Десятого жовтня росія розпочала масові ракетні атаки на об’єкти інфраструктури України, які тривають досі. За даними Президента Володимира Зеленського, протягом місяця росіяни пошкодили близько 40% енергетичної інфраструктури. Щоб стабілізувати ситуацію та відновити електромережу, “Укренерго” спочатку почала вводити віялові вимкнення світла, а згодом стали частими й аварійні рандомні вимкнення. Також енергетичний оператор регулярно закликає українців обмежити споживання електроенергії у певні години доби.
Водночас бізнеси, бренди та загалом усі українці продовжують роботу в кризових умовах. Тепер мастхев-предметами для всіх стали генератори, ліхтарики, освітлювальні прилади та павербанки. Ми поспілкувалися з трьома українськими брендами й розпитали їх, як саме вони справляються з труднощами, як реагують на кризу та що можуть порадити іншим.
Як вимкнення світла впливає на нашу роботу
Коли почалися масові вимкнення світла в Україні, то я, мабуть, уперше за роки існування бренду зраділа тому, що велика частина нашої роботи є ручною. Приблизно 50 % процесу відбувається на обладнанні, а решту, наприклад, фарбування, склеювання, вишивання малюнків, наші майстрині роблять вручну.
Також нам пощастило мати достатньо світле приміщення, тому зручно працювати за денного світла. І навіть якщо в цей час є електроенергія, ми все одно намагаємось використовувати її ощадливо користуватися денним освітленням. Якщо ж його недостатньо, то враховуємо графік вимкнення й плануємо пошиття саме на той проміжок часу, коли маємо електроенергію.
Ще декілька місяців тому ми закупили освітлювальні прилади й потужні павербанки, щоб їх заряджати. На щастя, їх ще не доводилося використовувати, однак до стихійних та непередбачуваних вимкнень ми готові.
“Зараз уже немає вибору: або ми робимо щось або зачиняємося”
Після початку повномасштабного вторгнення в бізнесу знизились обсяги виробництва. Однак ми не зупинилися й почали шукати альтернативні варіанти розвитку й використовувати всі можливості, які раніше відкладали для зростання й масштабування. Зараз уже немає вибору: або ми робимо щось, або зачиняємося. Криза, навпаки, мотивує нас зростати, а не зупинятися чи економити. У майбутньому ми налаштовані не лише продавати вироби на інших платформах, а й збільшити приміщення та кількість робочих місць, вийти на міжнародні ринки й показати всім, що в Україні є класні та якісні іграшки.
Зараз трапляється, що ми затримуємо терміни через рандомні вимкнення світла або внутрішні проблеми з виробництвом. Але, на щастя, наші клієнти суперлояльно до цього ставляться, адже розуміють, з якої причини ми затримуємо.
Водночас ми намагаємось не підводити з термінами й заздалегідь планувати свою роботу. Розуміємо, що клієнти мають плани й хочуть отримати іграшки в конкретні дати, тому одразу уточнюємо, якою може бути кінцева дата отримання продукції. Також додаємо до орієнтовного терміну доставки один-два резервні дні.
Що допоможе бізнесу триматися в нинішніх обставинах
Особисто для мене всі, хто зараз працює, — це супергерої. Думаю, що скіли, яких ми зараз набуваємо в таких складних обставинах, роблять нас справді непереможними. А щоб триматися на плаву, важливо планувати заздалегідь хоча б очевидні ризики, убезпечувати себе завдяки різним заходам (у нашому випадку це — додаткові дні на виготовлення замовлень) та бути відвертими.
Чесність у комунікації зі своїми клієнтами, працівниками та посередниками дає велику силу та робить бізнес кращим.
Якщо не встигаєте, то попередьте про це заздалегідь. Водночас краще перестрахуватися, мати план Б чи В (і так далі за алфавітом). Сила цього розрахунку є надважливою. Так, ми не можемо зараз змінити реальність, але ж можемо взяти на себе відповідальність за наші рішення, шукачи альтернативні варіанти й цікаві рішення. Дуже хочеться, щоб якомога більше бізнесів усе-таки працювали й знаходили для себе рішення, які допоможуть їм залишатися, зростати й нести людям власні цінності. Упевнена, що нам блекаут не страшний: ми впораємося, й бізнеси в Україні стануть тільки кращими.
От, скажімо, вчора я бачила, як у нашому місцевому ресторані ввечері не було електроенергії й кухар готував для гостей прямо на вогнищі. У меню були лише одна чи дві страви, й люди чекали на вечерю при свічках. Як на мене, це показує фантастичну адаптацію, лояльність і розуміння українців. Люди, які були в закладі, не вбачали проблеми у відсутності величезного меню й нічого не втратили. Навпаки, це було для них цікавою невеличкою пригодою — коли вони в безпеці, просто спілкуються з близькими людьми при свічках та чекають на смачну їжу.
Дуже хочеться, щоб якомога більше бізнесів усе-таки працювали й знаходили для себе рішення, які допоможуть їм залишатися, зростати й нести людям власні цінності. Упевнена, що нам блекаут не страшний: ми впораємося, й бізнеси в Україні стануть тільки кращими.
Як ми реагуємо на нові умови
Загалом у нашій мережі працює два зали, і на їхню роботу вимкнення електроенергії, звісно, впливає. Наприклад, роздягальні й душові в хабі на Воздвиженці розміщені на -1 поверсі й для їх коректної роботи потрібні насоси. Тобто тренуватися можуть усі, але в душ доводиться ходити вдома.
А ось команду ЕБШ NALEVOM, що працює на Осокорках, блекаутом уже не налякати. Декілька років тому в бізнес-центрі, де розміщений хаб, були тривалі вимкнення світла, тож ми закупили туди багато ліхтариків.
Почасти підготовленим виявився й хаб на Воздвиженці — декілька років тому ми проводили там вечірній квест, для якого закупили багато налобних ліхтариків. Їх повісили в хабі у перші дні вимкнення, доки замовляли прожектори та інші ліхтарі.
Команда спокійно прийняла нинішні реалії: ми навіть не змінювали розклад тренувань та графік роботи. Єдиний нюанс — це онлайн-тренування. Під час вимкнення електроенергії зникає і зв’язок, однак тренери все одно проводять тренування — ловлять зв’язок або біля вікна, або в сусідніх закладах.
Щойно в нас зникає світло, адміністратори хабів і тренери попереджають гостей про вимкнення. Гості ЕБШ – це наша велика гордість та любов. Ми зібрали навколо себе таке ком’юніті, яке продовжує ЕБШ попри все. Про самі вимкнення ми часто сповіщаємо в сторіс, намагаючись донести інформацію в позитивному форматі. Також нещодавно зробили смс-розсилку гостям із нагадуванням, що любимо їх за те, що вони продовжують займатися, навіть попри відсутність світла.
Які заходи допоможуть бізнесу існувати в нинішніх обставинах
Ми розуміємо, що будь-якому бізнесу необхідно адаптуватися до нинішніх реалій: запастись генераторами, прожекторами, акумуляторами та свічками. Для себе зараз розглядаємо генератор, який потягне хоча б насоси в роздягальнях і даватиме додатково мінімальну електроенергію.
Також, ще до віялових вимкнень, ми почали обговорювати колаборацію з українським брендом свічок. Тепер ця колаба точно на часі. Тому скоро наші хаби будуть підсвічуватися ще й свічками.
Запроваджуємо й обмежувальні заходи: повністю вимкнули вхідну групу на Воздвиженці, а в NALEVOM вимкнули величезну вивіску на даху бізнес-центру. Поки не стемніє на вулиці чи немає тренувань, ми не вмикаємо світло в залі. Доки є світло, максимально заряджаємо блоки живлення прожекторів та колонок, щоб якість тренувань залишалась на високому рівні.
Можемо дати іншим бізнесам таку просту пораду: продовжувати ЕБШ, незважаючи ні на що. Купувати ліхтарі, свічки, прожектори та генератори. Але ніколи не зупинятися. Це робить нас сильнішими. І все це — маленькі кроки до великої перемоги!
Як вимкнення змінили нашу роботу
Ми доволі залежні від електроенергії — все обладнання працює на електриці, і навіть газ подається завдяки регулюванню електричних приладів. Саме тому зараз для нас вимкнення електроенергії є наймасштабнішою та найголовнішою проблемою, яка заважає повноцінно працювати й виробляти продукцію.
Розв’язати це питання почасти вдалося лише для офісу, сервісної служби та складу. Для виробництва наразі чекаємо великий потужний генератор, який замовили за кордоном. Він дасть змогу безперебійно працювати під час вимкнень, які в найближчому майбутньому можуть траплятися все частіше. Для таких періодів ми також закупили обладнання для стабілізації електричної напруги.
Водночас довелося змінити планування виробництва продукції: наразі розподіл змін і роботи виробництва підлаштовуємо під графіки вимкнення електроенергії в регіоні.
Ми адаптуємося до умов та по-іншому плануємо процеси.Також скоротили асортимент та залишили виробництво лише найпопулярніших позицій Це пов’язано зі специфікою роботи та виробництвом, оскільки, якщо давати повний асортимент, ми втрачатимемо багато грошей і часу на переналаштування ліній з одного типу кави на інший.
У комунікації зараз намагаємось максимально заспокоїти наших клієнтів, піклуватися про них і дати змогу відкинути зайві негативні емоції та стурбованість. Думаю, це надважливо, оскільки почуватися спокійно під час подій, які відбуваються в Україні, майже неможливо.
Ми постійно нагадуємо клієнтам, що наше виробництво працює і що ми завжди їх підтримаємо. Наша продукція завжди буде для них у наявності і вони можуть бути впевнені в нас як у надійному партнері.
Водночас, враховуючи свій досвід, ми не лише продаємо каву, а ще й даємо рекомендації щодо її реалізації. Оскільки під час відсутності електроенергії вимикається обладнання, ми радимо баристам робити фільтр-каву або ж заварювати каву в термосі чи залити заздалегідь окріп для подальшого заварювання чаю чи дріп-кави. Це допоможе хоча б на декілька годин надавати своїм клієнтам асортимент (не такий широкий але хоча б якийсь).
І це реально працює: велика кількість клієнтів переходить на таку модель роботи, розширює свою лінійку новими позиціями. Для нас важливо допомогти їм утриматись на плаву.
Поради для інших бізнесів
Щоб долати труднощі, які виникли, раджу колегам спробувати нестандартно підходити до розв’язання ситуації, аналізувати ситуацію на ринку й у своїй ніші та знаходити нові моделі дій. Якщо є змога, варто придбати якісь засоби для підтримання енергопостачання. Також не варто розслаблятися й дивитися на свій напрям консервативно.
Аналізуйте, робіть висновки та реалізовуйте інновації, для яких зараз кращий час.