fbpx
Кейси

Як Frontline.Care створили комікс про БПЛА “Мара”, аби закрити збір на 5,2 мільйона

Розповідаємо про ідею, сюжет і митців, які долучилися до проєкту
Яковенко Ірина, 19.09.2023

Frontline.Care — волонтерська ініціатива, заснована у квітні 2022 року спільнотою однодумців, фахівців з IT-сектору, комунікацій, громадського сектору. Разом з ілюстраторами вони запустили благодійний комікс “Кошмари” на придбання чотирьох комплексів розвідувальних безпілотників “Мара” для військових. 

Кожен сюжет коміксу є окремою історією, що не доповнює попередню, але їх всіх об’єднує робота БПЛА «Мара», що кошмарить русню. Сюжети відтворили відомі українські митці та мисткині на основі реальних розповідей від військових.

Комікси на сайті будуть відкриватись поступово, допоки збір на 5,2 мільйона гривень не закриють. Примірник гарантовано можна придбати за 10 тисяч гривень або прийняти участь в розіграші, якщо задонатити суму від 300 грн.

Ми поспілкувались з командою Frontline.Care та дізнались про те, як створюють “Кошмари”, звідки беруть сюжети для коміксів та як закривати збори на великі суми.


На чому зосереджена ваша діяльність зараз?

За останній рік ми передали спорядження, засоби зв’язку, ударні дрони, тактичну медицину на суму понад 18 млн гривень для підрозділів ЗСУ та спецпризначенців, що знаходяться безпосередньо у зоні бойових дій. Ми відштовхуємося від запитів та потреб, які отримуємо безпосередньо від військових.

Щомісяця передаємо для них спорядження, зараз закриваємо запит підопічних на 50 активних навушників та шоломів.

Наразі спостерігаємо великий попит на тактичну медицину та технічне обладнання (мавіки, старлінки, генератори). Попередньо ми закрили збір спрямований на придбання 350 аптечок для військових. Концепція збору була в тому, щоб зайняти 350 місць у потязі Краматорськ-Київ для бійців. Тільки ціна такого проїзду – в рази вища за звичайну. Тому що військовим, щоб дістатися додому, потрібно не просто сісти в потяг – їм треба вижити. Для цього ми даємо кожному аптечку IFAK і саме вона може стати тим “щасливим квитком” з поля бою.

Нині наша ціль — зібрати 5 200 000 грн на виготовлення 4 комплексів БПЛА. Сподіваємося, що на перший комплекс (вартість 1 300 000 грн) зберемо вже за місяць та запустим у виготовлення, адже термінових запитів на “Мару” є надзвичайно багато.


Чому саме Мара?

Ми знайомі з цим дроном вже давно як і багато старих фахівців, які працюють з військовими з 2015 року. Мара – це справжній український досвідчений old school.

Це розвідувальний БПЛА ближнього радіусу дії, призначений для ведення аерофотозйомки, розвідки та спостереження в денних умовах. Він рекомендований до застосування Міністерством Оборони України. Серед переваг даного БПЛА є його можливість працювати майже у будь-яку погоду, він стійкий перед ворожими засобами радіоелектронної боротьби та має малошумний двигун. Завдяки компактності комплекса та не великій вазі, “Мара” швидко розгортається для початку роботи та не потребує додаткового транспорту для запуску, БПЛА можна запускати буквально “з руки”.


Як виникла концепція коміксу?

До кожної фандрейзингової кампанії наша організація підходить креативно та пропрацювує кожну деталь. Розуміємо, що зараз дуже багато зборів, кожен з яких важливий, тому ми вкладаємо багато ресурсів, щоб зацікавити людей та якомога швидше закривати запити від наших підопічних.

Поступове відкриття сторінок коміксу — це один із способів підтримки інтересу до збору. Плануємо кожного тижня відкривати одну нову історію потрапляння окупантів до пекла. Таким чином, у кінці кампанії на нашому сайті можна буде знайти всі історії, що увійдуть до друкованого видання, яке можна виграти, задонативши на суму від 300 гривень. Гарантовано отримати комікс можна за пожертву на суму в 10 тисяч гривень.

Ми обрали Мару тому, що це очі нашого війська, які завжди чітко визначають позиції ворога. Ще з 2016 року цей безпілотник заслужено став постійним кошмаром для росіян – так у нашому проєкті з’явилося слово “кошМАРИ”.

Кожен з команди попередньо чув або знав про когось з українських ілюстраторів. Сформувавши попередній список митців, ми почали контактувати з ними через спільних знайомих та соцмережі. Важливо зазначити, що ми обирали художників з різними стилями й техніками. Таким чином, крім основної мети – збору коштів – ми хотіли створити мистецький артефакт, який точно запам’ятається. Наші “Кошмари” будуть видані збіркою з 10 стилістично відмінних один від одного ілюстрацій, де лейтмотивом виступатимуть різні історії потрапляння окупантів до пекла.

Cписок ілюстраторів та ілюстраторок, які взяли участь у проєкті на безплатній основі:

Веня СонРомана Рубан
 Максим МошковськийВізуальна студія Сері/граф
 Антон АбоАндрій Єрмоленко
Олесь ДерегаОльга Гищак
Марія Сипаловаechomateriya


Процес створення “Кошмарів”

Підготовка до запуску проєкту тривала місяць – пошук та комунікація з ілюстраторами, створення окремої платформи, дизайни тощо. Ми намагалися зробити все стильно та ефектно. За допомогою коміксу ми хотіли простими та доступними образами пояснити ефективну роботу Мари на передовій, а також створити культурологічний артефакт, який залишиться як пам’ять про війну.

Cюжети для коміксів ми беремо з реального життя. Мара працює на фронті з 2015 року, тому ми поспілкувались з підрозділами, які робили з нею аеророзвідку ще в часи АТО / ОСС.

Наша улюблена історія – це коли в ДНР зібрали цілу пресконференцію, щоб представити цей літак, який вони тоді збили над Донецьком, бо думали, що це польська розробка.

Тому після розмов з військовими ми надали готові сценарії ілюстраторам для ознайомлення. Однак, слід зазначити, що митці покладалися на власне бачення тієї чи іншої ситуації, малюючи у своєму стилі та часто використовуючи власні образи чи сюжети. Деякі ілюстраторки для свого коміксу навіть порозмовляли із інструктором, який готує операторів цього БПЛА. Тобто, наші історії були скоріше допоміжним інструментом у їхній роботі.

Важливий етап — це розробка цікавої механіки збору, основних меседжів кампанії та фінального продукту. З цим нам допомагали фахівці з креативної індустрії: Тітарчук Олександр, Роман Поліщук, Олег Шедловський та Іван Шевцов.


Як підтримувати зацікавленість людей, аби вони продовжували донатити?

Щоб мотивувати людей донатити, ми використовуємо механіку поступового відкриття нових сторінок коміксу. Як тільки буде готовий друкований варіант коміксу, ми плануємо декілька цікавих активностей про які наразі не можемо розповісти. Продовжуємо креативити та готуємо щось дійсно масштабне.

Ми публікуємо проміжні звіти про зібрані кошти та передані комплекси, будемо робити нові колаборації з митцями. Спеціально для цього проєкту ми розробили окрему платформу https://www.koshmary.com/, де можна дізнатися більше інформації про збір, зробити донат, відслідкувати прогрес кампанії та подивитися історії з коміксу. Крім того, активно розповідаємо про проєкт на наших сторінках у соцмережах: Інстаграм, Фейсбук,Твіттер.

Також активно спілкуємося з блогерами та лідерами думок, залучаємо різноманітні медіа, які висвітлюють наш збір. Старт кампанії виявився достатньо хорошим – зібрано більше 600 тисяч гривень за перший тиждень. Збір має великі охоплення в соцмережах, підтримку блогерів і лідерів думок, а також багато публікацій у медіа. Кампанію підтримали: стендапери Василь Байдак, Роман Щербан, гурт ДахаБраха, блогер Пан Роман, репер Freel Фріл, правозахисник Масі Найєм, україномовний YouTube канал “Історія без міфів”.

Читайте також у рубриці Кейси
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Чому українці волонтерять та донатять: дослідження фонду КОLO
В опитуванні взяли участь респонденти із 42 країн світу
/ Рекламний бліц: Ілля Почкун
/ Як креативній агенції співпрацювати з відеопродакшеном
Досвід та інсайти на прикладі ddd agency Х and action
/ Інтервʼю з продюсерками продакшену подкастів YEP
Про основні помилки подкастерів-початківців, вільні ніші й про те, скільки грошей потрібно для створення подкасту
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень