники Mojang, що володіють Minecraft, оголосили нову політику. Вони заборонили компаніям платно розміщувати рекламу та промоутити свої продукти за допомогою гри Minecraft. 

“Кількість гравців Minecraft значно зросла за останні кілька років, а Minecraft став місцем для компаній, які рекламують не пов’язані з ним продукти, або для організацій, які просувають власні інтереси. Ми хочемо надати спільноті можливість заробляти гроші на їхній творчості, але нам неприємно, коли продаж не пов’язаного з нами товару стає метою для гри в Minecraft. Нові правила — це спроба зупинити такі речі”.

Незважаючи на цю заборону, Minecraft випускає ліцензовані тематичні кампанії та долучається виключно до офіційних колаборацій із брендами.


WWF

В оновленні 2018 року Minecraft у співпраці з WWF представили у грі панд. Ініціативу створили, щоб підвищити обізнаність про важливість збереження панд, адже цей вид вимирає. Кампанія закликала гравців висаджувати бамбук та будувати місця проживання панд у грі. І тільки-но гравці створили 10 мільйонів бамбукових блоків, Minecraft пожертвував 100 тисяч доларів на природоохоронні роботи WWF. А ще Minecraft продавали віртуальний одяг, у який можна було одягти персонажа у грі.

У 2019 році Minecraft так само залучив до свого віртуального світу бджіл. Разом з WWF вони поширювали інформацію про збереження бджіл, їх роль у підтримці здорових екосистем та способи захисту цих корисних комах.

Як запилювачі, бджоли відіграють важливу роль у екосистемі. На жаль, через втручання людини бджоли втрачають природні середовища існування, а зміна клімату призводить до різкого скорочення їх популяцій. Minecraft також пожертвували 100 тисяч доларів та грошові надходження від продажу костюма Джмеля у грі на підтримку природоохоронних робіт WWF.

Окрім того, Minecraft розробили тематичний мерч, який можна було замовити на сайті.


UNIQLO

У 2020 році Minecraft разом із брендом одягу Uniqlo випустили колекцію одягу для дітей та дорослих. Minecraft часто випускає ліцензований мерч, проте саме колаборація з Uniqlo дала змогу вийти на ще ширшу аудиторію. У межах ініціативи випустили також безкоштовний пак для гри “Minecraft x Uniqlo Skin Pack”, з яким кожен охочий міг одягнути свого персонажа в речі з колекції.


Lego

Майже з перших місяців існування Minecraft порівнювали з Lego. І не дивно, адже принцип гри та стилістика схожі з відомим конструктором. У 2011 році Minecraft разом з The Lego Group збиралися створити версію гри на основі Lego, яка називалася б Brickcraft. Так у Minecraft використовували б цеглинки Lego замість традиційних блоків. Незважаючи на успішні етапи розроблення, проєкт згодом вирішили скасувати, оскільки розробники Mojang вважали, що Lego Group були занадто вимогливими. Lego навіть розглядали можливість викупу Mojang для завершення гри, але на той момент компанію вже придбав Microsoft.

Утім, у 2012 році випустили видання LEGO на основі Minecraft. Конструктор створили за мотивами ігрового процесу, з персонажами гри. Колекція стала успішною, і компанії продовжили випускати спільні продукти. Так, у 2013 році представили два набори: “Nether” і “Village”, а в 2014 році випустили ще вісім наборів.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Кейси
Як піарникам ефективно співпрацювати з медіа
10 порад з досвіду фінансових медіа «Мінфін» та Finance.ua
КЕЙС: нова рекламна кампанія Третьої окремої штурмової бригади
Реакції на образи у стилі pin-up
/ Рекламний бліц з Тонею Кондаковою
Креативна директорка про рекламні кейси, які навчають, змушують плакати та сміятися
Як українські бренди зберігають і переосмислюють культурну спадщину
Брошка-нагорода з титану до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, візерунки старовинних рушників на одязі та колекція, натхнена українськими мозаїками
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень