fbpx
Зсередини

Як хештеги змінили комунікації в інтернеті

Розповідаємо історію появи та феномена хештегів
Альтман Дарина, 11.02.2021

Хештеги є невіддільною частиною соцмереж. Вони передаються дієзом “#” і дають можливість групувати подібні повідомлення.

Нині за хештегами не лише поширюються тематичні публікації, а й створюються цілі челенджі, флешмоби та розпочинаються гострі політичні та соціальні дискурси.

Ми розповіли про історію хештегів, їхню роль та використання у соцмережах.


Поява хештегів 

Принцип маркування подібних слів за знаком решітки з’явився ще у 1970-х у перших мовах програмування. Пізніше це почали використовувати у відомих мережах для позначення певних тем і груп повідомлень. Цікаво, що у широке використання хештеги потрапили завдяки конкретній людині.

У 2007 році Кріс Мессіна опублікував твіт, у якому запропонував вживати символ “#” для позначення повідомлень різних груп. Хоча офіційно Twitter не прийняв пропозиції Кріса, юзери почали використовувати цей принцип самостійно. За його словами, ідея хештегів полягала у тому, щоб людям було легше знайти певний контент та новини на конкретну тему.

Першою подією, що спричинила масове використання хештегів, стали стихійні пожежі у лісах Сан-Дієго 2007 року. Низка повідомлень публікувалась різними користувачами за одним хештегом #sandiegofire, що дозволяло швидко групувати твіти. 

На міжнародному рівні хештеги зіграли важливу роль під час іранських виборів 2009–2010 рр. Користувачі Twitter в Ірані та поза його межами поширювали дописи за хештегами англійською та перською мовами. У 2009 році Twitter офіційно почав ранжувати хештеги всередині соцмережі. Сервіс створив гіперпосилання до всіх хештегів та почав показувати їх за пошуковим запитом. Згодом на головній сторінці з’явився розділ “Актуальні теми”, у якому можна переглядати найпопулярніші хештеги. 

Після Twitter хештеги швидко перейшли й на решту соцмереж, зокрема, YouTube, Instagram, Facebook, Flickr, Tumblr та інші.


Де та для чого їх використовують 

Хештеги ніяк не реєструються та не контролюються. Вони можуть довгий час залишатись неактивними, а потім знову набирати популярність через кількість поширень. На сайті hashtags.org є інформація та аналітика хештегів. Тут зібрані усі трендові та близькі до популярності хештеги за окремими категоріями. Вручну можна переглянути активність та останні публікації за хештегом будь-якої соцмережі.

Люди часто використовують різні слова чи орфографію для посилання на одну і ту ж тему. Щоб хештег почав поширюватись, повинен бути консенсус (мовчазний або узгоджений), що хештег стосується саме цієї  теми. Кожен хештег початково не має певного значення, мети та емоційного забарвлення.

Іноді трендовий хештег може спричинити протилежний початковому наміру результат. Так у 2012 році Twitter запустив кампанію #McDStories, що мала намір заохотити користувачів ділитися ностальгійними спогадами про McDonald’s. Щоправда, лише невелика частина людей поширювали приємні спогади. Експрацівники та відвідувачі мережі ресторанів швидко почали ділитися і жахливими історіями.

Люди розповідали про отруєння їжею, неприйнятне поводження з боку працівників, погані умови праці тощо. За 2 години після запуску кампанії McDonald’s був вимушений видалити хештег із Twitter. Проте це не зупинило споживачів, які продовжили обговорення інцидентів за хештегом навіть після цього. Відтак, маємо яскравий приклад того, як нейтральність хештегу може спричинити зовсім іншу реакцію, ніж очікувалося.


Хештеги в Instagram

Хештеги здобули чималої популярності й в Instagram. Соцмережа навіть була вимушена обмежити поширення публікацій за такими хештегами як #photo, #friends, #nature. Вони є надто загальними та заважають фільтрувати тематичний контент. Одним з найпопулярніших хештегів є  #TBT (Throwback Thursday). Щочетверга користувачі публікують фотографію, що викликає ностальгію з минулого. Так люди діляться спогадами з дитинства, старими речами і будь-чим, що навіює приємні асоціації.

Блогери у YouTube також часто використовують хештеги для просування своїх відео. Залишаючи під відео різні хештеги, вони намагаються збільшити кількість переглядів і набрати багато лайків. Зазвичай хештеги пишуть під самим відео у спеціальному рядку. Натиснувши на хештег, користувачі переходять до посилання на відео, схожими за тематикою. Це також дозволяє авторам вивести своє відео у топ, коли хтось шукатиме подібний запит.


Відомі хештеги 

Хештеги часто стають називними в контексті певного руху чи події. Деякі хештеги стали відомими у всьому світі. Наприклад, “Je suis Charlie” (“Мене звати Чарлі”) — вперше його використали у Twitter як хештег #jesuischarlie та #iamcharlie на знак солідарності з редакцією Charlie Hebdo, котру атакували в Парижі. Популярними також є хештеги феміністичних рухів #MeToo і #FreeTheNippIe.

Використовуючи хештег #MeToo, жінки по всьому світу діляться своїм травматичним досвідом сексуальних домагань та зґвалтувань. Рух зародився у 2017 році після розслідування сексуальних домагань американського продюсера Гарві Вайнштайна. Нещодавно у Франції розпочалась нова хвиля руху за видозміненим хештегом #MeTooInceste. Люди почали ділитися власними історіями про сексуальні домагання в дитинстві з боку родичів.

#FreeTheNippIe

Хештег #FreeTheNippIe став називним у русі проти цензури щодо жіночих грудей у громадських місцях та соцмережах. Спочатку кампанія наголошувала на проблемі нерівних прав з’являтися топлес на публіці. Адже для чоловіків це вважається нормальним, а для жінок — непристойним та у певних випадках навіть карається законом.

Кожна соціальна мережа має власну політику щодо зображення оголеності та жіночих грудей. У Twitter, наприклад, цензура відсутня, а от в Instagram існує заборона на фото жіночих сосків. Завдяки поширенню хештегу в соцмережах, ініціативі вдалося привернути увагу громадськості та залучити до підтримки відомих людей — як-от Наомі Кемпбелл, Майлі Сайрус, Ріанну, Дженніфер Еністон тощо.


Популяризація хештегів 

Сьогодні хештеги використовуються не лише для маркування схожих повідомлень. Хештеги часто вживають і в повсякденній розмові з гумором чи сарказмом. Тепер вони стали частиною популярної культури. Американський репер Каньє Вест навіть популяризував термін “хештег-реп”, у якому порівняв принцип римування у хіп-хопі з тим, як влаштовані хештеги у Twitter. А у 2013 році хештег #TwitterIPO навіть став заголовком першої сторінки журналу The New York Times — приводом був вихід Twitter на перший публічний продаж акцій.

Хештеги існують далеко за межами інтернету. Сьогодні вони усюди — в жартах, рекламах, на футболках і навіть у новинній стрічці телебачення. Збереглася і їхня первинна функція — жодна гучна подія не відбувається без живої текстової “трансляції” у соцмережах за іменним хештегом. Особливо, якщо це “Оскар”, протести Black Lives Matter або Чемпіонат світу з футболу. 


Що по висновках?

Хештеги, початково створені для зручного групування повідомлень за тематикою, згодом перетворилися на новий медіум в інтернет-комунікаціях. 

Лише за кілька років хештегам вдалося перетворитись із цілком нової концепції у світовий соціальний тренд, яким користуються мільйони людей.


Підтримай нас на Patreon!

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень