fbpx
Зсередини

Як Чорна п’ятниця стала святом консюмеризму

Кейси зарубіжних та українських бізнесів, що відмовилися від розпродажів у Чорну п’ятницю
Bazilik Media, 26.11.2020

Чорна п’ятниця традиційно припадає на четверту п’ятницю листопада — наступний день після американського Дня подяки. Концепт Чорної п’ятниці відомий у США з 1952 року, але світом він поширився тільки в останні десятиліття.

Це день, коли люди роблять найбільше покупок за рік. Багато ритейлерів проводять спеціальні акції протягом 24 годин, щоб люди купували всілякі речі та подарунки на Різдво.

Свою назву Чорна п’ятниця отримала тому, що це день, коли багато магазинів “переходять у чорне”, тобто починають заробляти більше, ніж витрачають. Сукупна кількість покупців у цей день останніми роками перевищує 200 мільйонів, а середній чек — близько 400 доларів США.

Чорна п’ятниця — відмінний приклад того, як можна переконати мільйони людей, ніби щорічна гонка за знижками — престижний турнір і навіть традиція.

Fashion Revolution Ukraine — частина глобального руху за справедливу моду — зібрали інформацію про те, як діяти брендам та споживачам, щоб не стати заручниками стандартів, нав’язаних суспільством споживання.

Ми зібрали приклади комунікації зарубіжних та українських бізнесів, що відмовилися від розпродажів у Чорну п’ятницю.


Як бізнес намагається тримати баланс між стійкою бізнес-моделлю і проведенням розпродажу

Брендам і ритейлерам потрібен прибуток, а отже — продажі, що його забезпечують. Це сувора реальність. Проте нашою спільною метою має бути заохочення модних компаній робити зважений вибір та посісти позицію щодо помірності. Будь-яка річ не стає конче потрібною тільки через те, що дешевшає на 20%.

Тренд останніх кількох років — не ставати жертвою рекламних кампаній. Не всі можуть дозволити собі зачинити магазини на Чорну п’ятницю, проте є багато варіантів, анонсуючи знижки, закликати людей до етичного й зваженого споживання.

1.

Найпростішим рішенням для стійких/етичних брендів є ігнорування Чорної п’ятниці

Один з найуспішніших брендів ековзуття Veja минулого року на своїх платформах навіть не згадав про розпродажі. Так само вчинили бренд сумок Sandqvist та виробник джинсів Nudie Jeans, які фокусуються на стійкому виробництві та довговічності речей.

Деякі бренди не мовчать, а долучаються до кампаній проти надмірного споживання. Минулого року Ніколас Рор, засновник одного з перших модних екобрендів Faguo, розпочав кампанію Make Friday Green Again, до якої долучилися 450 брендів. Кампанія закликала споживачів зважено підходити до будь-якої покупки, знижуючи рівень споживання до необхідного.

Анастасія Журавель, співвласниця Благодійного проєкту “Ласка”

Напередодні Чорної п’ятниці виникає багато неоднозначних запитань, що стосуються як бізнес-складової, так і загалом проблем споживання та консюмеризму. Хтось цього дня може добре заробити, а хтось може висловити свою солідарність у відповідь на сформовану багаторічну традицію “божевільних знижок”.

У нашому благодійному проєкті ми хочемо формувати спільноту людей, об’єднаних ідеєю усвідомленого споживання. Для нас важливо сприяти розв’язанню екологічної проблеми, даючи речам нове життя. Мета “Ласки” — ініціювати діалог про стійкість та усвідомленість у моді й заохотити до активної позиції щодо проблеми надмірного споживання.

Другий рік поспіль ми відмовляємося проводити розпродаж у цей день і хочемо підтримати світове ком’юніті. Ми віримо, що об’єднані виклики впливають на відчуття цього дня та формують нові цінності, не продиктовані неусвідомленим бажанням зробити вдалу покупку.

Читай також: Благодійний магазин “Ласка” випустив колекцію одягу з майстернею шовкографії


Марія Пілецька, Співзасновниця апсайкл проекту Point of situation від майстерні Printostan»

Наш апсайкл-проєкт, перш за все, — про усвідомлене споживання. Обираючи цей напрям та працюючи зі вживаним матеріалом, ми робимо свій внесок у розв’язання проблеми надвиробництва. Тому вважаємо за потрібне не підтримувати тренд знижок у Чорну п’ятницю.

Одяг, який ми створюємо, існує в єдиному екземплярі або в дуже лімітованому тиражі. Ми власноруч друкуємо принти, фарбуємо або знебарвлюємо тканину. І ми хочемо, щоб людина ухвалювала рішення купити таку річ зважено та “по любові”, а не тому, що побачила червоний цінник.

2.

Радикальніше рішення — закрити офлайн або онлайн-магазин

Інтернет-магазин COPE минулого року в Чорну п’ятницю просто вимкнув свій сайт. Інші бренди запустили заходи з перероблення, ініціативи, які заохочують людей переглянути свої споживацькі звички та гардероби, після чого продати, відремонтувати або запропонувати надлишок одягу на благодійність.

Український бренд нижньої білизни URSO цього року відмовився від знижок та закликав купувати якісні речі, які прослужать довго.

Іспанський бренд ECOALF, відомий своїм одягом із пластикових пляшок, також розпочав ініціативу з перероблення. А британська компанія Raeburn організувала кампанію “Не купуй нічого, відремонтуй щось”. Вони зачинили свої магазини й відкрили майстерню з безкоштовного ремонту речей у своїх швейних цехах.

3.

Одна з найпопулярніших стратегій для стійких брендів — передавати частину свого прибутку некомерційним організаціям

Наприклад, американський Everlane, відомий своєю прозорою виробничою моделлю, зібрав 300 тисяч доларів для компанії Oceana, яка проводить роботу задля очищення океанів.

Екобренд одягу ARMEDANGELS донейтив 10 євро з кожного замовлення організації Fridays for Future — для підвищення обізнаності про кліматичні зміни через шкільні страйки.

Український бренд одягу Hvoya передаватиме 10% від кожної покупки благодійним фондам “Старенькі” або “Свої”, на вибір покупця.

Українські організації можуть підтримати соціальну кампанію Fashion Revolution і передати частину прибутку на розвиток руху. Мета його — розширити знання суспільства про соціальні наслідки та екологічний вплив швидкої моди для розвитку модної індустрії в Україні та світі в напрямі сталого розвитку та циркулярної економіки для всіх.

4.

Повернути щось Землі

Торгова марка TENTREE висаджує 10 дерев за кожен придбаний продукт, а Organic Basics оголосила знижку 30% і зобов’язалась висадити 50 м2 польових квітів за кожне замовлення.

Читай також: Ksenia Schnaider висаджуватиме одне дерево за кожну покупку на розпродажі

Дарія Марусик, активістка руху Fashion Revolution, очільниця департаменту комунікацій Ukrainian Fashion Week

Під час шопінгу ми навряд думаємо про те, що розпродаж локального дизайнерського бренду став вимушеним інструментом для бізнесу. І так само ми не замислюємося, що знижки великих компаній — це частина маркетингових стратегій. Вони сприяють розширенню бізнесу та збільшенню прибутку.

Нами, передусім, керує бажання купити дешевше те, що коштує дорожче. У підсвідомості виникає оманливе відчуття, що ми хитріші й змогли обійти систему. Часто бажання купити щось дешевше провокує цілком несвідомий шопінг, після якого вдома  з’являється купа непотрібних речей.

Найперше, що ми можемо зробити, коли йдеться про Чорну п’ятницю, — просто не звертати уваги на цей день. Однак, за правильного підходу, система знижок іноді справді досить приваблива і дає змогу зекономити. Щоб реально зекономити, потрібно свідомо планувати покупки та складати чіткий список потрібних вам або давно бажаних речей. Свідомий підхід покупців сприятиме свідомому виробництву.

По-перше, розпродаж — це не завжди фінансова необхідність для бренду. По-друге, зменшення виробництва одягу знизить потребу проводити розпродажі.

Великі компанії, згідно з їхніми заявами та оприлюдненими sustainable стратегіями, зараз працюють саме в цьому напрямі. Це якщо говорити системно. Та цілком можливо вже сьогодні трансформувати поняття Чорної п’ятниці й використовувати його на користь планети.

Наприклад, можна використовувати інфопривід для привернення уваги до екологічних проблем, а частину прибутку від розпродажу передавати на підтримку екологічних ініціатив. В Україні так робить KSENIASCHNAIDER — бренд передає кошти на відновлення лісів. Цього року KSENIASCHNAIDER поставили собі за мету висадити 100 дерев в Україні.

Можна використати цей день (або тиждень, місяць) для альтернативних заходів, які сприятимуть розвитку свідомого ставлення населення до споживання.


Ми купуємо не речі, ми купуємо свої цінності

Більшість маркетингових кампаній до Чорної п’ятниці та подібних шопінгових марафонів зводяться до нагнітання: тільки сьогодні й тільки зараз. Але чи так це у світі, де розпродажі проводять кожні два-три місяці, а дрібні акції — щодня?

Finder оприлюднив Black Friday Shopping Report, згідно з яким 64% американців заявили, що пошкодували про свої покупки в Чорну п’ятницю.

Варто пам’ятати про те, що кожна річ коштує не просто грошей — вона має й екологічну ціну. Ця ціна залежить від того, як і з чого річ було зроблено, як далеко її транспортували і що з нею трапляється в кінці “життя”.


Що по висновках?

 Чорна п’ятниця не є безумовним злом. Справжня проблема виникає тоді, коли знижки стають тригером, що вимикає в людей логіку та самоконтроль, відкидає міркування про бюджет та заощадження.

 Проблема консюмеризму не в тому, що люди щось купують, а в тому, що купують багато непотребу. Погодьтеся, часто ми купуємо не те, що нам справді потрібно, а те, що нас спокушає.

 Найкращий спосіб зекономити в Чорну п’ятницю — не купувати нічого. Відчуття переваги від того, що ви не купили, може бути таким само сильним, як і радість від покупки.

Текст: Ася Семиградська

Читайте також у рубриці Зсередини
Аукціони, унікальні продукти, ютуб і менторство
Які танці з бубном вигадують благодійники, щоб збирати кошти на відбудову шкіл
Як створити й провести подкаст?
Розмова зі співведучими та героями подкаст-каналу «У чому виклик?»
/ Про що говорять крафтові предмети в інтер’єрі ресторанів
Як заклади створюють власну айдентику та приваблюють відвідувачів
/ Фільм «Лишайся онлайн»: унікальний формат та фокус-групи
Як команда нового українського фільму комунікувала з глядачами на допрем’єрному показі
/ Як захистити інтелектуальну власність в інтернеті
Добірка сервісів для пошуку плагіату та як видалити копії
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень